Moro sorunu, yeniden çıkmaza girdi.

26 Tem

https://i1.wp.com/www.dunyabulteni.net/images/news/38936.jpgDünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipin devleti ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında, Müslümanların özerk bir yönetim kurmasını içeren anlaşma bozuldu. Anlaşmanın bozulmasına, Filipin devleti içindeki sertlik yanlılarının tavırlarının neden olduğu belirtiliyor.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi müzakerecisi Mohaqher İkbal, Malezya’nın arabuluculuk yaptığı Kuala Lumpur görüşmelerinin akabinde, “Yaptığımız sıkı müzakereden iki gün sonra bu eski probleme bulduğumuz çözüm başarısız oldu” şeklinde açıklama yaptı.

“Görüşmeler suya düştü, çünkü devlet, üzerinde anlaşmaya varılmış olan çözümü feshetti. 5 Ağustos’ta yapılacak imza töreni de iptal edildi” diyen İkbal “Üzerinde anlaşmaya varılmış tartışmaları yeniden açmak istiyorlar” eklemesinde bulundu.

Malezya devlet kaynaklarından biri, toprak haklarıyla ilgili sorunun, anlaşmayı felce uğrattığını doğruladı.

“Herkes şaşırdı. 14 aydır çözmek için uğraştığımız sorunu, yeniden açtılar” diyen Malezyalı yütkiliye göre, “Toprak sorunu… Bir çıkmaz doğurdu ve anlaşma çöktü” ifadesini kullandı.

Kaynaklar, iki taraf arasında yeni bir görüşme ayarlanmadığını ve tarafların evlerine geri döndüğünü belirtiyorlar.

Görüşmelerde Filipinleri temsil eden emekli general Rodolfo Garcia, “Bu eski problemin çözümünün son aşamasında bazı anlaşmazlıklarımız var. Fakat ortada tam bir iptalin olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuşuyor.

Manila ile 11 bin üyesi bulunan MILF yani Moro İslami Kurtuluş Cephesi, yaklaşık 10 yıldır, Mindanao adasında özerk bir yönetim üzerinde görüşüyorlardı.

Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo, barış istediğini sık sık tekrarlıyor fakat kabinesindeki sertlik yanlıları, Müslümanlara büyük toprak parçalarının devredilmesine karşı çıkıyor. Güneyde azınlık olan ama politik olarak da Manila’da ağırlığını hissettiren Hıristiyan kabileler de nihai anlaşmaya karşı çıkıyor.

Mindanao adasında, Müslümanlar için atalarına ait topraklarda devlet kurulması görüşmeleri, Aralık 2007 yılında da, analayasal meseleler yüzünden kesintiye uğramıştı.

Bölgeyi iyi bilen kaynaklar ise Filipinler’in, Müslütmanları oyalama taktiği sürdüğünü düşünüyor. Filipinler bundan bir süre önce de Nur Missuari’nin liderliğini yaptığı Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi MNLF ile anlaşmış, hatta Missuari Mindanao Valisi dahi olmuş ama daha sonra anlaşmayı iptal etmişti.Manila, bu hareketinden sonra MILF ile anlaşma çabalarına girişmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: