Ardıç yağı faydaları ve kullanım şekli

16 Ağu

Şifalı bitkilerin bazıları uçucu yağ adı verilen ve etki gücü oldukça yüksek yağlar ihtiva ederler. Ardıç yağı, kekik yağı, gül yağı gibi. Bu yağlar, çok miktarda bitkinin işlenmesiyle az miktarda elde edilirler. Oldukça yoğun bir içeriğe sahip bu yağları mutlaka dozajına uygun kullanmak gerekir.

Onlardan biri de ardıç yağı. Pek çok insanın daha önce adını bile duymadığı, ama kullanıp etkisini gördükten sonra, vazgeçilmezi haline gelen ardıç yağı, bir çok insanın hayatında küçümsenemeyecek değişikliklere yol açtı. Onların hayatını çok olumlu etkiledi. Pek çok insana şifa kaynağı oldu. Onu tanıyıp kullandığınızda, gerçekten de ne kadar mucizevi bir yağ olduğunu sizin de onaylayacağınıza eminim.

Şimdiye kadar pek çok bitkiyi tavsiye ederken, uzun süreli kullanımın şart olduğunu belirttik. Ama ardıç yağını uzun süreli kullanamıyoruz. 4-6 haftalık bir kullanımdan sonra mutlaka birkaç haftalık bir ara vermek gerekiyor. Ardıç yağı böbrek hastalarında ve hamilelerde kullanılmaz. Dahilen alımlarda kesinlikle belirtilen miktarın üzerine çıkılmaz. Haricen kullanımlarda ise süre ve doz kısıtlaması söz konusu değil.

Bakın ardıç yağı hangi hastalıklarda bize yardımcı oluyor:

KANI TEMİZLEMEK İÇİN ARDIÇ YAĞI BİREBİR

Ardıç yağı kanı temizler, kandaki zehirli maddeleri dışarı atar. Kan yoluyla oluşan hastalıklara da engel olur. Ayrıca kansızlığa iyi gelir.vücuttaki toksinleri temizlediği, iltihapları söktüğü, tıkanıklıkları açıp temizlediği için arındırıcı bitkisel kürlerde yer almaktadır.

GRİPTEN ÇABUCAK KURTULUN !


Ardıç yağının grip ve soğuk algınlığındaki etkisi gerçekten de denemeye değer. Hele bir de soğuk algınlığına yatkınsanız, gripleriniz çok ağır geçiyorsa, ne kullanırsanız kullanın fayda vermiyorsa en kısa zamanda onunla tanışmalısınız. Onu kullanıp, etkisini gördüğünüzde bana hak vereceğinize eminim. Bugüne kadar pek çok insan onunla şifayı yakaladı, ona alıştı, onu evinin bir numaralı ilacı yaptı.

ARDIÇ YAĞI ayrıca vücut ateşini de düşürüyor, soğuk algınlığında çok ihtiyaç duyduğumuz terlemeyi sağlayarak, vücuttan toksin atılmasını temin ediyor.

SİNÜZİTE ARDIÇ YAĞI…

Sinüzit zor bir hastalıktır. Özellikle de kış aylarında. Sinüzit soğuğu hiç sevmez ve en ufak bir üşütmede kendini gösterir. Burun tıkanıklığıyla birlikte görülen baş ağrıları dayanılmaz olabilir. Tıkanık burnunuzu açmayı çoğu zaman başaramazsınız. İşte bu durumda ARDIÇ YAĞI büyük yardımcı. Burundan teneffüs edildiğinde tıkalı burnu açıyor, sinüsleri boşaltıyor, iltihabı söküyor. Sinüslerin boşalmasıyla büyük rahatlama sağlandığı gibi, buna bağlı baş ağrıları da sona eriyor. Sinüzit tedavisinde ardıç yağı burundan teneffüs edilerek uygulanır. Bunun yanında dahilen almak da, iltihap sökülmesine yardım edeceğinden etkiyi artırır.

ARDIÇ YAĞI ROMATİZMA, ARTRİT VE GUTTA ÇOK ETKİLİ

Bu üç hastalıkta ardıç yağı vücuttaki fazla suyu atarak, rahatlamaya sebep olur. Eklem ve kas ağrılarını yatıştırır, hareket kabiliyetini artırır. Dahilen kullanımın yanı sıra, ağrılı bölgelere zeytinyağıyla 1/10 oranında karıştırılarak masaj yapılması büyük fayda sağlar. Ardıç yağıyla yapılan masajlar çarpma, burkulma, ezilme gibi durumlarda da etkilidir.

SELÜLİT PROBLEMİNİZ Mİ VAR O ZAMAN BUYRUN !

Bitkisel yağlar kullanılarak tedavi yapılan aromaterapide, ardıç yağı selülitte başarıyla kullanılmaktadır. Sizler de eğer selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız, ardıç yağıyla düzenli masajlar yapabilirsiniz.

ÖKSÜRÜK, BRONŞİT, ANJİN VE BOĞAZ İLTİHABINDA…

Bütün bu hastalıklarda ardıç yağı kısa sürede etkisini gösterir, büyük rahatlama sağlar. Dozajına dikkat etmek ve uzun süre kullanmamak şartıyla çocuklarınıza da rahatlıkla ardıç yağı verebilirsiniz. Ayrıca inatçı öksürüklerde ardıç meyvesinin kaynatılmasıyla yada kaynayan suya biraz ardıç yağı katılmasıyla uygulanacak buhar teneffüsünün de çok faydalı olduğunu, kendi deneyimlerime dayanarak belirtmek istiyorum.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ OLARAK ARDIÇ YAĞI

Ardıç yağı idrar söktürücü özelliğiyle bilinir. O, idrar söktürürken, vücutta birikmiş olan suyu da atar. Hastalık sonrası nekahet döneminin kolay atlatılmasını sağlar.

ADET SANCILARINA ÇOK FAYDALI…

Ardıç yağı adet sancılarını dindirir. Adet söktürür. Rahimdeki iltihapları temizler, beyaz akıntılara da iyi gelir.

ŞEKER HASTASIYSANIZ MUTLAKA DENEYİN !

Şeker hastaları da zaman zaman ardıç yağından faydalanabilirler. Ardıç yağı pankreası olumlu etkiler. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bedende genel bir iyileşme sağlar.

HAZIMSIZLIK VE GAZ PROBLEMİNE KESİN ÇÖZÜM.

Ardıç yağı sindirimi uyarır, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını izale eder. Ardıç yağını kullanan bir çok kişiden gaz problemlerine çare olduğunu bizzat işittim. Midesinde sürekli şişlik, dolgunluk hissedenlere de ardıç yağı faydalı olacaktır. Ardıç yağı ayrıca ağız kokusunu da, izale eder.

MESANE İLTİHAPLARINDA…

Ardıç yağı böbrek rahatsızlıklarında kullanılmaz, ama söz konusu olan mesane ve idrar yolları enfeksiyonuysa çok iyi bir antiseptiktir. İdrar yollarını temizler, iltihabı söker atar.

CİLT HASTALIKLARINIZA ÇARE OLABİLİR…

Antiseptik olduğu için haricen kullanımla bir çok deri hastalığında faydası görülecektir. Kaşıntı, egzama mantar hatta sedef benzeri rahatsızlıklar için onu deneyebilirsiniz.

KULLANIM ŞEKİLLERİ

1- DAHİLEN: Kesme şeker üzerine 5-6 damla ardıç yağı damlatılıp, dil üzerine konularak yavaş yavaş emilir. Ya da aynı miktardaki ardıç yağı az bir su üzerine damlatılarak içilir. ( günde 3 defa)
2- BURUNDAN: 2 küçük pamuğa 4-5 damla damlatılır ve 2 burun deliğine konulur. Nefes alırken pamuktan süzülen hava 15-20 dakika teneffüs edilir. Günde bir veya iki defa yapılabilir.
3- HARİCEN: Romatizmal hastalıklarda, ağrıyan yerlere zeytinyağıyla 1/10 oranında karıştırılarak elde edilen karışım ilgili bölgeye sürülerek masaj yapılır. Cilt hastalıklarında ve selülitte ise doğrudan kullanılır.

7 Yanıt to “Ardıç yağı faydaları ve kullanım şekli”

 1. asabi 26 Nisan Salı 2016 15:05 #

  haricen 1/10 denmiş ama hangisi 1 ölçek olacak onu anlamadım

 2. ibrahim sarı 10 Haziran Çarşamba 2015 17:14 #

  mide gazına iyi geldiğini söylüyorsunuz , ben sık sık acıkıyorum acıkınca midem bayılıyor ve halsizleşiyorum yemek yemessem fenalaşıyorum acaba bana fayda edermi teşekkürler.

 3. bedriye 29 Ocak Salı 2013 22:10 #

  acaba hemoroide iyi gelir mi cevaplarsanız sevinirim

  • orhan 6 Haziran Pazartesi 2016 22:04 #

   İlk duyduğumda bende şaşırmıştım ama eşim ve oğlum kullanıp faydasını gördüğü için yazıyorum..içeriğini ve sebebini bilmiyorum şahit oldum,gördüm sadece o kadar..Sadece hemoroidde değil..Ağır yanık ciltlerin onarımındada oldukça faydalı..Domuz yağı..evet domuz yağını iç yağ gibi eritip soğuduktan sonra haricen krem gibi sürüyosunuz..yanıklardada bölgenin temizlenmiş olması koşulu ile yine krem gibi sürüyosunuz..Yaşadığınız yeri bilmiyorum ama Bursada aktarlarda var..ha dip not…hemoroidi tedavi edip bitirici değil sadece acıdan sancıdan kurtulup rahatlamanızı sağlıyor…

 4. abuzer Şahin 4 Kasım Pazar 2012 20:08 #

  Ardıç ve benzeri bitki ve çiçeklerden elde edilen bütün naturel organik nebatatlardan farmakozik olarak faydalanmak büyük nimettir.

 5. MUHARREM TUNÇ 12 Ağustos Perşembe 2010 16:21 #

  bahsettiğiniz ilaç sakal kırana iyi geliyormu bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim

  • YK 2 Aralık Cuma 2011 14:10 #

   Doğal Saçkıran Karışımı

   Gerekli Malzemeler :

   – 1 Avuç Zivan Çiçeği (Kara Pelin)
   – 1 Avuç Kasnı Otu
   – 1 Avuç Yeşil Ceviz Kabuğu
   – 1 Adet Soğan
   – 1 Adet Yeşil Soğan
   – Yeterince Meneviş Yağı
   – 1 Adet Yumurta

   Hazırlanış ve Kullanım Şekli

   1. Zivan çiçeği, kasnı otu ile birlikte sıcak suda on dakika süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya yumurta sarısı ilace edilerek şampuan kıvamına gelinceye kadar meneviş yağı ile birlikte çırpılır. Hazırlanan bu şampuanla sık sık saç banyosu yapılır.

   2. Rahatsızlık süresince saçlar meneviş yağı ile ovularak yıkanır. Saçlar soğanlı su ile durulandıktan sonra, çırpılmış yumurta akı saçkıran olan bölgeye sürülür.

   3. Rendelenmiş yeşil ceviz kabukları, kıyılmış yeşil soğanla birlikte yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya, şampuan kıvamına gelinceye kadar yumurta akı ilave edilerek meneviş yağı ile çırpılır. Hazırlanan şampuanla sabah-akşam saç banyosu yapılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: