Faizler indirilmezse sanayici ranta yönelir

22 May

Piyasalardaki canlılığın kalıcı olması için faiz indiriminin şart olduğunu öne süren işadamları, Merkez Bankası’nın faiz indirmemesi halinde reel sektörün üretim yerine ranta yöneleceğini söylediler.

Yılmaz YILDIZ

Hükümet yetkilileri ile reel sektörü biraraya getiren 9’ncu Ev Tekstili Fuarı’na, kur faiz indirimi damgasını vurdu.Fuarı organize eden işadamları, hükümet temsilcilerine, yüksek faiz ve düşük döviz kurlarının ihracatçıları zora soktuğunu hatırlattı.

Fuar’ın açılışında konuşan Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Nazif Zorlu , “Faizlerin indirilmesi Türkiye’nin menfaatinedir. Dövizin düşmesi ihracatçının kâr marjını düşürüyor. Bir tarafta faizle gelen yüksek gelir var, diğer yanda düşük kurla gelen düşük kâr var. Faiz yüksek olur, döviz düşük kalırsa paralar ranta yönelir” dedi.

İhracatçılar şehit veriyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı da üreten, kayıtlı çalışan, 31 bin kişinin, daha önce enflasyon yoluyla ödedediği vergiyi, şimdi kurlardaki makasla ödediğini söyledi. Satıcı,ihracatçıları Güneydoğu’da teröre karış mücadele eden güvenlik güçlerine benzeterek, “İhracatçılarımız da dış ticaret savaşında şehitler veriyor” şeklinde konuştu.

Coşkun: İhracatçıdan biraz sabır bekliyoruz

Sanayi Bakanı Ali Coşkun fuarda yaptığı konuşmasına sanayici ve ihracatçılara “çile çeken değerli meslektaşlarım” diye hitap ederek başlayarak şöyle dedi: “Kurdaki değişiklikleri dikkatle izliyoruz. Bütün sorunları biliyoruz, ne tür tedbirlerin alınacağını da biliyoruz. Önce güven bunalımını hallettik. Nereden Buldun Yasası’nı kaldırdık. Ardından Vergi Barışı’nı getirdik. Şimdi SSK ve Bağ-Kur Barışı’nı getiriyoruz.

Onun arkasından Kambiyo Barışı getirme yolunda çalışmalar var.” Coşkun, “Biraz daha sabır, biraz daha metanet bekliyoruz” dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, ihracatçıların eleştirilerini haklı bulduğunu belirterek, “kurda şu anda müdahale değil ama ufak tefek ayarlamalar olabilir” dedi. Buna rağmen ihracatın iyi gittiğini belirten Tüzmen, “Bu yıl inşallah 40 milyar dolar barajını hep beraber aşacağız” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: