Cumhuriyet Ergenekon karargahı gibi

2 Tem

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınması, gözleri tekrar Cumhuriyet Gazetesi’ne çevirdi. Cumhuriyet gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Cumhuriyet gazetesi eski yazarı Vedat Yenerer, Cumhuriyet gazetesi eski çalışanı Halil Behiç Gürcihan da, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. İlhan Selçuk, yaşı gerekçe gösterilerek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Vedat Yenerer ve Halil Behiç Gürcihan ise tutuklanmıştı.
Cumhuriyet gazetesi, cuntacı kimliğiyle biliniyor. Ergenekon zanlısı İlhan Selçuk, 14 Şubat 2008 tarihinde, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in 3 yakın elemanıyla Cumhuriyet Gazetesi Washington temsilcisi Elçin Poyrazlar’ı buluşturmuş ve söz konusu görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine kimin düşünüldüğü konusu tartışılmıştı. Cumhuriyet’in Madanoğlu cuntasına destek verdiği ve İ.Selçuk’un darbe yanlısı olduğu da bizzat dönemin sıkı yönetim savcısı Süleyman Takkecioğlu tarafından iddianameye konulmuştu.
—————————————————————————————-
Ülkede kaos çıkarmayı ve darbe ortamı oluşturmayı amaçlayan Ergenekon Terör Örgütü’ne yönelik operasyonlar genişleyerek sürüyor. Dün Ankara, İstanbul, Antalya ve Trabzon’da gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında emekli 1. Ordu Komutanı Org. Hurşit Tolon, ADD Genel Başkanı emekli Org. Şener Eruygur, emekli tuğgeneral Levent Ersöz, Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, ATO Başkanı Sinan Aygün ve Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

21 GÖZALTI VAR
“Ergenekon” soruşturması kapsamında ülke genelinde 21 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişinin arandığı bildirildi. Soruşturmayı yürüten savcılık yetkililerinden alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında Ankara ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu Türkiye’nin çeşitli illerinde operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında şu ana kadar 21 kişi gözaltına alındı. Savcılık yetkilileri, İstanbul dışında gözaltına alınan bazı kişilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildiğini, bazılarının ise yolda olduğunu söyledi. Yetkililer, bu kişilerin “Ergenekon terör örgütünün yöneticisi olmak ya da bu örgüte üye olmak” iddiasıyla gözaltına alındığını, aynı soruşturma kapsamında 3 kişinin de arandığı açıkladılar. Aranan isimlerin arasında Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun da bulunduğu iddia ediliyor.
Ergenekon soruşturması kapsamında dün Ankara’da şok gözaltılar gerçekleştirildi. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılarının talimatı üzerine günün erken saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan eşzamanlı operasyonlar neticesinde, emekli orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile ATO Başkanı Sinan Aygün’ün de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.
Eski 1. Ordu Komutanlığından emekli olduktan sonra ulusalcı söylemleriyle dikkat çeken orgeneral Hurşit Tolon ve adı hep “fişleme” ve “darbe planları” ile anılan eski Jandarma Genel Komutanı ADD Genel Başkanı Eruygur, kaldıkları askeri lojmanlarda gözaltına alındı. Polis emekli orgenerallerin evlerini didik didik aradı. ADD Genel Merkez binası da arandı. Balbay’ın evinde ve gazetenin CHP’li Çankaya Belediyesi tarafından restore ettirilen yeni binasında da arama yapan polis, bazı belgeler ve bilgisayarlara el koydu. Gazeteye, saat 07.30 sıralarında gelen polis, binadan 10.40’ta ayrıldı. Aynı şekilde Aygün’ün evinde ve ATO’daki odasında da arama yapıldı.

OPERASYON TAM GAZ
Ergenekon soruşturması kapsamında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Ankara’da, Kemal Aydın, Neriman Aydın ve Hamza Demir isimli şahıslar gözaltına alındı.

ANTALYA’DA 2 GÖZALTI
“Ergenekon Soruşturması” kapsamında, Antalya’da biri emekli albay 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Savcılığın talimatıyla Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, emekli albay Hasan Atilla Uğur’u Manavgat’a bağlı Çolaklı beldesinde, serbest meslek sahibi Osman Gürbüz’ü de Antalya il merkezinde gözaltına aldılar.

TGB BAŞKANINA GÖZALTI
Öte yandan, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Kurucu Başkanı Adnan Türkkan da gözaltına alındı.

TUĞGENERAL ERSÖZ DE GÖZALTINDA
Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı yapan Tuğgeneral Levent Ersöz de gözaltına alındı.
“Ya Gazi Paşa Duyarsa” adlı kitap yazan ve “Bu bir belanın hikayesidir” diyen Emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek, dönemin Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz’ün yazılı olmayan talimatıyla bazı telefonları dinlediğini iddia etmişti.

PROF. OVALI’YA GÖZALTI
“Ergenekon soruşturması”nı yürüten İstanbul Cumhuriyet savcılarının talimatı doğrultusunda Trabzon’da, Ati Teknoloji Özel Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Ercüment Ovalı da gözaltına alındı. Prof. Dr. Ovalı, daha önce de Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanlığı yapmıştı.

EMEKLI TÜMAMIRAL GÜVEN DE GÖZALTINDA
Ergenekon gözaltıları çerçevesinde Şener Eruygur’un yardımcısı, emekli Tümamiral İlker Güven de gözaltına alındı. Güven, Ergenekon soruşturması kapsamında dün gerçekleştirilen operasyonda Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Atilla Uğur ve Levent Ersöz’den sonra gözaltına alınan 5. paşa oldu.
———————

GÖZALTILARDAN NOTLAR
Aygün, Eruygur, Tolon ve Balbay, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından sabah erken saatlerinde evlerinde gözaltına alındılar. Emekli orgeneral Hurşit Tolon, gözaltına alındıktan sonra saat 08.45’te Ankara Adalet Sarayı’ndaki adli tabiplikte sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından Balbay, Adli Tabiplikte sağlık kontrolünden geçirildi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez “orgeneral” rütbesinde olan TSK mensupları polis tarafından gözaltına alınmış oldu.
– Aynı soruşturma kapsamında JİTEM’in kurucusu emekli tuğgeneral Veli Küçük, gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

TOLON KAPIYI AÇMAK İSTEMEDİ
– Emekli generallerin gözaltına alınması sırasında askeri korumalarla polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandığı belirtildi. Org. Tolon’un ise polisin ısrarlarına rağmen kapıyı açmadığı, Emniyet yetkililerinin “delillerin yok edilmesi” ihtimaline karşı yetkisini kullanarak kapıyı kırdığı, emekli paşanın buna çok sinirlendiği iddia edildi. Tolon’un bu durumun tutanağa geçirilmesini istediği de kaydedilirken, askeri korumalarla yaşanan gerginliğe ise polisin elindeki yetki belgeleriyle müdahale ettiği ve askeri korumaların geri adım attığı öğrenildi.
– Balbay, Çevik Kuvvet ekiplerince yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı adliyeden ayrılışı sırasında, basın mensuplarının ısrarlı sorularına rağmen açıklama yapmadı. Mustafa Balbay, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
– Gözaltına alınan kişilerin ev ve bürolarından alınan bilgisayar kasası ve belgeler Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.


JANDARMA DA HAZIR BULUNDU
– Emekli orgeneraller Tolon ve Eruygur’un gözaltına alındıkları lojmanları polis tarafından didik didik arandı. ATO personeli sabah 09.00’da işe geldiklerinde polis, Sinan Aygün’ün odasında da arama yapıyordu. Arama sırasında ATO çevresinde Çevik Kuvvet ekipleri de hazır bulundu. ATO Başkanı Aygün’ün evinde de polis ve jandarma ekiplerince arama yapıldı.


İSTANBUL’A GÖTÜRÜLDÜLER
– Eruygur, Tolon, Aygün ile Balbay’ın dışında üç kişi daha gözaltına alındı. Bu kişilerin Kemal Aydın, Neriman Aydın ve Hamza Demir olduğu bildirildi. Ankara’da gözaltına alınan bu 7 kişi kimlik tespiti ve sağlık kontrolü işlemlerin tamamlanmasının ardından İstanbul’a götürüldüler.


ULUSALCILARI TEDİRGİN ETTİ
– Şok gözaltılar ulusalcı çevreler ve CHP’yi tedirgin etti. Cumhuriyet yazarları ve CHP kurmayları, operasyonların, “devrim karşıtı güçler tarafından” gerçekleştirildiğini savundu.
CHP’LİLERDEN CUMHURİYET’E DESTEK
– CHP’li Ateş beraberinde CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, CHP Ankara Milletvekilleri Nesrin Baytok, Zekeriya Akıncı ve MYK Üyesi Ali Kılıç’la birlikte Cumhuriyet gazetesine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Gazetenin bahçesinde imza toplayan bir grup Cumhuriyet okuru, başlarında Cumhuriyet yazılı şapkalarla gözaltıları eleştirdi.


SEZER’DEN BAŞSAĞLIĞI!
– DSP’den de benzeri açıklamalar geldi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de Cumhuriyet gazetesine gelerek, desteklerini bildirdi. Operasyonların cumhuriyetin temel değerlerine karşı atılmış adımlar olduğunu savunan Sezer’in açıklamasının sonunda “başsağlığı diliyorum” demesi gazeteciler arasında gülüşmelere neden oldu.


BAHÇELİ:  SONUCU BEKLENMELİ
– MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de operasyonları, “Süreç yargı bazında devam ediyor, bunun sonucunu beklemek lazım” şeklinde değerlendirdi. Bahçeli, “Henüz Ergenekon dosyasıyla ilgili bir soruşturma tamamlanmış değildir. O bakımdan erken konuşmanın farklı farklı sözler söylemek, konuşmak için belki gerekli olabilir ama bugünlerde böyle aşırı konuşmalara gerek yoktur” diye ekledi. Bahçeli, savcılığın hazırlayacağı iddianamenin anlaşılır olması gerektiğini de kaydetti.
İDDİANAME BİTME AŞAMASINDA
– Öte yandan, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu Beşiktaş Adliyesi’nde görev yapan İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından sürdürülen soruşturma tamamlanma aşamasına geldi. Ümraniye’de bir gecekonduda el bombaları ve fünyelerin ele geçirilmesi sonrası başlatılan “Ergenekon” soruşturmasına ilişkin iddianamenin bitme aşamasına geldiği, hafta sonuna kadar tamamlanarak mahkemeye sunulmasının beklendiği bildirildi.

DANIŞTAY’A KADAR UZANIYOR
– Daha önce 49 kişinin tutuklanmasına karar veren savcılar, Sedat Peker, Kürşat Yılmaz, Yaşar Öz, Semih Tufan Gülaltay, “Danıştay Davası” sanıklarından Alparslan Aslan ve Osman Yıldırım’ın da bulunduğu birçok kişinin “şüpheli” olarak, Alaattin Çakıcı ve Ali Avni Balkaner ile bazı kişilerin yer aldığı bazı kişilerin de “tanık” olarak bilgisine başvurmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: