Türkiye’nin Euro 2008 yarı final karşılaşmasında Almanya’ya karşı kazandığı zafer tüm İslam dünyasını sokaklara döktü.

25 Haz

Bu haberi daha önce Hırvatistan maçı için yazmıştık ama şevkle yeniden yazmak isteriz.Hattta abartıp mütemadiyen yazmak isteriz. Selam olsun bize bu sevinci yaşatanlara ve selam olsun bu sevinci bizimle paylaşan tüm halklara.
Kazansakta kaybetsekte teşekkürler milli takım.

Haber Merkezi / TİMETURK

Lübnan’ın başkenti Beyrut‘ta Türkiye’yi destekleyen gençler otomobilleriyle ve motosikletleriyle konvoy oluştururken, Mısır’ın başkenti Kahire‘de ise karşılaşmayı cafelerde seyreden Mısırlılar Rüştü’nün penaltıyı kurtarışıyla sokaklara çıkıp sevinç gösterilerinde bulundu.

Türk milli takımının başarısı Pakistan, Suudi Arabistan, Malezya ve Endonezya‘da da heyecan ve sevgi gösterilerine yol açarken, Arap sporseverlerin yaşadıkları büyük sevinç ve mutluluğu haber sitelerine yazdıkları yorumlara yansıttıkları görüldü.

TIMETURK, Arap haber sitelerine yazılan okuyucu yorumlardan bazılarını sizler için derledi:

GAZZE’DE SEVİNÇ

Gazze’den El-Cezire sitesine yazan bir yorumcu, Türkiye’ye seslenerek “Elektrik ve benzin kıtlığına rağmen bizi sevindirdin ve başımızı öne eğdirmedin” derken, başka bir yorumcu ise duygularını şöyle ifade etti: “Türklere kutlu olsun. Vallahi bunu hakediyorlar. Fakat eminim ki, mucize anında tüm Müslümanların duaları onlarla birlikteydi”.

“TÜRKLER KUPAYI HAKEDİYOR”

Yorumların bir çoğunda “Direniş ve kararlılık.. Mücadele ruhu.. Ümitsizlik ve teslim olma yok.. Türkler kupayı hak ediyor” ve benzeri övgü ifadelerinin sık sık tekrarlandığı görülürken, Arap takımlarının Türkiye’den ders alması gerektiğini de ifade eden yorumların çokluğu da dikkat çekti.

Bir yorumcu şöyle diyordu: “Açıkça söylemek gerekirse Türk milli takımı son ana kadar ümitsizliğe kapılmama ve mücadeleyi sürdürme konusunda arka arkaya ders vermeye devam ediyor… Her seferinde bize ümitsizlik ve başarısızlık dersi veren Arap milli takımlarına selam olsun.”

“FATİH’İN TORUNLARI, İLERİ”

Bazı yorumcular Türk futbolcuları Fatih’in torunlarına benzetirken, bir yorumcu, “Türkler Avrupalıları kendi topraklarında yendi ve gururlarını kırdı. Aferin Türkiye. Bize zaferi öğrettiler” yazdı.

Karşılaşmayı kafede seyrettiğini söyleyen Mısırlı bir yorumcu ise kafedekilerin bir kişi dışında hepsinin Türkiye’yi desteklediğini ve Hırvatistan’ı destekleyen o bir kişinin de Mısırlı Hıristiyan Kıptilerden olduğunu bildirdi.

KOSOVA’DA ZAFER KUTLAMALARI

Kaleci Rüştünün son penaltıyı kurtarması Prizrende yüzlerce kişiyi sokağa döktü. Kutlamalar gecenin geç satlerine kadar ilerledi. Maçın bitmesinin ardından yüzlerce prizlenli kentin merkezini doldurdu.

119 dakikada yenilen golden sonra yıkılan prizlenliler, Semih Şentürkün golüyle umutlandı. Türkiye’nin penaltılardan sonra aldığı zaferi prizrenliler büyük bir çoskuyla kutladı. Kente yaşayan Türklerin yanısıra çok sayıda Arnavut da maçın bitmesiyle sokağa döküldü. “En büyük Türkiye”, “Şampiyon Türkiye”, “Allahu Ekber” sloganları Türk, Arnavut ve Kosova bayrakları eşlik ediyordu.

BOSNALI MÜSLÜMANLARIN MİLLİ ZAFER COŞKUSU

Türkiye‘nin Hırvatistan‘ı penaltı atışları sonunda eleyerek Euro 2008‘de yarı finale adını yazdırması dünyada büyük yankı uyandırırken Bosna Hersek‘te yaşayan Müslümanlar da sevince ortak olmak isteyince Bosnalı Hırvatlar çılgına döndü. Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek’in tarihi Mostar Şehri‘nde maçın ardından kutlama yapan ve sokaklara dökülen Bosnalı Müslümanlara Hırvatlar müdahale etmek istedi. Zaman zaman gerginliklerin de yaşandığı olaylarda onlarca kişinin yaralandığı bunlardan 4’ünün de Bosna polisi olduğu ifade edildi.

Başkent Saraybosna’da da Müslümanların Türkiye’nin zaferi sonrası sokaklara döküldüğü, binlerce kişinin başkent sokaklarını Türk bayraklarıyla süsleyerek sokakları bayram yerine çevirdikleri bildiriliyor.

Açe neresidir, açeliler kimlerdir? Bayraklarındaki ay ve yıldız neyi ifade eder?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: