SİNAN AYGÜN DARBECİ Mİ DEMOKRAT MI?

18 Tem

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan isimler, salıverilmelerinin ardından önceki davranışlarının aksine demokrasi yanlısı konuşmalar yapıyor.

Bunun en son örneğini silahlı örgüt kurmak ve darbe teşebbüsü gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen, sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ortaya koydu. Kamuoyunda Sarıkız ve Ayışığı’nın ardından Eldiven olarak ortaya çıkan üçüncü darbe hazırlığında adı geçen Sinan Aygün, halkı sokağa dökmek için çalışmalar yaptığını kabul etmişti. İfadesinde ATO üyelerinin, yaşanmakta olan ekonomik durgunluğun etkisiyle son 6 aydır yoğun tepki vermeye başladıklarını belirten Aygün, “Protesto ve yürüyüş isteklerini ilettiler. Taleplerin ciddiye alınmasını sağlamak için halkın sokağa dökülmesini istedim. Buradaki halktan kastım, doğal olarak ilişkide olduğum esnaf kesimidir.” iddiasını dile getirmişti.

Halkı silahlı isyana tahrik etmekten yargılanacak olan Aygün, çıkışının ardından yaptığı konuşmalarda demokrasi çağrısında bulundu. Darbe ve darbeciliğin lügatinde bulunmadığını vurgulayan ATO Başkanı, “Ben demokrasinin ülkemiz için tek seçenek olduğuna inanıyorum.” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının ardından Sinan Aygün benzeri hukuk ve demokrasi çağrısında bulunmuştu. Serbest kaldıktan sonraki ilk yazısında ‘Hukuk büyüktür’ diyen Balbay’ın, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında her yerde aranan eski Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Dairesi Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün odasında gizli görüntüleri ortaya çıkmıştı. Jandarma Genel Komutanlığı karargâhında 2003 yılında gerçekleşen görüşme hakkında Balbay, “Jandarma İstihbaratı’nın başı olan Levent Ersöz ile birçok kez görüştüğüm doğru. Görüntülerde yer alan görüşmede Levent Ersöz ile memleket konularını konuştuk. Kaygılı olan komutan ‘Bu medya erken teslim oldu.’ dedi. Gizli çekim yapılmış. Bu görüntüler nasıl çekildi diye düşündüm, sonra orada Şener Eruygur’un arşivinden alındığı sonucuna vardım.” ifadelerini kullanmıştı. Köşe yazısında AK Parti’yle ilgili kapatma davası geciktiği için savcıyı tehdit ederek hizaya çeken Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ise gözaltı süresinin bitiminde hükümete uzlaşı çağrısında bulunmuştu.

ZAMAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: