HRANT DİNK CİNAYETİNDE KİLİT İSİM ALBAY ÖZ’E SORUŞTURMA AÇILIYOR

20 Tem

Trabzon Valiliği, Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali olduğu iddiasıyla başta Albay Ali Öz olmak üzere 6 kişi için soruşturma izni verdi.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jandarma astsubay O.Ş. ile jandarma uzman çavuş V.Ş’nin, görevi ihmal iddiasıyla haklarında açılan dava kapsamında mahkemede verdikleri ifadeler doğrultusunda, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılması konusunda kendilerine yazı geldiğini belirtti.

Okutan, bunun üzerinde kendisinin konuyla ilgili müfettiş talep ettiğini ifade ederek, ”Müfettiş Trabzon’a geldi,incelemelerde bulundu ve rapor düzenledi. Raporu da daha sonra bize sundu. Biz de raporu değerlendirdik” dedi.

Raporun İl İdare Kurulunda görüşüldüğünü kaydeden Okutan, ”Albay A.Ö. ve dönemin il İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı M.Y. hakkında istihbaratı gizlemek ve işlem yapmamaktan soruşturma açılmasına karar verdik” diye konuştu.

Vali Okutan, ayrıca, Albay A.Ö, Kıdemli Yüzbaşı M.Y. hakkında gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi için talimat verme, İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli jandarma başçavuş G.Y, jandarma uzman çavuş Ö.A, jandarma astsubay O.Ş, jandarma uzman çavuş V.Ş. hakkında da sonradan evrak tanzim etme suçundan soruşturma açılmasına izin verdiklerini kaydetti.

Okutan, soruşturma izinlerini kapsayan dosyaların yarın ilgili yerlere tebliğ edileceğini söyledi.

Trabzon Valiliğince hazırlanan ve Albay A.Ö. hakkında disiplin soruşturması açılmasını kapsayan bir dosyanın da Jandarma Genel Komutanlığına gönderildiği öğrenildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: