Şehitlik karşısına genelev

28 Şub

“Şehitlik ve köyün adı, İstiklâl harbinden geliyor”

Köylerinin ve şehitliğin isimlerine ilişkin “İstiklâl Harbi’nde Yunanlılara karşı mücadele edilmiş. Savaşta çok şehit verildiği için bu adı almış” diyen Kanlıpınar Köyü Muhtarı Mümin Mutlu, köylerinin karşısına genelev yapılmasına şiddetle karşı çıktıklarını söyledi.

Adı çok sayıda yolsuzluk olayına karışan, son olarak da altında imzası bulunan “117 milyon dolarlık raylı sistem ihalesinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla” İçişleri Bakanlığı müfettişlerince soruşturma başlatılan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı DSP’li Yılmaz Büyükerşen’den skandal bir icraat daha.. Büyükerşen, şehir genelevini, İstiklâl Harbi şehitlerinin yattığı Kanlıpınar Şehitliği’nin yanına taşıyor.

Şehrin dışında kurulmasına rağmen, ilerleyen yıllarda şehrin merkezinde kalan Eskişehir Genelevi’ni halkın tepkileri üzerine şehir dışına taşımak için çalışmalar başlatan Büyükşehir Belediyesi’nin, yer olarak Kanlıpınar Şehitliği yanını seçmesi daha büyük tepkilere sebep oldu. Belediye Başkanı Büyükerşen’in genelevi taşıyacağı yer Eskişehir’e 12 kilometre uzaklıkta bulunan Kanlıpınar Köyü ve Kanlıpınar Şehitliği’nin karşısına düşen alan. Burada, bir de uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapan atış poligonu bulunuyor.

İZİN ECEVİT HÜKÜMETİ’NDEN

Özellikle köy halkının tepkilerine rağmen “Kararlıyım, kesinlikle yapacağım” diyen DSP’li Yılmaz Büyükerşen, çalışmalarına söz konusu alandaki ağaçları kestirerek başladı. Büyükerşen, genelev için seçtiği şehitlik karşısı olan alanı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden Ecevit hükümeti döneminde aldı.

“KAZILARDA ŞEHİT KEMİKLERİ ÇIKIYOR”

Muhtar Mutlu, gazetemize yaptığı açıklamada, “Genelev yapılması öngörülen bölgede çalışma başlatıldı. Alandan şehit kemikleri çıkıyor. Böyle bir yere genelev inşa edilir mi? Bu kutsal şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaz mı? Bu bölge köyümüze 300, şehitliğe 600, atış poligonuna ise 150 metre uzaklıkta. Köyümüze genelev yapacaklarına ihtiyacı olan sağlık ocağı yapsınlar. Biz buna şiddetle karşı çıkıyoruz. İzin vermeyiz” dedi.

Tepkilerini, yerel gazetelere verdikleri ilanlarla da duyurmaya çalışan Kanlıpınar Köyü halkı, yetkililere “Kutsal ve tarihî bir yere, şehitlik karşısına taşınmak istenmesi şehrimiz yöneticilerinin çok büyük ayıbı ve saygısızlığıdır. Biz genelevin Kanlıpınar Köyü ve tarihî şehitlik karşısına yapılmasına karşıyız” mesajları gönderiyor. Köy halkı, şunları kaydediyor: “Böyle haksız ve saygısızlığa maruz kalan biz Kanlıpınar köylüleri; tüm Eskişehir halkını, sivil toplum kuruluşlarını, siyasi parti yöneticilerini, yazılı ve görsel basını haklı tepkimize desteğe çağırıyoruz. Unutmayın kent yöneticileri, sahip olduğunuz makama halk tarafından getirildiniz, halkın isteği dışında bir şey yaparsanız, saygısızca ve düşüncesizce davranırsanız, cevabını halktan alırsınız.”

“BÜYÜK TERBİYESİZLİK”

Vakit’e konuşan İstanbul Şehit Aileleri Derneği Başkanı Şencan Bayramoğlu da, “Koca Eskişehir’de yer kıtlığı mı var da, bula bula şehitliğin yanını bulmuşlar? Gerçekten çok çirkin. Bu kadar kutsal bir kavrama çok büyük bir terbiyesizliktir” şeklinde konuştu.

“KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMANIN ANLAMI YOK”
Eskişehir Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Özaydın ise, şunları kaydetti: “Belediye Başkanımızın görevine karışmıyoruz. Genelev şehrin içinde kalmıştır, tamam. Ama kaş yaparken göz çıkarmanın bir anlamı yok. Savaşlardan sonra Kanlıpınar ismini alan köyümüzün, şehitliğin dibine olmaz. O bölgeden caminin minaresi gözüküyor. Buralarda, çalışma başlattılar, çok kemik çıktığı söyleniyor. Caminin bitişiğine meyhane açılması gibi bir durum var. Olacak iş mi bu? Şehitlerimize yapılabilecek en büyük saygısızlıktır. Kabul etmek mümkün değil.”

Yorum Yok to “Şehitlik karşısına genelev”

 1. Serhan 26 Mayıs Cumartesi 2007 19:32 #

  Bu vatanın her karışı şehit kanı ile sulanmış
  Buna benzer daha ne arsızlıklar var
  Halkımızın ahlak sınırlarını cinsel objelerle köreltmişler
  Bu köreltme hala dewam ediyor.
  Elimiz kolumuz bağlanmış vaziyette
  Ya kendimiz çözeceğiz yada kendimiz..

 2. özkan 26 Mayıs Cumartesi 2007 12:11 #

  bende suat abiye katılıyorum büyükerşeni Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın.

 3. suat 15 Aralık Cuma 2006 20:34 #

  bende kanlıpınarlı bir vatandaşım aynen köy muhtarımıza katılıyorum ve bu rezilliğe bir an önce bir son verilmesini istiyorum şehir merkezinde iken halkımız rahatsız oluyorduda bu vatan için kan dökmüş şehitlerimizin yattığı toprakların üstüne yapılınca olmuyorlarmı acaba merak ediyorum ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: