Kene kabusunu kim bitirecek?

3 Tem

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, keneyle mücadele için ilginç bir yöntem uyguluyor.

Özellikle yaz aylarında görülen ve bu sene Ocak ayı’ndan itibaren kene ısırması üzerine ortaya çıkan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı sonucu 33 kişi yaşamını yitirdi. Ormanlık alanlardan ve hayvanlardan insanlara geçen kenelerle mücadele için bugüne kadar çeşitli önlemler alındı.

Özellikle İç Anadolu Bölgesi’ndeki illerde keneyle mücadele timi kurulurken bazı yerlerde ise ilaçlama kampanyası sürüyor.

Sündiken dağları ile Çatacık bölgesinde, kene ve böcekleri yiyerek üremesini önleyen “Formica Rufa” adı verilen ve halk arasında kırmızı atom olarak tanınan karıncaları, sığırcık ve baştankara kuşlarını tespit eden Orman Bölge Müdürlüğü, beslenmelerinin yüzde 7’sini kene ve böcek yiyerek sağlayan bu canlıları il genelindeki ormanlık ve piknik alanlarına taşıdı.

Orman Bölge Müdürlüğü, bu karıncaların yaşaması için gerekli olanakları sağlarken, kuşlar için de barınaklar kurdu. Bölgede, her yıl orman içindeki ağaçlara 2 bin kadar kuş yuvası asılıyor. Kırmızı atom karıncalar, sığırcık ve baştankara kuşları, yaz aylarında adeta ormanların gönüllü temizlikçisi durumunda. Ormanlık alandaki böcek ve keneler ile beslenen söz konusu hayvanlar, ağaçları böceklerden kurtarırken keneleri de yiyerek üremesini engelliyor. Daha çok Sündiken dağları ile Çatacık bölgesindeki sarıçam ormanlık alanında bulunan atom karıncalar ile Sığırcık ve Baştankara kuşları kısa zamanda ormancıların da gözbebeği haline gelmiş. Kırmızı atom karıncalar, Sığırcık ve Baştankara kuşları sayesinde ağaçlar zararlı böceklerden arındırılırken, vatandaşlar da kene kâbusu karşısında rahat bir nefes almış durumda.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Sıtkı Küçüköz, kırmızı karınca, sığırcık ve baştankara kuşlarının zararlı böceklerin yanısıra keneleri de yediğini söyledi. Bu canlılar sayesinde olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Küçüköz, bölgelerinde artık kene vakalarının çok azaldığını kaydetti. Kırmızı karıncanın etobur olduğunu, söz konusu kuşların da günlük böcek tüketiminin kendi ağırlığından fazla olduğunu dikkat çeken Küçüköz, “Bu canlıların keneleri yediğini kitaplardan öğrendik. Beslenmelerinin yüzde 7 sini kene ve böceklerle sağlayan bu canlılar, ormanların yanı sıra insanları da zararlı böceklerden böylelikle koruyor. Bir karınca kolonisi yılda yıl da 24 kilogram, bin adet Sığırcık kuşu ise ayda 20 ton böcek türü yer. Baştankara kuşlarının besinlerinin yüzde 70 ini ise böcek türleri oluşturur” İfadesini kullandı.

Aldıkları olumlu sonuç üzerine 40 bin hektarlık alana 2 bin atom karıncası yuvası, Sığırcık ve Baştankara kuşları için de 13 bin adet özel yuva oluşturduklarına işaret eden Küçüköz, “Sündiken ve ilimiz Çatacık bölgesinde daha fazla yaşayan bu karınca ve kuş türlerini farklı bölgelere taşıdık ve olumlu sonuçlar aldık. Bu canlılar, değişik yerlerdeki ormanlık alanlara bırakılarak zararlı böceklere ve kenelere karşı kullanılabilir” diye konuştu.

Çatacık bölgesi orman köyünde yaşayan Mehmet Ali Anıllıgil isimli vatandaş ise atom karıncaların bölgelerinde uygulamaya konması ile birlikte hem çam ağaçlarına zarar veren böceklerden hem de kene kâbusundan kurtulduklarını anlattı.

CİHAN

2 Yanıt to “Kene kabusunu kim bitirecek?”

  1. yunus 10:55 #

    Aldıkları olumlu sonuç üzerine 40 bin hektarlık alana 2 bin atom karıncası yuvası, Sığırcık ve Baştankara kuşları için de 13 bin adet özel yuva oluşturduklarına işaret eden Küçüköz, “Sündiken ve ilimiz Çatacık bölgesinde daha fazla yaşayan bu karınca ve kuş türlerini farklı bölgelere taşıdık ve olumlu sonuçlar aldık. Bu canlılar, değişik yerlerdeki ormanlık alanlara bırakılarak zararlı böceklere ve kenelere karşı kullanılabilir” diye konuştu.

    Çatacık bölgesi orman köyünde yaşayan Mehmet Ali Anıllıgil isimli vatandaş ise atom karıncaların bölgelerinde uygulamaya konması ile birlikte hem çam ağaçlarına zarar veren böceklerden hem de kene kâbusundan kurtulduklarını

  2. yunus 10:54 #

    Özellikle İç Anadolu Bölgesi’ndeki illerde keneyle mücadele timi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: