Ergenekon’da şifreler çözüldü

12 Tem

https://i2.wp.com/www.habervakti.com/resimler/erge/taraf-manset1.jpg2004 yılında Sarıkız ve Ayışığı darbe girişimlerinin ardından hazırlanan Ayışığı-2 ve Yakamoz adlı planlarda kullanılan şifre sistemi oldukça ilginç kodlara sahip.

2004’te Sarıkız ve Ayışığı adlı iki darbe girişimi atlattığımızı biliyorduk. Aynı dönemde bu darbe girişimlerinin devamı olan “Ayışığı-2,” “Eldiven” ve “Yakamoz” adlı darbe girişimlerinin varlığını da biliyoruz. Sarıkız ve Ayışığı’ndan farklı olarak “Eldiven”de herhangi bir şifre sistemi kullanılmamış. Ancak Ayışığı-2 ve Yakamoz’da, kişiler, kurumlar, ve ülkeler için bir şifre sistemi kullanılıyor. Darbe planlarındaki Ayışığı-2’de toplumu ve siyaseti yeniden biçimlendirme çabası, Yakamoz’da ise darbenin örgütlenme biçimi öne çıkıyor. Sözü geçen planlar Şener Eruygur ve ekibinin 2005’te emekliye sevk edilmesi nedeniyle gerçekleşemiyor.

Darbe planlarında “Ayışığı” şifresi ile “ampul”e gönderme yapılarak AKP kastediliyor. AKP hükümetinin görevden uzaklaştırılması için oluşturulan darbe planlarında TSK için “Ocak” kelimesi kullanılıyor. Yeniden biçimlendirilmesi gereken kurumlar arasında “Ocak”ın yanısıra “Büyükev” koduyla Türkiye Büyük Millet Meclisi, “Salon” şifresiyle de Ankara’daki yüksek bürokrasi sayılıyor.

Darbe planlarında, Genelkurmay’in yeniden biçimlendirilmesi için “Yetim” olarak adlandırılan dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün etkisizleştirilmesi isteniyor. Bu amaçla yapılacak ön hazırlıklarda “Gemi Aslanı” olarak şifrelenen Başbakan Erdoğan’ın yanısıra “V” koduyla valilerin, “K” koduyla kaymakamların ve “BB” olarak da belediye başkanlarının darbenin amaçlarına boyun eğmelerinin sağlanmasından söz ediliyor.

“SERT MUHALEFET” • Ön hazırlıklar başlığı altında, “Büyükev” TBMM’nin yeniden yapılandırılması için “KurtlarTepesi” olarak adlandırılan bir çekirdek kadronun oluşturulması planlanıyor. “Gözlük” olarak MİT ve “Ayna” olarak Emniyet Teşkilatı’nın yeniden organize edilmesi de hedefler arasında yer alıyor. “Koro şarkısı” ifadesi ile hükümete karşı sert üslupla yazılmış basın açıklamaları kastedilirken, “Okutan” ile YÖK ve üniversiteler, “Çalışanlar” ile de, anılan darbenin sivil uzantılarının “Okuyan”larla birlikte “spor yapması” öngörülüyor. “Spor yapmak” şifresiyle de, hükümet karşıtı mitingler kastediliyor. “Sağduyu” kavramı kamuoyuna işaret ediyor. TSK’nın saygınlığının “sağduyu“da tartışılmaya başlandığına dikkat çekiliyor. “Koro şarkısı” kodlu mitinglerin “Gemi Aslanı” Başbakan’a karşı kullanılması isteniyor.

AKP’NİN “TAYFA”LARI • “Tayfa” olarak adlandırılan milletvekilerinden bir grubun AKP’den ayrılmaları ve dağılmadan bir grup kurmalarının sağlanması amaçlanıyor. Darbe planında AKP Hükümeti‘nin devrilmesi konusunda “Ağa sınıfı” olarak adlandırılan meslek kuruluşlarından ve “Irgat” olarak adlandırılan sendikalardan destek sağlanması öngörülüyor. AKP’den ayrılacak grubun başına “Zeybek” şifresiyle Namık Kemal Zeybek ve “Alpav” koduyla Ahmet Vefik Alp‘in getirilmesi planlanıyor.

FIRTINA GENELKURMAY’A • “OcakTSK‘nın reorganizasyonu kapsamında “Kaplan” Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, “Leopar” Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, “Penguen” Deniz Kuvvetleri Komutam Oramiral Özden Örnek, “Şahin” Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, “Pişik” Genelkurmay İkinci Başkanı İlker Başbuğ, “Abide” olarak da dönemin Birinci Ordu Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın ismi geçiyor. Bu süreçte Şener Eruygur Jandarma Genel Komutanlığı’ndan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na kaydırılacak. İbrahim Fırtına da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na terfi edecekti. Bir yıl sonra, 2005’te ise İbrahim Fırtına emekli olacak, Şener Eruygur da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na geçecekti. Bunun yapılabilmesi için de “Yörük” olarak kodlanan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ikna edilmesi ve “Yetim” kodlu Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün “istirahata çekilmesi” öngörülmüş. Kaplan kod adlı Aytaç Yalman ve Penguen kod adlı Özden Örnek‘in de emekliye sevk edilmeleri hedefleniyor.

TSK’nın sekiz yıllık geleceğinin “garanti altına alınması”nı öngören plan, “Gemi Aslanı” Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını kesinlikle engellenmesi ve dış tepkilerin de minimum düzeyde tutulması amaçlanıyor.Genelkurmay Başkanı Özkök’ün emekliye ayrılmasından sonra “Sarı Öküz” Kıbrıs ve “Ana Yazıt” Anayas konularında Başbakan Erdoğan’ın geri adım atması amaçlanıyor.

Darbe planlarında gelişecek olaylarda “Koro”,olarak anılan basın-yayın organlarının kullanımı, MİT ve Emniyet’in kullanımı, “Kahve olarak adlandırılan borsanın kontrol altında tutulması, “Çiyan” olarak adlandırılan AB ile “Sırtlan” olarak adlandırılan ABD’nin diplomatik ataklarına karşı önlem alınması hedefleniyor.

KARANLIK DOĞAN” • “Koro” olarak kodlanan medya kuruluşlarına ve “Kasa” olarak kodlanan ekonomi çevrelerine gözdağı verilmesi darbeye uyumlu hale getirilmesi de hedefler arasında yer alıyor. “Karanlık Doğar kodlu Aydın Doğan’ın sahip olduğu medya kuruluşlarının çizgilerini değiştirmeleri için kendilerine baskı yapılması da isteniyor. Doğan medya grubu tavrını değiştirmezse bu gruba karşı yaptırım uygulanması da öngörülüyor.

“IRAK’I DESTEKLEYELİM” • Darbe planlarında Irak’ın ABD tarafından işgal edilmesi üzerine “Bas” olarak adlandırılan Irak’taki direnişin desteklenmesi, “Sırtlan” olarak adlandırılan ABD’ye karşı milletvekillerinin de tepki göstermesi planlanıyor. “Mabed” olarak kodları camilerin ABD karşıtı eylemler için kullanılması öngörülüyor.

2 Yanıt to “Ergenekon’da şifreler çözüldü”

  1. vatandaş 19:59 #

    hiç bişe bildiğimiz yok o kadar iyi kurulu bir planki çözmek çok güç…. ipler kimin elinde belli değil …. kim ne yapmaya çalışıyor belli değil…. kimin kim olduğu bile belli değil….

  2. yşm 19:56 #

    keşke herkesi maskesi olmadan görebilsek ama bu ülkede herkes maskeyle dolaşıyo herkes……. ama o maskeler düştüğü zaman intikam zamanı elbet gelecek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: