Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın temeli yarın atılıyor

17 Eyl

Azeri ana üretim petrolünü Batı pazarlarına taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ham petrol boru hattı projesinin gerçekleştirilme süreci yarın başlıyor. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye ile birlikte British Petroleum (BP), Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Unocal (ABD), Statoil (Norveç), TPAO gibi petrol şirketlerinin işbirliğiyle hayata geçirilecek toplam 1760 km uzunluğundaki boru hattı projesinin temeli, başkent Bakü’ye 40 km uzaklıktaki Sengeçal Terminali’nde, üç ülke cumhurbaşkanının katılımıyla düzenlenecek törenle atılacak.

Terminalde düzenlenecek tören çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze, ana ihraç hattının ilk borusunu toprağa yerleştirecekler. Üç ülke cumhurbaşkanı tarafından daha sonra, “Gelecek kuşaklara başvuru” başlıklı belgeyi içeren “zaman kapsülü” toprağa gömülecek.

Temel atma törenine Devlet Bakanı Reşat Doğru, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, ABD Enerji Bakanı Spencer Abraham ile BTC ana ihraç boru hattında hisse sahibi olan şirketlerin temsilcileri katılacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: