KARTAL ANADOLU İHL’DE ZORBALIK

4 Haz

İstanbul’da İmam Hatip Liselerinde uygulanan başörtüsü yasağı 99. gününe girerken, öğrenci ve velilerin hak arayışı sürüyor. Eyüp, Kadıköy ve Kartal Anadolu İHL’de kız öğrenciler, okul önlerinde kurulan polis barikatını yine aşamadı. Öğrenci velilerinin de katıldığı eylemlerde yasak, alkış ve sloganlarla protesto edildi.

“ÖRTÜ YASAĞININ FAİLİ MECLİS Mİ?”

Okullarının kapanmasına 9 ders günü kaldığını dikkat çeken öğrenci velileri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen “Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı”nda; ‘Kız çocukların eğitim ve çalışma olanaklarını kısıtlayan, engelleyen uygulamaların yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması’ şeklinde karar alındığını ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Edip Başer’in de TSK’nın başörtüsüne karşı olmadığını açıkladığını belirterek, “Örtü yasağının faili Meclis mi? 4 aydır çocuklarımız ile birlikte okul önlerindeki yaşadığımız dramı siyasiler görmüyor mu? Meclis, çocuklarımızın eğitim ve öğretim hakkını geri vermelidir. Yasak çözülmezse, sandıkta görüşeceğiz” dedi.

KARTAL ANADOLU İHL’DE ZORBALIK

Kendisini MHP’li olarak tanıtan Kartal Anadolu İHL Okul Müdürü Efekan Sürer, okul konferans salonunda Türkiye-Brezilya futbol karşılaşmasını seyreden başörtülü öğrencileri tartakladı ve velilere silah göstererek tehdit etti.

Başörtülü oldukları gerekçesiyle derslere alınmayan kız öğrenciler, öğlen saatlerinde okul konferans salonuna alındı. Türkiye-Brezilya futbol karşılaşmasını izleyen kız öğrenciler, okul bahçesinde Okul Müdürü Efekan Sürer tarafından tartaklandı. Sürer’in bir başörtülü öğrencinin boğazını sıktığı gözlendi. Bir öğrenci velisinin Sürer’in odasında olay hakkında bilgi almak istemesi üzerine tartışma yaşandı. Sürer, tabancasını çıkararak masasının üzerine koydu ve polis çağırdı. Sözkonusu olay hakkında öğrenci ve velilerin Kartal Merkez Karakolu’nda ifadesi alındı.

Mazlum-Der İstanbul Şubesi avukatlarından Kamil Uğur Yaralı, öğrenci ve velilerin Okul Müdürü Efekan Sürer hakkında tehdit, hakaret ve kötü muamele sebebiyle suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

EYÜP’DE DSP VE ANAP’A PROTESTO

Eyüp Anadolu İHL’de de kız öğrenciler polis ve okul idaresi tarafından derslere alınmadı. Balıkçı Bakkal Sokak girişinde kurulan polis barikatını aşamayan öğrenciler, “Yasaksız yarınlar istiyoruz”, “Bu okul bizimdir, bizim kalacak”, “Bu zulüm böyle sürüp gitmez, İmam Hatip nesli tükenmez”, “Eyüp Anadolu Zulüm Lisesi”, “Uyan, diren, özgürleş” ve “Vatandaş uyuma, öğrencine sahip çık” şeklinde slogan atarak Eyüp Sultan Meydanı’na yürüdü.

DSP ve ANAP’ın Eyüp İlçe Başkanlıkları önünde siyasilere tepki gösteren öğrencilerin, “Sizinle sandıkta görüşeceğiz”, “Meclis uyuma, öğrencine sahip çık”, “Zulüm burada, demokrasi nerede” şeklinde slogan attıkları gözlendi. Eyüp Sultan Camii avlusuna alınmayan öğrenci ve veliler, sessizce dağıldı.

KADIKÖY ANADOLU İHL’DE YASAĞA TEPKİ

Kadıköy Anadolu İHL öğrencileri ise okullarının bulunduğu sokağa dün de alınmadı. Acıbadem Caddesi’nde toplanan öğrenciler, alkışlarla yasağı protesto etti. Bu arada; öğrencilerin velileri ile birlikte yasağın hukuksuzluğuna dikkat çekmek amacıyla Ankara’ya yürüyeceği öğrenildi. İstanbul’dan başlayacak yürüyüş, Meclis’te son bulacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: