Seyyid Hasan Nasrallah en çok sevilen lider

20 Tem

ABD’nin Başkenti Washington’da faaliyet gösteren Brookings Enstitüsü’ne bağlı Saban adlı merkezin yaptığı araştırma Arap dünyasında en sevilen lideri ortaya çıkardı.

Enstitü tarafında yapılan ankette, 6 ülkeden kişilerin görüşleri soruldu. Ankete katılanların yüzde 26’sı en çok sevdikleri lider olarak Seyyid Hasan Nasrallah’ı gösterirken, katılımcıların yüzde 16’sı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı seçti. Yüzde 10’luk grup ise Ahmedinejad’ı tercih etti.

Anketin sonuçları, tam da İsrail’in Hizbullah ile yaptığı orantısız esir değişimiyle -ki bu durum Nasrullah’ın Arap dünyasındaki duruşunu daha da güçlendireceğe benziyor- aynı gün açıklandı.

Anket sonuçlarına göre, Hizbullah liderinin, çoğunluğunu Sünnilerin teşkil ettiği Mısır, Tunus ve Ürdün’de de en çok sevilen kişi olduğu görülüyor.

Anket Mısır, Arabistan, Lübnan, Tunus, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan 4 bin Filistinli olmayan Arap’ın görüşüne başvurularak yapılmış.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Prof. Rafi İsraeli, anketin sonuçları üzerine yaptığı değerlendirmede, Seyyid Hasan Nasrullah’ın “Arap dünyasının en sevilen lideri” olarak gözükmesine şaşırmadığını belirterek, Hizbullah’a olan husumetini “En barbar liderlerin Arap dünyasının şampiyonu haline geldiği belli oluyor” şeklinde dile getirdi.

Kaynak: Vakit

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: