Susurlukta susanlar artık susmuyorlar

17 Ağu

Türkiye’nin ilk büyük çetesi olan Yüksekova’yı çökerten Jandarma İstihbaratçı Hüseyin Oğuz, Ergenekon’u anlatıyor…

Yeşil’in kimlik bilgilerini Susurluk Komisyonu’na ilk kez veren kişi olan Hüseyin Oğuz, Ergenekon soruşturmasının başarılı olacağını söyledi. Oğuz’a göre Susurluk’ta susanlar şimdi tanıklık yapacak.

Türkiye’nin ilk büyük çetesi, Yüksekova’yı o aydınlattı. Sonra Susurluk skandalında TBMM araştırma komisyonuna verdiği Veli Küçük’le ilgili ifadeleriyle öne çıktı. Faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kimlik bilgilerini ilk o tarif etti. Bir istihbarat uzmanı olarak tarihi soruşturmalara imza attıktan sonra emekli olup, İzmir’in ücra bir köşesinde çobanlığa başlayarak Kurtlar Vadisi’nden kuzuların sessizliği içinde bir hayata başladı. Emekli Jandarma İstibarat Astsubayı Hüseyin Oğuz, yıllar sonra şimdi Ergenekon soruşturmasına ilişkin yeni bilgileriyle gündemi sarsacak. İşte istihbaratçı Oğuz’un anlatımıyla Ergenekon gerçeği:

Veli Küçük’le ilk konuşmamız, ben Malatya’da Jandarma istihbaratındayken oldu. Veli Küçük Kocaeli Jandarma Alay Komutanıyken beni arıyordu. Telefonla konuşuyorduk. Ben Malatya’da kısım amiriydim yani Malatya bölgesinde ağır suçlarda direk sorumlu insandım, alay komutanına karşı.

DEVAM EDEREK HATA YAPTI

VELİ Küçük de bu işin mağduru. Çünkü cezaevinde. Veli Küçük’ün Susurlukta ifadesi alınmadı ama şimdi gözaltına alındı. Şimdi olayların bir kısmı gün yüzüne çıkmaya başladı. ‘Susurluktan sonra aklandım’ diyor. Birilerinin seni takip ettiğini bileceksin veya bu iş bir yere kadar gidecek işlerden. Sen bu işleri yapmaya devam edeceksin, sana kimse dokunmayacak. Olur mu öyle şey! Veli Küçük bu hatayı yaptı. Yani bir gün ona da bazı şeylerin yapılacağını bilmesi lazımdı.

VATANINI SEVİYORSA KONUŞUR

DAHA çok şeyler ortaya çıkacaktır. Bunlar bunlar daha dağın bir yüzü öteki yüzünde ne olduğu belli değil. Ben diyorum ki, Veli Küçük’te tanık olacak. Veli Küçük istediği kadar inkar etsin bir sürü belge var. Ve onunla çalışmış bir sürü adam gizli tanık olacak. Susurlukta daha önce susan isimlerden üçü şimdi gizli tanık. Veli Küçük konuşacak çünkü konuşmasada herşey ortaya çıkacak.

3 TANIK ADAYIYLA KONUŞTUM

VELİ Küçük, vatanını seviyorsa konuşur. Şu anda 20 tanık var ancak dava sürerken bu 100’ü aşar. Şu anda şu hadiseyi bilen mektup yazacak adam ya bu kadar basit isminin açıklanmasını istemiyor ama ben şu görevdeyim deyip mektup yazacak insanlar var. Bunlardan üçüyle konuştum. Ergenekon’un PKK ilişkini ve Gebze cinayetlerini anlatıyorlar.

Yeşil Ankara’da lokanta işletiyor

VELİ Küçük’ün tetikçisi Yeşil ölmedi, Ankara’da yaşıyor. Biliyorum çünkü yaşayabilmek için Yeşil’i takip etmek zorundayım. Malatya’da görevliyken tanışmıştık. İstinbarat bağlantılarımın yanı sıra, halen görüştüğüm farklı kaynaklarım var. Yani kaderbirliği yaptığım arkadaşlarım var. Yeşil benim düşmanım değil bende Yeşil’in düşmanı değilim ama Yeşil’i ilk tarif eden insan benim.

DAHA FAZLA KAÇAMAZ

BEN şimdi diyorum ki Yeşil de çıkıp konuşacak. Yeşil’i daha önce kimse yakalayamazdı. MİT’te, jandarmada çalışmıştı. Ama artık o bağlantıları yok. Yeşil, yakalanmasa bile ilişkileri deşifre edildi. Yeşil ya ortaya çıkacak yada yakalanacak. Yeşil çıkar konuşursa suç işlediğini nerden ispatlayacaksın Yeşil’in. ‘Emir verdiler, bende vurdum’ diyecek. ‘Onların kadrolu elemanıydım’ diyecek.

SENİ – BENİ DE SATIN ALIR

YEŞİL’DE uluslararası pasaport vardı bir zamanlar ona her türlü imkan sağlanmıştı. Yeşil, bir ara yurtdışına çıkıp parkinson tedavisi de gördü. Yeşil’in mal varlığı senide benide satın alır. İhalelerdeki komisyonlardan, yolsuzluklardan, uyuşturucudan zengin. Yeşil artık aktif bir rolde değil Adapazarı-Sakarya cinayetleri veya faili meçhul cinayetler gibi. Artık deşifre oldu.

KÜÇÜK’E DE YEŞİL DENDİ

BEN o zamanlar 19 yıllık astsubaydım. Doğu-Güneydoğu’da çalıştığım sıralarda ismini çok duymuştum. Tunceli’deki faili meçhul olaylarda Yeşil’in parmağının olduğunu biliyordum. Jandarma istihbaratında çok konuşulurdu Yeşil. Ya Yeşil gitmiş köye 3-4 tane garibanı götürmüş vurmuş atmış Munzır Çayı’nın kenarına veya Murat Çayı’nın kenarına diye konuşulurdu. Yeşil tetikçiydi. Bir dönem 3 tane Yeşil dolaşıyordu. Bir zamanlar albay Yeşil dediler ondan sonra sakallı Yeşil çıktı. Veli Küçük’e de Yeşil deniyordu.

ŞEMDiNLi’YE BENZEMEYECEK

Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın başına gelenler Ergenekon savcısının başına gelmez. Arkasında çok büyük destek var. Yüksekova Çetesi’nin üzerine gidilmedi Susurluk’un üstüne gidilmedi. Ama Ergenekon’un üzerine gidiliyor ve aydınlatılacak. Yüksekova ve Susurluk ufak ufak teperlerdi. Şimdi bir yığın düşün birleştirildi, toplandı hepsi. Susurlukta susan gizli tanıklar tek tek ortaya çıkıyor. Ergenekon sonuna kadar aydınlatılacak.

STAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: