Emekli Orgeneral Şener Eruygur ile Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un tutuklanma nedenleri

6 Tem

Emekli Orgeneral Şener Eruygur ile Emekli Orgeneral Hurşit Tolon Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklandı. İşte tutuklanma nedenleri…

”Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un avukatı Filiz Esen, ”Yıllarca vatanına sadakatle hizmet etmiş olan komutanımız, gerçek dışı isnatlarla bugün tutuklanmıştır. İsnat edilen hiçbir suçlamayı kabul etmiyoruz” dedi.

Esen, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin yargılanmasının tutuklu olarak devam edeceğini ve gerekli itirazların hemen süresi içinde yapılacağını belirterek, yargılama aşamasında tüm gerçeklerin ortaya çıkacağını düşündüklerini kaydetti.

Avukat Esen, ”Yıllarca vatanına sadakatle hizmet etmiş olan komutanımız, gerçek dışı isnatlarla bugün tutuklanmıştır. İsnat edilen hiçbir suçlamayı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

ADD Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Kazım Arslan da sorguya girmediğini ifade ederek, ”emekli Orgeneral Eruygur’un, Ergenekon terör örgütüyle ilişkilendirilmeye çalışıldığını” savundu.

Arslan, ”Kesin olarak bir delil bulunmadığını, tek taraflı toplanmış delillerle yapılan suçlama sonucunda bir karar verildiğini” öne sürdü.

TOLON’UN AVUKATI

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un avukatı Özgür Meriç Turan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa’nın 90. ve 19. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesine aykırı hareket edildiğini savundu. Avukat Turan, şunları kaydetti:

”66-67 yaşlarında olan, kaçacak göçecek bir yeri olmayan, 5 gün kadar sorguda tutulan ve takdir edersiniz ki yüksek tansiyon hastası olan ve bu raporları da ibraz ettik, kısacası adil yargılandığını söyleyemeyeceğiz. Ve buna rağmen tutuklanmıştır. Biz en kısa zaman içerisinde bu tutuklama kararına itiraz edeceğiz.”

Bu arada, emekli orgeneraller Eruygur ve Tolon’un, Ceza Muhakemesi Kanununun, ”Tutuklama Nedenleri” başlığını taşıyan 100. maddesinin 8 ve 9. fıkraları uyarınca tutuklanmalarına karar verildiği öğrenildi.

SEVK MADDELERİ

Eruygur ve Tolon’un, savcılıkça, TCK’nın 312 ve 314/1. maddeleri kapsamında tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildikleri belirtildi.

TCK’nın 312. maddesi, ”cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir” hükmünü içeriyor.

314/1. madde ise ”silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçunu düzenliyor.

”ERGENEKON”DA TUTUKLU SAYISI 58

”Ergenekon” soruşturması kapsamında son olarak gözaltına alınan 21 kişiden ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün, emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Osman Gürbüz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, İbrahim Özcan, Birol Başaran, Durmuş Ali Özoğlu ve Kemal Aydın tutuklandı.

Soruşturmanın önceki safhasında da emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 48 kişi tutuklanmıştı.

Böylece, ”Ergenekon” soruşturması kapsamındaki tutuklu sayısı 58’e yükseldi.

AA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: