ATO Başkanı Sinan Aygün tutuklandı

5 Tem

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınanlardan ATO Başkanı Sinan Aygün’ün de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

Ergenekon soruşturmasında, gözaltına alınanlardan, aralarında Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve Emekli Albay Atilla Uğur, Birol Başaran ve İbrahim Özcan da tutuklandı.

4 kişi daha tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi.

Mahkeme Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın kefaretle serbest bırakılması kararı verdi. Gazeteci Balbay’ın mahkemeye sevkedilenler arasında bulunup bulunmadığı açıklık kazanmadı. Emniyette bulunan Orgeneral Hurşit Tolon ve Osman Gürbüz, henüz savcılığa sevkedilmedi.

Ergenekon operasyonuna ilişkin gözaltılar, 1 Temmuz sabahı eşzamanlı düzenlenen operasyonla Ankara, İstanbul, Antalya, Trabzon ve Erzurum’da düzenlenmiş, aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı ve eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur, eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün de bulunduğu 21 kişi gözaltına alınmış, aralarında eski AKP milletvekili Turhan Çömez ile emekli tuğgeneral Levent Ersöz’ün de bulunduğu bazı isimlerin ise arandığı belirtilmişti.

İki günlük gözaltı süresinde Mustafa Balbay ve Şener Eruygur “susma hakkı”nı kullanarak, polise ifade vermeyi reddetmişler, savcılığa ifade vereceklerini bildirmişlerdi.

Soruşturmaya ilişkin bu kişiler ile gözaltına alınarak önceki gün adliyeye gönderilen Barbaros Hayrettin Altıntaş tutuklanmış; Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, İşçi Partisi Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Akkoç, Siyami Yalçın, Murat Avar ve Hamza Demir mahkemece salıverilmişti.

Bu kişiler dışında, olaya ilişkin Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de yer aldığı 49 kişi tutuklu bulunuyor.

Sinan Aygün’ün tutuklanmasıyla Ergenekon kapsamında tutuklu sayısı 50 oldu.

İLGİLİ HABERLER:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: