Veli Küçük’ün heykelini yaptırdığı katil kim?

23 Eyl

Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’in katili olan Topal Osman’ın heykeli yapılmıştır. Yaptıranın da Veli Küçük olduğu söylenir. Küçük, Giresun Jandarma Bölge Komutanı iken, Topal Osman’ın macerasından etkilenir ve heykelini yaptırır. Heykel dikilmek üzere 2001 yılında Giresun’a getirilirse de tepkilerden korkularak yerine dikilmez.

Bu bilgileri bize sunan Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Ergenekon’un kökünün Topal Osman’a kadar uzandığını çeşitli örneklerle ispatlamaya çalışıyor.  
ERGENEKONUN KÖKÜ TOPAL OSMAN’DA

“Topal Osman, Milli Mücadele’den Cumhuriyete giden yolda, zaman zaman yasal, zaman zaman da yasa dışı görevler üstlenmiş biri. Tarihte, adıyla anılan en önemli olay Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’in katlidir. Bu faciayı gerçekleştirdiğinde Topal Osman, Mustafa Kemal’in Gönüllü 47. Muhafız Alayı komutanıdır. Gönüllüler, Topal Osman’ın çetecilik günlerinden adamlarıdır.

Topal Osman, Balkan savaşında yaralanarak topal kalmış ve sonraki zamanlarda bu sakatlığının nimetlerini bol bol toplamış biridir.

İttihat-Terakki’nin Teşkilat-ı Mahsusa’sı bünyesinde, üzerine vazife olmayan işler görmüş ve Trabzon-Giresun-Samsun yöresinde pek çok gayr-ı Müslim ahaliyi katletmiştir. Katletmekle kalmamış, gerek katlettiği ve gerekse tehciren yöreden ayrılan halkın para, mal ve mülklerine el koyup aşırı zenginleşmiştir. Öldürülen veya tehcire tabi tutulan gayr-ı Müslimlere borcu olan Müslüman halktan bu borçlarını zorla tahsil ederek Müslüman halka da zulmetmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesine katılmış ama zoru görünce kaçıp çeteciliğe devam etmiştir.

Sonra ne olduysa oldu; ne kadar yasal olduğu bilinmeyen bir zihniyetle Gönüllü Muhafız Alayının başına geçti ve silahlı adamlarıyla birlikte, çoğu vaktini mecliste geçirmeye başladı.

***

Ali Şükrü Bey, İngiltere’de okumuş, Binbaşılıktan ayrılmış ve İstanbul’da avukatlık yaparken son Osmanlı Meclis-i Mebusan’ında mebus olarak bulunmuş; İttihat-Terakki muhalifi ve Misak-ı Millî kararının alınmasında en fazla etkisi olmuş biriydi. Ve Büyük Millet Meclisi’ne, Meclis-i Mebusan’dan intikalen katılmıştı.

1923 yılının Mart ayının sonlarına doğruydu. Birinci Meclis, tarihî bir gün yaşıyordu. Gerçekten o gün tarihî idi; çünkü Lozan tartışılıyor ve bu tartışma, yeni devletin omurgasını ve ufkunu belirliyordu.

Kürsüdeki Mustafa Kemal ile İkinci Grubun lideri Ali Şükrü Bey arasında çetin tartışmalar yaşanıyordu. Ali Şükrü Bey, Lozan’da Batı Trakya’nın Yunanistan’a bırakılmasına karşı çıkıyor; İsmet Paşa’nın hariciyeci olmadığını; bu yüzden Lozan’da acemilikler yaptığını; Misak-ı Millî’ye sahip çıkamadığını iddia ediyor ve meclisteki o vahim günde de, yabancı dil bilip dış basından takip ettiği için, Mustafa Kemal’e, Lozan’da müzakerelerin kesildiğini söylüyordu. Mustafa Kemal ise, müzakerelerin devam ettiğini savunuyordu. Ali Şükrü Bey’e göre İsmet Paşa, Mustafa Kemal’i yanıltmaktadır.

Meclis iyice gerilir. Neredeyse, eller silahlara gidecektir.

Topal Osman, silahlı adamlarıyla ara sıra meclis salonuna girmekte ve bu gerilimi çatık kaşlarla seyretmektedir.

Meclisteki şiddetli tartışmaları takip eden günlerde, Ali Şükrü Bey ortalıkta görünmez. Bu günlerde, Ankara yakınlarındaki Mühye köyünde bir ceset bulunur. Ceset Ali Şükrü Bey’e aittir.

Meclis derhal toplanır ve Ali Şükrü Bey’in katili için idam kararı alır.

Ali Şükrü Bey’i Topal Osman’ın katledip Mühye köyünde gömdüğü ortaya çıkar.

Cesedin bulunmasında sonra, 1 Nisan’ı 2 Nisan’a bağlayan gece, bizzat Mustafa Kemal’in hazırladığı bir harekat planıyla, yasal güvenlik güçleri, Topal Osman’ın Köşk’e yakın evini kuşatır ama Topal Osman teslim olmaz ve Köşk’e gelip ortalığı darmadağın eder. (O gece, Mustafa Kemal, Latife Hanım’la birlikte, İstasyondaki eve gitmişlerdir.) Bu arbedede, Topal Osman yaralanır ama başı kesilerek öldürülür. (Bu operasyonun düzenlendiği gün, yani 1 Nisan 1923 günü, Birinci Meclis fesih kararı alır ve 15 Nisan günü son oturumunu yaparak kapanır. Bu parantez önemli; ayrıca yazmak lazım.)

Görüldüğü gibi Topal Osman, devleti, kurucusu Mustafa Kemal’den güya daha çok sevdiği (!) için (Ergenekoncuların kulakları çınlasın) yasa dışına çıkıp bir milletvekilini katledecek kadar ileri gitmiştir.

İşte bu Topal Osman’ın heykeli yapılmıştır. Yaptıranın da Veli Küçük olduğu söylenir. Küçük, Giresun Jandarma Bölge Komutanı iken, Topal Osman’ın macerasından etkilenir ve heykelini yaptırır. Heykel dikilmek üzere 2001 yılında Giresun’a getirilirse de, yerine dikilmez.

Gördünüz mü? Neredeeen nereye!…

Doğu Karadeniz’de yaşayan gayr-ı Müslim halkın Topal Osman ve çetelerince katledilmesinden gazete bombalamalarına; oradan Rahip Santoro, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink ve Danıştay Başkanı cinayetlerine ve belki daha pek çok gizli kalmış cinayete kadar uzanan bir çizgi…

Tarihin tozlu raflarına el attığınızda nelerle karşılaşıyorsunuz nelerle!…

Agarta-magartayla işi flulaştırmak yanlıştır. Tarihî ve gerçek, hem de belgeli olaylara bakılarak “devlet içinde devlet”in atalarını 1923’lerdeki Topal Osmanlarda bulmak mümkün olabilir.”

(Prof. Dr. Namık Açıkgöz)

14 Yanıt to “Veli Küçük’ün heykelini yaptırdığı katil kim?”

 1. Meftun Sayılı 6 Şubat Çarşamba 2013 23:19 #

  Topal osman denen cani,efendilerinin emriyle sayısız zavallının kanına giren bir zalim ve soyguncudur.
  Onu savunanlar da (yakınları haricinde) günümüzün tipik ergenekoncularıdır.

 2. M.KEMAL ATATURK: Topal Osman değil O!! Cumhuriyetin kurucusu Osman Ağa...!!! 19 Kasım Cumartesi 2011 4:10 #

  Tek soru soruyorum sana prof ünvanlı kafasında aydınlanmamış bol odası bulunan belkide beyinsiz varlık: Topal Osman Ağa ile ilgili verdiğin bu bilgileri üstünde oturduğun kıçının neresinden uydurduğundur? Ayrıca kıçının beyninden farksız olduğu gerçeğini sence ne zaman farkedeceksin? Sana ağız dolusu küfürler yağdırırdım buraya ama metin kısıtlaması var o yuzden içimden okuyorum için rahat ruhun şad olsun..

 3. GİRESUNLU 1 Eylül Çarşamba 2010 9:33 #

  BRE KENDİNE YAZAR DİYEN KENDİNİ BİLMEZ ADAM SEN BU BİLGİLERE HANGİ KAYNAKTAN ULAŞTIN TOPAL OSMAN AĞA HAKKIN DA NE BİLİYORSUNDA BÖYLE BOL KESENDEN SALLIYORSUN TOPAL OSMAN AĞA GİRESUN UŞAKLARIYLA BU MEMLEKT İÇİN KAHRAMAN CA ÇARPIŞIRKEN SENİN ASLINDA SENİN GİBİ SOYSUZ GEÇMİŞİNİ BİLMEZ İNSANLARDA ARKASIN DAN KUYUSUNU KAZMAYA ÇALIŞTILAR SEN İSE ÇIKMIŞ OSMAN AĞA ERGENEKONCU DİYE SALLIYORSUN BIRAK BU GÜNDEMDE KALMA ÇABALARI İÇİN YALANN SÖYLEMEYİ GÜN GELİR O KAHRAMAN 47. VE 42 ALAYIN TORUNLAARI OLAN GİRESUN UŞAKLARI SENDEN HESAP SORAR O HEYKELİ YAPTIRAN VELİ KÜÇÜK VATAN HAİNİDİR DOĞRUDUR AMA SEN ONDAN DAHA AŞAĞILIK DAHA VATAN HAİNİSİN BEN CEDDİME LAF SÖYLETMEM ADAM OL EFENDİ EFENDİ KÖŞENDE OTUR

 4. Topal Osman Aganın Torunu 17 Temmuz Cumartesi 2010 23:06 #

  Topal osman (d. 1883, Giresun – ö. 2 Nisan 1923, Ankara) Türk asker, milis yarbayı. Mustafa Kemal’in Giresun’lulardan oluşan ve 19 Mayıs 1919 dan itibaren yanından ayrımadığı muhafız kıtası komutanı.
  TBMM deki muhafız kıtası asker bulundurma geleneği Topal Osman ve Giresunlu hemşerilerinden buyana devam etmektedir.Bugün bile halen tartışılan meclisteki asker olayı o dönemden kalan bir gelenektir. Zira sadece Giresun lu muhafızları Gazi yi korumak için meclise silah ve mühimmatlarıyla birlikte girme ve oturumları dinleme ayrıcalığına sahiptiler. Balkan Savaşları, Balkan harbinde Çatalca cephesinde Bulgarlara karşı savaşırken sağ diz kapağından yaralandı. Şişli Etfal hastanesinde tedavi oldu. İstiklal Harbinde Enver Paşanın Anadolu’ya girişini engelledi. Sakarya savaşında emrindeki Giresun gönüllü alayının mermisi bitince düşmana kamalarıyla saldırdı. Koçgiri İsyanı’nın bastırılmasında görev aldı.
  27 Mart 1923 tarihinde, bir gün evvel TBMM’de Mustafa Kemal Paşa’yla ağır şekilde tartışan ve karşılıklı silah çekme noktasına gelen milletvekili Ali Şükrü Bey’i evine davet etti ve Atatürk’e yaptığı saygısızlığın nedenini sordu ve adamlarıyla birlikte boğarak öldürdü, ardından da Çankaya sırtlarında boş bir tarlaya gömdü.
  Üzerinden yoğunlaşan şüpheler üzerine – Mustafa Kemal’in kişisel koruması ve isteksizliğine rağmen – TBMM deki Padişah yanlısı muhalefet tarafından hakkında yakalama emri çıkartıldı. Mustafa Kemal, başbakan Rauf Orbay’a “Topal Osman’ın çok yiğit bir adam olduğunu” belirterek bu yüzden yakalama işinin kendi muhafız taburuna bırakılmasını ve polis ve jandarma’nın bu işe karışmamasını istedi.
  Bu olayın ardından Ankara’da, Ayrancı Bağları’nda bir bağ evinde bulunan Topal Osman ve Giresun’lu muhafızlar muhalefetin emrine uymadı ve teslim olmadı çatışmaya girdi. Ancak daha sonra Kardeş kavgasına meydan vermemek için fazla direnmeyen Giresun’luladan bazıları ve Topal Osman Ağa yaralı olarak derdest edildi. Daha sonra bu yarasından dolayı hayatını kaybetti. Gazinin bu olaya çok üzüldüğü, Topal Osman’ın bir Cumhuriyet şehidi olduğunu ifade ettiği ve TBMM kararıyla mezarından çıkarılıp Meclis kapısında asılarak teşhir edilmesine büyük tepki gösterdiği söylenir.

  M.Kemal ATATÜRK ü Korudugu için herkez Topal Osman Ağa mızı kötü görüyo

 5. Giresunlu 17 Temmuz Cumartesi 2010 22:38 #

  Bu günlerde herkes kendini iyilikelçisi olarak görüyor nedense.Topal Osman’ın yasa dışı işler yaptıgını söylüyorsun,vatan elden giderken yasalaramı uymak yoksa vatanı mı kurtarmak önemli.Ve aynı ülkede yaşadığımızdan utanıyorum.Siz bu yorumu yazmasaydınız.Belki sizi tanımayacaktım ama sizi asla unutmayaak ve sizi bir vatan haini olarak göreceğim….

 6. oğuz kaan 16 Temmuz Cuma 2010 20:35 #

  Vatanı için her şeyi yapmış olan atamız topal osman ağaya bu söylenen ”sözde” laflar sizin ne kadar küstah,hain ve değersiz olduğunuzu gösteriyor.VE SİZE SON bir çift söz söylemek istiyorum ”o şerefsizler bile düşünmüş topal osmamanın heykelini yapmayı siz böyle yaparak o şerefsizlerdende şerefsiz olduğunuzu gösteriyorsunuz.” VATAN hainleri GİRESUN UŞAĞI bunları unutmaz…

 7. çetin kansız 24 Haziran Perşembe 2010 10:40 #

  misakı milliyi savunanaların atatürk ve ismet inönü dahil üzerlerinde hakkı vardfır

 8. tuncay 25 Mayıs Salı 2010 9:25 #

  yapmıs olduğnuz yorumdaki insan sırf vatanını korumak icin ailesinin onun icin yatırdığı bedel parasını hibe etmiş bu vatan icin gönüllü askerlik yapmıs ve sayısızcea basarılar kazanmıs ve üstün vazife göstermistir ve kendisi rutbeli bir askerdir. yazmıs oldugunuz sözler tamamı asılsız ve yalandır. tarihi iyi rastırmak lazım ve ona göre yorum yapmalıyız. sakaryadan tutunda taha karsa kadar giresunun 42. ve 47. gönüllü alyının yani topal osman aga nın basrılaarıyla doludur. diğer kotu olaylarda t.osman aga yapılan bir oyundur bendan sonraki yorumlarınıza daha dikkat etmalisiniz…..bunu yazan TOPAL OSMAN AGA* nın gönüllü torunuuuuuuuuuuuu

 9. enver mücahit tunalı 4 Mart Perşembe 2010 14:05 #

  bir ilim adamı belgelerle konuşmalı, bu vatan binasını kanıyla canıyla inşaa eden topal osman ağa gibi kahramanlara dil uzatmamalı. aksi takdirde o prof ünvanına çok yazık olur.
  Ben hem sormak istiyorum, tarihten endazesiz atıp tutan o prof ünvanlı zevat elif, be, te, se… yi biliyor mu. Arşiv tozu yutmadan, bir osmanlıca belgeyi okuyamadan tarihçilik mi olurmuş… peh peh!

 10. özgür 24 Şubat Çarşamba 2010 20:15 #

  Yapmış oldugunuz yorumları bir prof. dr. ünvanıyla değil sanki sokakdaki herhangi bir insan gibi yaptıgınızı görüyorum. kulakdan dolma sözlerle söylenmiş sözler bunlar.

 11. aslan 1 Temmuz Çarşamba 2009 16:54 #

  kulaktan dolma şeyleri milletin önüne sunarak akıl karıştırmaya çalışıyorsunuz…Topal Osman gibi bu ülke için bir şeylerden vazgeçebilmiş kişilere saygınız olsun.LÜTFEN biraz oturaklı duraklı olun ve doğruları yazarak gelin.Topal Osman Ağa’mzın heykeli bügün Giresunun merkezinde ve kendi adını taşıyan meydandadır…Siz o tarihin tozlu sayfaları dediğiniz yerlere iyice bir bakın. Topal Osman gibi fedakar büyüklerimizin ismini kötüleme çalışmalarınızın her daim farkında olan ve o dil uzattığınız Atalarımızın izinden gitmeye devam eden bireyler sizin her zaman karşınızda olmaya devam edecektir bunu hiçbir zaman unutmayınız…

 12. emre 29 Haziran Pazartesi 2009 9:19 #

  izin bu yaptıınız seviyesizlikten ve terbiyesizlikten başka hiç bişe değildir.biraz adam olsaydınız tarihinizi açıp okurdunuz,sizin gazeteci olduğunuzada inanmıyorum,sokaktan toplanmış bi kaç gereksiz adamdan oluşan bi topluluktan başka hiç bisey değilsiniz.. adam oLun topal osmanın torunlarıda sizin kafanızı koparmasın!!

 13. murat 1 Mart Pazar 2009 2:40 #

  bunlar yalan yanlış yazılmış saçmalardır..Osman ağa Atatürk’ün yakın korumalığını yapmıştır..Ali Şükrü bey ise yakın dostu ve saygı duyduğu bir insandı..hainlerin saldırısıyla öldürürlen Sükrü paşa cinayeti OSman ağanın üzerine yıkılşmıştır..bu konuda yazılmış cok sayıda kitap ve tarihi beyanatlar vardır..saçma sapan kendiniz gibi boş yazılar yazıp halkı kandırmayın

 14. aslı 12 Kasım Çarşamba 2008 18:57 #

  slm nbr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: