ÖSS’de Antalya 3’üncüsü olan kızına başörtülü olduğu için ödül verilmeyince kürsüye çıkan anne de başörtüsü mağduruymuş.

19 Tem

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nde düzenlenen törende ÖSS’de Antalya 3.üncüsü olan kızına başörtülü olduğu için ödülü verilmeyince gösterdiği tepki ile gündeme gelen Melek Öztürk, kendisinin de zamanında baskılara maruz kaldığını ve şimdi kızı Zehra’nın da aynı duruma düşmesinden dolayı artık dayanamadığını söyledi.

“Başörtüsü yasağından bende çok çektim” diyen memur emeklisi Öztürk, memuriyet hayatının son iki yılında tamamen kapandığını ve bu yüzden servis aracına alınmadığını anlattı.
Ödül töreninde kızından daha az puan alan şortlu öğrencilerin kürsüye çıkarak ödüllerini aldıklarını, fakat kızının bu haktan mahrum bırakıldığını belirten Melek Öztürk, bu çifte standarda dayanamayarak kürsüye çıktığını söyledi. Öztürk törende, kızından önce adı okunan ve başörtülü olduğu için ödülünü alamayan başka bir öğrencinin ağlayarak salonu terk ettiğini söyledi.

YÖNETMENLİĞİ BEN İYİ BİLİYORUM

Yaşadıklarıyla ilgili olarak Haber7’nin sorularının cevaplayan anne Öztürk, ‘Kılık kıyafet Yönetmenliği’nin ne olduğunu çok iyi bildiğini ve herkesin nu yasalar çerçevesinde hareket etmesi gerekirken, kamu sal alan olmayan salonda kızının başörtülü olduğu için kürsüye çağrılmayıp sadece adının okunmasına bir anlam veremediğini söyledi. Kızından önce şortla sahneye çıkarak ödül alan öğrenciler bir ayrım yapılmamasına dikkat çeken Öztürk, “Ben de emekli memurum ve kılık kıyafet yönetmeliğinin ne olduğunu biliyorum. Çalışırken de bunlar oldu. Salona plajlarda dolaşılan şortlara gelenler oldu ama onlara kimse bir şey demedi. Bize ise suçluymuşuz gibi davranıldı. Benim gösterdiğim tepkinin sebebi inancımızdan dolayı ‘zenci muamelesi’ görmekten kaynaklanıyor.” diye konuştu.

KÜÇÜK KIZIM DA ETKİLENDİ

Ödül töreninde cereyan eden olayların bazı medya organlarına yansıdığı gibi olamadığını belirten Öztürk, kürsüye çıkarılmayan kızının adı okunanca ayağa kalkarak kendini alkışladığını ve kızı adına kendine verilmesi teklif edilen ödülü almayarak salonu terk ettiklerini söyledi.

Kızlarına örtünme konusunda hiç bir zaman baskı yapamağını söyleyen anne Melek Öztürk, 13 yaşında bir kızı daha olduğunu ve ablasının yaşadıklarından sonra onun da etkilendği söyledi.

Kaynak: Haber 7

Reklamlar

Bir Yanıt to “ÖSS’de Antalya 3’üncüsü olan kızına başörtülü olduğu için ödül verilmeyince kürsüye çıkan anne de başörtüsü mağduruymuş.”

  1. Carla 19 Temmuz Cumartesi 2008 19:33 #

    yalan söylüyorlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: