Hürriyet Gazetesinden kozmik balonla hedef şaşırtma

5 Tem

Ergenekon çetesini görmezden gelen Hürriyet, kanlı darbe planlarını da görmezden geldi. Görmemekle de kalmayıp haberlere balon nitelemesi yaptı.

Ergenekon soruşturmasının geçtiğimiz salı gününden beri yaşanan son aşamasına, bazı yayın organlarının verdiği ’yalan haberler’ damgasını vurdu. Belli bir kesime yakınlığıyla bilinen bu yayın organlarının, hepsinde hemen hemen aynı çıktığı için ’servis edilmiş’ izlenimi veren ve tümü yalanlanan haberler şunlar: 1- 7 Temmuz’da kaos çıkarılacak, 2 – Çömez kaçtı, 3 – Emekli Tuğgeneral Esener gözaltında…

ERGENEKON soruşturması kapsamında geçen Salı günü emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay’ın da aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alınması ile başlayan süreçte, soruşturmayı takip eden medya organların da yer alan yalan haberlerde gündeme damgasını vurdu. Şüphelilerin gözaltında bulunduğu 4 gün boyunca medyada 3 yalan haber ön plana çıktı. İşte bu haberler:

4 milyon belge var kaos hazırlığı yok

Ergenekon operasyonu sırasında en çok yankı yapan ’haber!’, “7 Temmuz Kaos günü” başlığı ile çıktı. Bu habere göre, 7 Temmuz pazartesi sabahı eş zamanlı olarak 40 kentte, izinsiz mitingler düzenlenecek, gerilim tırmandırılacaktı.

Ardından sabıkalı ’sahte Yeşil’ Osman Gürbüz liderliğinde JİTEM ve itirafçılardan kurulacak 30 kişilik özel tetikçi ekibi önemli isimlere suikastlar düzenleyecek, kaosu derinleştirmek için ’Ekonomi batıyor’ havası oluşturulup hükümet düşürülecekti. Mitingler düzenlenecek, polis ve halk karşı karşıya getirilerek silahlı çatışma ortamları oluşturacaktı.

Örgütteki gazeteciler yapacakları yayınlarla toplum üzerinde “buhran” ortamı oluşturacaktı. ATO Başkanı Sinan Aygün ülke ekonomisinin kötüye gittiği yönünde açıklamalar yapacak, AKP’ye alternatif bir parti oluşumu sağlayacaktı. Aşamanın sonunda ise ordu yönetime el koyacak, Başbakan Sinan Aygün, Cumhurbaşkanı ise Abdüllatif Şener olacaktı.

Bu darbe planı ise, Şener Eruygur’un Fenerbahçe Orduevi’ndeki ofisinden çıkmıştı. Haber özellikle hükümete yakın gazeteler ve bazı internet sitelerinin manşetlerinde satırı satırına aynı yer aldı. Soruşturmayı yürüten emniyet yetkililerine göre ise böyle bir belge ve plan Ergenekon soruşturması kapsamında bugüne kadar ele geçirilen 4 milyon belgenin arasında yer almıyordu.

Çömez kaçmadı, yasal yoldan ülkeden çıktı

Soruşturma sırasında yapılan ikinci yalan haber ise, AKP’li eski milletvekili Turhan Çömez’in yurt dışına çıktığına dair resmi makamlarda herhangi bir belge olmadığıydı. Haberi sunan medya organları, yaptıkları araştırmada havalimanlarında ve emniyette Turhan Çömez’in yurt dışına gittiğine dair herhangi bir belge olmadığını savunuyorlardı.

Haber, Turhan Çömez’in bu durumda yurt dışına kaçak yollarla gitmiş olabileceği veya Türkiye’de saklandığı yönünde değerlendirmelerle son buluyordu. Gerçek 24 saat geçmeden anlaşıldı. Turhan Çömez 7 Haziran’da, THY’nin TK 1981 sefer sayılı uçağıyla, A-1 koltuğunda yasal yollardan Londra’ya çıkmıştı.

’Gözaltında’ yazdılar paşa, evden yalanladı

Ergenekon soruşturmasının üçüncü gününde ise, medya organları ’flaş gelişme’ başlığı ile emekli Tuğgeneral Kadir Ali Esener’in operasyon kapsamında gözaltına alındığını duyuruyordu. Orgeneral Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde, Esener, Ankara’da jandarma karargáhının gözde ve aktif komutanlarındandı.

Eruygur’un Milli Güvenlik Kurulu’na götürdüğü raporları, Jandarma Genel Komutanlığı Genel Plan ve Prensipler Başkanı olarak onun hazırladığı belirtilmekteydi. YAŞ’ta emekli edileceği söylentileri üzerine istifa eden Esener’in gözaltına alındığı haberinin doğruluğunun ortaya çıkması ise Turhan Çömez’in yurt dışına çıkışı ile ilgili yapılan yalan haber kadar uzun sürmedi. Yarım saat sonra Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Kadir Ali Esener, gözaltına alınmadığını, evde olduğunu söylüyordu. TOYGUN ATİLLA/HÜRRİYET

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: