Hürriyet, Ergenekon’un üzerini mi örtüyor?

3 Tem

Hürriyet Gazetesi, klasiği olan bir numarayı, Ergenekon’u saptırmayı, bugün birinci sayfasından okuyucularına sundu.

Daha önceki Ergenekon operasyonlarını görmezden gelen Hürriyet gazetesi, 6’ncı dalgayı ilk gün normal gördü, ikinci gün ise manşete Sinan Aygün’ün özel ofisinde bulunan glock marka tabancayı getirdi.

‘O tabancayı oraya kim koydu?’ diye soran ve bir provokasyon olduğu intibasını veren Hürriyet, Eruygur’un ofisinden çıkan darbe planlarına ve Ergenekon iddianamesine ise hiç yer vermedi.

Hisarcıklıoğlu’nun ‘böyle şeyler darbelerde olur’ iddialarını da birinci sayfaya taşıyan amiral gazetesinin kaptanı, yazısında da, Ergenekon sanıklarının niçin 13 aydan beri içerde tutulduğunu ve bunun AB müzakerelerinin ne yanına düştüğü, sorusunun peşinden gitti.

Sinan Aygün’ü bir kurban gibi sunan gazete, Eruygur’un bürosundan çıkan darbe planlarını, 40 ilde düzenlenecek mitingleri, bu mitinglerde polisle Atatürkçü göstericilerin çatıştırılmasını, ölümlere yol açılmak istenmesini, önemli hedeflere suikastleri, sadece ve sadece bir tabancaya değiştirerek, gazeteciliği hakkında zihinlerde istifhamlara neden oldu!

Gerçi Hürriyet, tarihinde ilk kez hedef saptırmıyor. Bilhassa son bir senelik arşivinde, bugünkü birinci sayfası gibi nice sayfası duruyor.

İşte Hürriyet’in geçmişte altına imza attığı şaibeli haberler…

Hrant Dink’in Ermenistan Ermenilerini eleştiren bir yazısını, yazıldıktan aylar sonra, içindeki bazı cümleleri cımbızla çekip manşete getirdi, ardından Dink’e dava açılmasını ve hedef haline getirilmesini sağladı.

Kapatma davasında, Yargıtay başsavcısına kanıt yetiştirme telaşına girdi, İstanbul’da bir motelin yabancılara içki servisi yapıp yerlilere yapmamasını, İstanbul Belediyesi’nin şeriatçılığı olarak lanse etti.

Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren içki kanunun, bundan sonra akşamcıların içki içemeyeceğinin göstergesi ve hükümetin Türkiye’ye şeriatı getirmek istemesinin kanıtı olarak sundu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın 30 Mayıs’ta mütalaasını vermesini, ‘Yalçınkaya, 45 sayfalık esas hakkındaki görüşünde, dört çarpıcı yeni delil sundu’ başlığını uygun görerek, google delillerini çarpıcı olarak niteledi.

Üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran anayasa değişikliğini “411 el kaosa kalktı” manşetiyle okuyucularına duyurdu ve devamında da bu değişikliğin hep karşısında oldu. Yalçınkaya kapatma davasını bu anayasa değişikliği üzerine kurduktan sonra da ‘Bak biz dememiş miydik?’ ifadesini kullandı.

Ertuğrul Günay’ın AKP’ye karşı açılan dava ile Ergenekon arasında bağlantı kurması da Ertuğrul Özkök’ü çok rahatsız etti. Doğan Grubu’nun basın sorumlusu Ertuğrul Özkök, Ertuğrul Günay’ın sözlerini hezeyan olarak değerlendirdi, “Ergenekon’un daha iddianamesi bile yok. Siz böyle bir olay için ‘Çeteyi çökerttik’ derseniz, bir başkasının da, Cumhuriyet Başsavcısı anti-laik çeteyi çökertti deme hakkı doğmaz mı?” diye Başbakan’a aba altından sopa gösterdi. .

Ve Danıştay saldırganının mahkemesi… Başsavcı, iddianamesinde Arslan’ın son duruşmada “Şeriatı getirin” diye seslenmesini AKP’ye fatura ederken, Hürriyet de duruşmanın haberini manşetinden, “Danıştay katilinin son sözü: Şeriat istiyorum” manşeti ile duyurdu ve tüm haberlerinde, Alparslan Arslan’ın Cumhuriyet’i bombalayanlar arasında yer almasını özenle gizledi.

Bir Yanıt to “Hürriyet, Ergenekon’un üzerini mi örtüyor?”

  1. gazete 19:17 #

    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: