Darbe Günlükleri’ni ortaya çıkaran Alper Görmüş’ten çağrı

14 Tem

Taraf Gazetesi Yazarı Alper Görmüş, darbe günlüklerinin Ergenekon iddianamesinde yer almamasının sürpriz olmadığını söyledi.Görmüş, yayınlanması planlanan ek iddianamede darbe günlüklerine yer verilmesi gerektiğini ifade etti. Görmüş, “Savcının işidir ben bilemem ama, mantıksal tutarlılık; bize Nokta’nın yayınladığı darbe günlükleri ile ek iddianamenin ilişkilendirilmesinin gerekli olduğunu söylüyor.” dedi.

Ergenekon iddianamesinin Başsavcı Aykut Cengiz Engin tarafından açıklanmasını değerlendiren Alper Görmüş, darbe günlüklerinin Ergenekon iddianamesinde yer almamasının sürpriz olmadığını belirtti. iki ihtimalden birinin gerçekleştiğini vurgulayan Görmüş, “Yakın çevreme bunun böyle olacağını söylemiştim. Yarın çıkacak yazımda da bunu ima etmiştim. İddianamenin darbe günlüklerinin yer almayacağına yönelik kanaatim vardı.” diye konuştu. Özellikle 1 Temmuz’daki gözaltılara bakıldığında Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un emeklilik dönemlerindeki icraatlarına yönelik isnad edilen suçlarla ilgili gözaltına alındığını söyleyen Görmüş, “Çünkü tersi olsaydı-yani muvazzaf dönemlerine ait bir takım su isnadları olsaydı- o zaman gerçekten darbe günlüklerinde adı geçen diğer orgenerallerin de benzer bir soruşturmaya muhatap olmaları gerekirdi. Bu olmadığına göre iki gözaltının olması, ihtimallerden birinin gerçekleşeceğini gösteriyordu.” diye konuştu.

“Darbe günlüklerinin iddianamede yer alması durumunda Emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve Emekli Oramiral Özden Örnek’in gözaltına alınması mı gerekirdi?” şeklinde soruya Görmüş, “Herhalde mantık onu gerektiriyordu.” karşılığını verdi.

Tutuklu bulunan Hurşit Tolon’un darbe günlüklerinde kendisiyle ilgili geçen kısımları doğruladığına işaret eden Alper Görmüş, tüm komutanların hükümete muhtıra verilmesi konusunda görüş birliğine vardıkları toplantının bu ifadelerle doğrulandığını söyledi. Bunun çok önemli bir olay olduğuna işaret eden Görmüş, o dönemlerde darbe girişimlerinde bulunulduğunun teyid edildiğini sözlerine ekledi.

“Darbe günlüklerinin ek iddianamede yer almasını bekliyor musunuz?” şeklindeki soruya Görmüş, “Ben savcı değilim, bu savcının işidir. Mantıksal tutarlılık; Nokta’nın yayınladığı darbe günlükleri ile ek iddianamenin ilişkilendirilmesinin gerekli olduğunu söylüyor. Ek iddianamede darbe günlüklerinin yer alması gerektiğini düşünüyorum.” diye karşılık verdi.

Nokta’nın dile getirdiği iddiaların çok önemli olduğunun altını çizen Alper Görmüş, bir hukuk devletinde sadece o iddiaların bile Ergenekon’dan bağımsız olarak savcılarca soruşturulması gerektiğini söyledi. Görmüş, “Nokta’da yayınlandığı andan itibaren savcılar soruşturma açmalıydı, eğer günlükler gerçek değilse ceremesini biz çekelim, ama gerçekse de gereği yapılsın.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: