Ergenekon nasıl darbe yapacaktı?

3 Tem

Ergenekon operasyonunun altıncı dalgasında ele geçen belgelere göre; 4 gün sonra darbe planının devreye gireceği iddia edildi

– Planda, Ergenekon örgütünün 7 Temmuz’da başlatmayı hedeflediği 4 aşamada yaratılacak kalkışmanın ayrıntıları yer alıyor

– Buna göre, 7 Temmuz pazartesi sabahı eşzamanlı olarak 40 kentte, izinsiz mitingler düzenlenecek. Böylece gerilim tırmandırılacaktı

– 30 tetikçi önemli isimlere suikastlar düzenleyecek, kaosu derinleştirmek için “Ekonomi batıyor” havası yaratılıp hükümet düşürülecekti

1- 40 ilde izinsiz miting yapılacak

Bir yıldan fazla süredir yürütülen Ergenekon operasyonu kapsamında önceki gün 5 ilde düzenlenen ve 5’i emekli asker 21 kişinin gözaltına alındığı “4 yıldızlı” operasyonla ilgili ortaya atılan bir iddia, gözleri yeniden darbe girişimlerine çevirdi. İddiaya göre aramalarda ele geçirilen belgelerde, “yaz döneminde” darbe için kaos ortamı yaratma hazırlığını ortaya çıkarıldı. Gizli yapılanma, 7 Temmuz’da verecekleri startla, 40 ilde ADD aracılığıyla izinsiz mitingler düzenleyecek, buralarda polis ve halk karşı karşıya getirilerek, silahlı çatışma ortamları yaratılacaktı. Örgütteki gazeteciler yapacakları yayınlarla toplum üzerinde “buhran” ortamı yaratacak, sabıkalı “sahte YeşilOsman Gürbüz liderliğinde Jİ- TEM ve itirafçılardan kurulacak 30 kişilik özel ekip ise cinayetler işleyecekti. ATO Başkanı Sinan Aygün ülke ekonomisinin kötüye gittiği yönünde açıklamalar yapacak, hatta AKP‘ye alternatif bir parti oluşumu sağlayacaktı.

START 7 TEMMUZ

Yaratılan bu kaos ortamında da “yaz darbesi” için düğmeye basılacaktı. 7 Temmuz günü 40 ayrı ilde Atatürkçü Düşünce Derneği’nin şubeleri aracılığıyla “Yargıya Sahip Çık” adıyla izinsiz mitingler düzenlenecekti. Böylelikle polis ve halk karşı karşıya getirilerek, arbede ile silahlı çatışma ortamları yaratılacak. Bu olaylar halk isyanına dönüştürülecekti.

2- 30 kişilik ekip provokasyon için topluluğa ateş edecekti

Emekli tuğgeneral Küçük’ün tutuklanmasının ardından polis, emekli orgeneral Şener Eruygur‘u teknik takibe aldı. Eruygur’un halen görevde olan bir komutana söylediği, “Ya yenilgiyi kabul edeceğiz. Ya da gereğini kabul edip sonuna gideceğiz” sözleri takıldı. Takip genişletilince, yeni bir darbeye zemin için “kaos planı“yla karşılaşıldı. Cinayet ve gasp gibi çok sayıda suçtan sabıkası bulunan “sahte Yeşil” Osman Gürbüz liderliğinde, JİTEM ve itirafçılardan oluşan 30 kişilik özel bir ekip oluşturulacak. Silahlı grup, 7 Temmuz’da başlayacak gösterilerde topluluk üzerine ateş ederek provokasyon yapacak. Bu ekip, ünlü isimlere faili meçhul suikastlar da düzenleyecek.

3- ‘Ekonomi kötüye gidiyor’ anketleri

Orduevi’nde ele geçirilen planlara göre; Tercüman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın liderliğindeki medya oluşumu, yapacakları yayınlarla toplum üzerinde buhran ortamı yaratacak. Halen aranan yönetmen Halis Yavuz Işıklar ise örgütün politikasına uygun film, dizi ve klipler çekecek ve yine kendilerine yakın televizyon kanallarında yayınlayacak. Darbe hazırlığı yapanların bir başka planı da olayın ekonomik boyutuyla ilgiliydi. Buna göre, ATO Başkanı Sinan Aygün de darbe senaryosunda “aktif rol” aldı. Aygün, sık sık anketler düzenleyip, daha sonra “ülke ekonomisinin bittiği” yönünde açıklamalar yapacak. Ayrıca AKP’ye alternatif bir parti oluşumuna gidecek.


Bağlantı her yere uzanıyor

Şener Eruygur

Emekli orgeneral. Jandarma Genel Komutanlığı yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı. Cumhuriyet mitinglerini düzenleyen isim. Pazartesi sabahı Orduevi’nde gözaltına alındı.

Levent Ersöz

Emekli Tuğgeneral. Eruygur’un ekibinden. Eski Jandarma İstihbarat Başkanı. Adı Şırnak İl Jandarma Komutanlığı yaptığı dönemde 2 HADEP’linin kaybolması olayına karıştı.

Taşkın Akgün

İstihbaratçı astsubay. Adı, Levent Ersöz’ün görev yaptığı dönemde Şırnak’ta iki HADEP’linin kaybolmasına karıştı. Başka bir olayda çete suçundan tutuklandı.

Veysel Ateş

Eski Tuğgeneral Levent Ersöz’ün ekibinde yer alan diğer isim. Şemdinli’de kitapevine bomba atan PKK itirafçısı.

Hurşit Tolon

Emekli Orgeneral. Eski 1. Ordu Komutanı. Ankara’daki askeri lojmanlarda bulunan evinde gözaltına alındı. İstanbul’da sorgulanıyor.

Hasan Atilla Uğur

Emekli albay. Hurşit Tolon’un en yakın isimlerinden. Genelkurmay Planlama Dairesi’nde çalıştı. İmralı’da Apo’yu sorgulayan ekibin içinde yer aldığı ileri sürülüyor.

İlker Güven

Emekli Tuğamiral. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı. Görev süresi üç kez uzatıldı. Uzmanlık alanı planlamaydı.


Ergenekon tetikçisi estetik bile yaptırdı

Osman Gürbüz, Antalya Kuva-i Milliye’nin kurucusu ve finansörüydü. Gürbüz, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’a benzemek için 3 yıl önce burun estetiği yaptırdı..

Ergenekon operasyonu kapsamında önceki gün Antalya’da gözaltına alınan Osman Gürbüz’ün, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’a benzemek için 3 yıl önce burun estetiği yaptırdığı ortaya çıktı. “Sahte Yeşil” olarak tanınan Gürbüz’ün suç dosyası da kabarık. Karısını sarmaş dolaş gördüğü kardeşini öldürmek, eşini ayağından vurmak, adam kaçırmak, adam yaralamak ve çete suçlarına adı karışan Gürbüz’ün, silah üzerine yemin ederek gündeme gelen Kuva-i Milliye örgütünün de kurucularından ve finansörü olduğu da iddia edildi.

KOD ADI: KÜÇÜK HACI

Ergenekon operasyonu kapsamında önceki gün Antalya’da gözaltına alınan ve ‘Sahte Yeşil’ olarak bilinen Osman Gürbüz’ün, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’a benzemek için 2005’te Antalya’da burun estetiği yaptırdığı öğrenildi. Kendini “JİTEM’ci” ve “gazeteci” olarak tanıttığı belirtilen Gürbüz’ün “Küçük Hacı” kod adını kullandığı öne sürüldü. Silah üzerine yemin ederek gündeme gelen Kuva-i Milliye örgütünün kurucularından olan Gürbüz’ün, bu örgütün finansmanını sağladığı da iddia edildi. Birçok olaya adı karışan Gürbüz’ün, 2005’te Antalya’nın Kemer’de çıkan bir yerel gazetenin sahibini dağa çıkararak 4 gün boyunca domuz bağı yöntemiyle işkence yaptığı öğrenildi. Gürbüz’ün, iki adamına eski ortağı olan gazete sahibini öldürmek için talimat verdiği, ancak gazete sahibinin son anda “Bankada 250 bin YTL param var. Beni öldürürseniz bu para kime kalacak? Beni çarşıya indirin, internet üzerinden bu parayı sizin hesabınıza geçireyim” diyerek msn’den polise haber verip öldürülmekten son anda kurtulduğu belirlendi. Bu olaydan sonra Gürbüz’ün, tutuklandığı belirtildi.

ALBAYLA BAĞLANTI

Erzincan’da 1962’de 9 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Gürbüz’ün ayrıldığı ilk eşinden, birlikte yaşadığı kadından ve 2003’te Bayrampaşa Cezaevi’nde kocasını öldürmekten tutuklu olan Rabia Figen’den olmak üzere toplam 3 çocuğu bulunuyor. Gürbüz’ün Antalya’da Bambus adlı bir kafeterya işlettiği ve Zorbey İnşaat Tarım Gıda İnşaat firmasını kurduğu da ortaya çıktı. Gürbüz’ün önceki gün gözaltına alınan emekli Albay Hasan Atilla Uğur ile de yakın ilişkileri olduğu belirlendi.

Ferit ZENGİN / SABAH

Bir Yanıt to “Ergenekon nasıl darbe yapacaktı?”

  1. accommodation in hotel 21 Haziran Pazar 2009 3:00 #

    Verdiginiz bu bilgiler icin cok tesekkurler. Cok faydali oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: