SP Lideri Recai Kutan: Önceliğimiz Türkiye’nin menfaatleridir

17 Tem

SP Lideri Recai Kutan, gerçekleştirdiği icraatlarla tam bir başarısızlık örneği sergileyen hükümetin gitmesi gerektiğini, ancak Avrupa Birliği ve Irak Operasyonu’nun gündemde olduğu bir dönemde hükümet boşluğu olmaması gerektiğini de ifade etti. Kutan, “Biz hükümeti düşürmek için elimizden geleni yaparız. Ancak önümüzde önemli olaylar var. Hükümetsiz bir dönemi arzu etmeyiz.” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan dün partisinin genel merkezinde Kıbrıslı Mücahidleri kabul etti. Kıbrıs meselesiyle gençlik yıllarından beri ilgilendiğini belirten Kutan, 1974’te yapılan harekatın savaş için değil, barışı temin bakımından gerçekleştiğini vurguladı. Kutan “Müdahalenin devamı konusunda muhterem Erbakan’ın kararlığını gördüm. Çünkü harekatın başlamasının hemen ardından bazı tereddütler oluşmuştu. MSP kanadı kavi olarak ‘hayır müdahale belli bir noktaya kadar devam edecek’ demişti.” diyerek Kıbrıs Barış Harekatı’nda Erbakan ve MSP’nin etkinliğine dikkat çekti.

KIBRIS HAREKATI DA SP’NİN KURULUŞU DA 20 TEMMUZ

Ayrıca Kutan, 20 Temmuz tarihinin Saadet Partisi’nin kuruluş tarihi olduğunu da anımsatarak, “20 Temmuz tarihi tesadüf değildir. Kıbrıs harekatı da Saadet Partisi’nin kuruluşu da bu tarihte gerçekleşti. İnşallah mutlu bir şekilde 20 Temmuz’u kutlayacağız.” dedi.

İki yıl önce Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptığı görüşme esnasında Kıbrıs sorununun çözümü için şimdiki zamana değil, geçmiş dönemde meydana gelen gelişmelerin de dikkate alınmasını istediğini, aksi takdirde meselenin çözülmeyeceğini aktaran Kutan, 74’teki harekattan bu yana Kıbrıs’ta tek bir kişinin bile burnunun bile kanamadığını, dünyada birçok ülke varken neden Kıbrıs meselesi üzerinde bu kadar durulduğunu da Annan’a aktardığını ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği önüne Kıbrıs’ın konulduğunu hatırlatan Kutan, “SP olarak Avrupa Birliği’ne gireceğiz o halde Kıbrıs’tan taviz verelim görüşüne kesinlikle karşıyız. Kıbrıs Türkiye’nin bir numaralı meselesidir. Kıbrıs Türkleri’nin hakları yüzde 100 emniyet altına alındıktan sonra Avrupa Birliği’ne girilmelidir” dedi.

Gazetecilerin Başbakan Yardımcısı Bahçeli’nin AB yasalarının çıkmasını ama 3 Kasım’da mutlaka seçim yapılması yönündeki taleplerini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Kutan, “Biz başta beri Türkiye’de mutlaka bir erken seçim şartının çok önceden gerçekleştiğini söylüyoruz. O halde bir erken seçim yapılmalıdır. Parlamento yeni bir siyasi partiler yasası, seçim yasasını çıkarmalıdır. Bu arada AB ile ilgili zaman yönünde bazı sorumluluklar var. Aralık’tan önce Kopenhag Kriterleri ile ilgili sorumluluklar yerine getirilmelidir. Yani AB yasaları bir an önce çıkarılmalıdır.” diye konuştu.

PARLAMENTO ARİTMETİĞİ NETLEŞMELİ

Meclis’in bir an önce toplanması çağrısında bulunan Kutan, buna karşılık Parlamento aritmetiğinin sürekli değiştiğine dikkat çekti. Dolayısıyla Parlamento’nun toplanması halinde bile komisyonların yeniden teşkil edeceğine işaret eden Kutan, “Bu yüzden Parlamento aritmetiği ne olacak, önce açıklığa kavuşsun. DSP’de istifalar duracak mı sürecek mi? Bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

HÜKÜMETSİZ ÜLKE İSTEMEYİZ

Hükümetin devam kararı konusundaki değerlendirmesini de soran gazetecilere Kutan, Türkiye’nin geleceği için şimdilik hükümetsiz bir dönemi arzu etmediklerini söyledi. Kutan şunları kaydetti:

“Bu hükümet bugüne kadar icraatlarıyla tam bir başarısızlık örneği sergiledi. Mümkün olan en kısa zamanda hükümetin gitmesinde zorunluluk var. Hem Bahçeli hem Ecevit muhalefet 276’yı bulsun bizi düşürsün diyorlar. Biz 276’yı bulmak için elimizden geleni yaparız. Ancak önümüzde çok önemli olaylar var. Hükümetsiz bir dönemi de böyle bir zamanda arzu etmeyiz. 276’yı bulduk, düşürdük. Nasıl bir hükümet oluşturulacak. Bunun belli olması lazım. Aksi halde ülke maceraya sürüklenir. Avrupa Birliği ve Irak operasyonu var. Bu dönemde hükümet boşluğu olmamalıdır. Yasaların çıkması için hükümetin Meclis’te olması lazım. Gelişmelere bağlı bir karar alınır. Ancak bu hükümetin gitmesinden yanayız.”

Kıbrıs Mücahidleri adına konuşan Faik Koyuncu da MSP’den bugüne kadar gelen süreç içerisinde Kıbrıs’a destek verdiği için Kutan ve SP’lilere teşekkür etti. Filistin konumuna düşmek istemediklerini belirten Koyuncu, egemenlik, siyasi eşitlik haklarının ellerinden alınmaması ve anavatan Türkiye’nin desteğini KKTC’den çekmemesi gerektiğini anlattılar. Koyuncu, “Aksi halde Kıbrıslı Türkler’in sonu gelir” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: