Gürcistan-Rusya arasındaki savaş, Neoconların seçim numarası

16 Ağu

https://i0.wp.com/www.dunyabulteni.net/images/news/46859.jpgRobert Scheer
Gürcistan Savaşı Neoconların Seçim Numarası Olmasın?

Bir başka Kasım sürprizi öne alınarak Ağustos ayında denenmiş olmasın? Rus ayısının elinden kurtulmaya çabalayan minik ve cesur Gürcistan zırvası, ABD seçimlerini etkilemek için sahnelenmiş olmasın sonra?

Bu ihtimali elinizin tersiyle itmeden önce dört yıldan beri Gürcistan’ın ücretli lobiciliğini yapan ve lobi faaliyetine sadece geçen Mart ayında son veren Randy Scheunemann’ın rolünü dikkate alın; bu faaliyete son verdikten birkaç ay sonra, başkan adayı John McCain’in kıdemli dış politika danışmanı oldu.

Scheunemann, daha önceleri Yeni Amerikan Yüzyılı Projesinin bir müdürüyken, Irak savaşının mühendisleri arasındaki neo-conlardan biri olarak tanınmaktaydı. Ayrıca, McCain’in 2000 başkanlık seçimleri kampanyasında çalıştıktan sonra, Irak’ı işgal etmek isteyenlerin önde gideni Irak’ı Özgürleştirme Komitesinin başındaki isim de yine Scheunemann’dı.

Gürcistan meselesinin alevlenmesinde de benzer bir rol oynadığına dair ciddi işaretler var. Yakın dostu ve eski işvereni, Gürcistan Devlet Başkanı  Mikheil Saakashvili’nin Güney Osetya’yı işgal emrini verme akılsızlığını başka türlü nasıl açıklamalı yoksa? Öyle bir işgal ki Rusya’yı karşıt tepki  vermeye yönlendireceği çok açık. Saakashvili’nin, Scheunemann benzeri güven duyduğu nüfuzlu Amerikalılardan, Amerika’nın arkasında duracağı teminatını almaksızın tehlikeli bir tırmanışın düğmesine basmış olması tasavvur edilemez.  Scheunemann, McCain’in başkanlık kampanyasında dış politika danışmanı olarak çalışması öncesinde bile bu meselelerde McCain’e uzun bir süre rehberlik etmişti nitekim.

2005 yılında, Gürcistan için ücretli lobiciyken, McCain’le birlikte Gürcistan’ın NATO üyeliği için Kongre’ye sunulmak üzere yasa taslağı üzerinde çalıştılar. Bir yıl sonra, Gürcistan’ın halen bordrolu bir çalışanıyken, o ülkeye ziyaretinde McCain’e eşlik etti; Saakashvili ile görüştüler ve Rusya’nın Vladimir Putin’ine karşı kavgacı bakışına destek verdiler.

Scheunemann, Irak’a karşı savaş koşusunun tekrarında, Cumhuriyetçi adayın dış politika duruşuna egemen olan neocon dolaplarının merkezindeki isimdir  Bu kankaların işi gücü yeni bir Soğuk Savaşa girecekleri yabancı bir düşman aramak; ve artık Saddam Hüseyin rejiminin düşmesiyle birlikte sıra, tam da istedikleri niteliğe sahip Putin Rusya’sına geldi.

Evet, kulağa şeytâni geliyor fakat savaş ve barış meseleleriyle ilgili olarak McCain kampanyasının  hedefini değerlendirmenin en doğru yolu budur. Cumhuriyetçi adayın Putin’i şeytanlaştırması, Amerikan militarizmini ateşlemek için Saddam’ın kullanıldığı önceki plandan bile çok daha büyük bir planın mevcut olduğuna işaret etmektedir.

Ölçülü bir dış politika duruşuyla makul olmak için tırmalayan Demokratların adayı Barack Obama, savaşacağı yeni bir Soğuk Savaşıyla çetin bir görünüm sergileyen McCain’e kıyasla  zayıf duracaktır. Bu arada, Irak savaşından ekonomik gerilemeye kadar ne varsa McCain’e intikal eden Bush mirâsının uğursuz sonuçlarına kolaylıkla göz yumulacak. Ancak, neoconlara destek veren askeri sanayi, bu özür dolayısıyla, hâlihazırda dünya’nın geri kalanının toplam harcamasından daha büyük bir askeri bütçenin daha da katlanmasıyla ödüllendirilecek.

Neoconların kendini gerçekleştiren kehanetleri bu noktada iş başı yapıyor; büyük ölçüde indirime gittiği askeri gücünü tekrar artıran Rusya’nın düşman kampa geçtiği, Putin’in öcü, yeni Josef Stalin, rolüne soyunduğu yani eski Sovyetler Birliğine ait imajların harekete geçtiği bir kehanet bu. McCain, tekrar kuşatılması gereken “intikamcı Rusya’yı” kınamıştı. Her ne kadar Komünizm sonrası Rusya’sının hayli popüler bir seçilmiş başkanı da olsa, emperyalizm, yalnızca Putin’in genlerinde değil Rus halkının da genlerinde vardır.

Stalin’in Gürcü olduğunu unutmaya ne de musait bir durum; aslında Rus askerleri Gori’yi işgal etselerdi şayet, Rus Devriminin kontrolünü zaptederek iyi bir iş çıkarmış oralı Gürcü çocuğu onurlandıran bir müze bulacaklardı karşılarında. İddialara göre salı günü, Gori’deki Stalin Meydanına beş Rus bombası düşmüş.

Komünizm sonrası Gürcülerinin, Güney Osetya ve Abhazya üzerinde emperyal hedefleri olduğu da ifade edilmeli. Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığı için destek veren ABD’nin şimdi Gürcistan’ın ayrılıkçı eyaletlerinin işgaline göz yumması, katıksız bir çelişkidir.

Bir seçim kampanyası süresince Scheunemann’ın Rusya’yı şeytanlaştıran, sertlik yanlısı neocon çizgisini McCain’in hararetle benimsemiş olması, bir senatörün yaşlı ama aynı zamanda vahşice sorumsuz olabileceğini hatırlatmaktadır.

Dünya Bülteni için çeviren: Ertuğrul Aydın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: