ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNE YÖNELİK İDDİANAMEDE YER ALAN BEŞ OLAY

21 Tem

Ergenekon Terör Örgütü’ne yönelik hazırlanan iddianamede yer alan olaylar belli olmaya başladı. İddialar arasında Genelkurmay’ı bombalama planı da yer alıyor.

Ergenekon Terör Örgütü’ne yönelik hazırlanan iddianamede, Ergenekon zanlılarının yurt dışı bağlantıları, Genelkurmay ve NATO üssüne yönelik bombalı bir eylem hazırlıkları, Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan bombalarla ilişkileri ve ellerinde bulunan suikast silahları listesi yer alıyor.

1- CUMHURİYET GAZETESİ’NİN AMERİKA’DA YAPTIĞI GİZLİ TOPLANTI

Cumhuriyet Gazetesi’nin, AK Parti Hükümeti’nin yıkılmasına yönelik Amerika’da yaptığı gizli toplantı iddianamede yer alıyor.

Ergenekon Terör Örgütü zanlısı Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk, gazetesinin Washington Temsilcisi Elçin Poyrazlar’ı, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’le görüşmeye zorlamış ve Elçin Poyrazlar’dan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine kimin alternatif olabileceği konusunda Amerikalılarla fikir alışverişinde bulunulmasını istemiş.

İlhan Selçuk’un isteği üzerine, Elçin Poyrazlar, 14 Şubat 2008 tarihinde, Dick Cheney’in bürosunda, Dick Cheney’in 3 danışmanı ile görüşmüş. Söz konusu görüşmeye, Dick Cheney’in birinci ve iki numaralı danışmanı ile siyasi işler komisyonundan danışmanı katılmış. Gizli görüşmede, Türkiye’deki İslâm, türban meselesi ve Başbakan Erdoğan’ın yerine kimin alternatif olacağı konusu konuşulmuş. Cumhuriyet Gazetesi, bu gizli toplantıda bazı belgeleri Amerikalı yetkililere vermiş.

Cumhuriyet Gazetesi’nin, devletin güvenlik birimlerinden izin almadan yaptığı görüşme, “vatana ihanet” olarak tanımlanıyor.

İlhan Selçuk’un, siyasî hakların kullanılmasının engellenmesini düzenleyen TCK 114 -2 maddesinden yargılanacağı belirtiliyor. TCK 114 -2 maddede; “Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir siyasî partinin faaliyetlerinin engellenmesi hâlinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” deniliyor.

2- GENELKURMAY’I BOMBALAMA PLANI

İddianamede; Ergenekon Terör Örgütü’nün, Genelkurmay Başkanlığı’nı Kuvvet Komutanlıklarına bağlayan tüp geçite bombalı bir eylem hazırlığı içinde olduğuna ilişkin belgeler de yer alıyor. İddianamede, Ergenekon tutuklusu emekli binbaşı Fikret Emek’in çantasında, Genelkurmay Başkanlığı ile Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı binalarını birleştiren tüp geçidin bombalanmasına ilişkin planlama ve keşif amaçlı “Hedef Kartı ve Hedef Kartı Eki” isimli dokümanlar çıktığı belirtiliyor.

3- SUİKAST SİLAHLARI, TNT KALIPLARI VE C-3 PATLAYICILAR

İddianamede, Ergenekon Terör Örgütü üyelerinin, ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na ait çeşitli çap ve markada silahla, birçok patlayıcı madde ele geçirildiği bilgisine yer veriliyor.

Evinde Genelkurmay’ı bombalama planı çıkan Ergenekon tutuklusu emekli Binbaşı Fikret Emek’in annesinin evinde; Kanas suikast silahı, 11 kilogram C-3 patlayıcı madde, 210 gram ağırlığında 12 adet TNT patlayıcı maddesi, 6 litrelik TNT patlayıcı madde, 3 litrelik Makine Kimya Endüstrisi (MKE) yapımı TNT patlayıcı madde, 1 kilo 160 gram ağırlığında tahrip kalıbı, çok miktarda plastik kutu içinde tahrip kalıpları, 30 adet ABD yapımı infilak kapsülleri çıktığı bilgisine de yer veriliyor.

4- CUMHURİYET GAZETESİ’NE ATILAN BOMBALAR ERGENEKON’DAN

İddianamede; Cumhuriyet gazetesine atılan el bombaları ile Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında ele geçirilen bombaların aynı tip olduğu bilgisine yer veriliyor.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız da, 10 Mayıs 2006’da Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan ancak patlamayan bomba ile Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasında tutuklu bulunan emekli Binbaşı Fikret Emek’in, annesinin Eskişehir’deki evinde ele geçen bombalarla aynı seri ve kafileden olduğunu yazmıştı.

5- NATO ÜSSÜ’NE SALDIRI PLANI

İddianamede, Ergenekon tutuklusu Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan’ın evinde ve işyerinde çıkan NATO üssüne saldırı planları yer alıyor. Hayati Özcan’da, evinde ve işyerinde, İzmir Şirinyer’de bulunan NATO üssüne ilişkin çok sayıda fotoğraflı kroki, kroki üzerinde patlama ve eylem yapılacağına dair notlar ele geçirilmişti.

2 Ekim 2007 tarihinde İzmir Buca İlçesi Şirinyer Semti’nde 100 metre arayla iki bomba patlamış, 1 kişi ölürken, 11 kişi de yaralanmıştı. Söz konusu saldırı ile Ergenekon Terör Örgütü’nün ilişkisi araştırılıyor. Hayati Özcan, Şirinyer patlamasına yönelik krokilerin yanı sıra ‘devlete ait gizli belgeleri bulundurmak’ suçundan 30 Mart 2008 tarihinde tutuklandı.

Cevdet Kılıçlar – Kenan Kıran – Murat Alan / VAKİT

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: