PKK’nın saldırısına uğrayan Aktütün Karakolu ile ilgili şok detaylar!

5 Eki

Farkında mısınız Aktütün Karakolu beşinci kez basıldı

Bir karakol 1992’den bu yana beş defa saldırıya uğruyor, her defasında onlarca şehit veriliyorsa; ortada bazı ihmal ve zaafların olduğu anlamına geliyor. Bu çok ciddi, maliyeti çok ağır bir ihmal değil midir? Hangi bürokrat görevini tam beş defa ihmal edip görevinde kalabilir ki.

Terör yine can aldı. Aktütün Karakolu’na baskın yapan PKK 15 askerimizi şehit etti.

Haber duyulur duyulmaz, PKK’yı lanetleme, askeri yüceltme seansları da başladı. Herkes terör örgütünün kanlı, kirli yüzüne bir defa daha lanet yağdırdı. Güneydoğu’da kahramanca mücadele eden, başarı üstüne başarı kazanan askerimize methiyeler dizildi.

PKK terör örgütünün lanetlenmesi tamam ama askerle ilgili düşüncelere katılmıyorum. Katılmadığım nokta, bu olaydan sonra askerin iyi yönetildiğine, doğru sevk ve idare edilmediğine dair inancımdır.

1992’DEN BERİ HİÇ Mİ ÇÖZÜM YOK

Aktütün Karakolu 1992 den beri teröristlerin saldırısına uğruyor. Bu beşinci saldırı. Verilen şehit sayısı 40’ı geçti. Biz hala oturmuş, kahramanlıktan, yiğitlikten dem vuruyor, bir karakolun 16 yılda niçin beş defa saldırıya uğradığını, hangi ihmaller zincirinin buna çanak tuttuğunu konuşmuyoruz.

Bir karakolun beş defa saldırıya uğraması, her defasında onlarca şehidin verilmesi, orada bazı ihmal ve zaafların olduğu anlamına geliyor. Ya istihbarat ve eğitim yönünden eksiklikler söz konusu ya da Karakolun fiziki konumu onu her türlü saldırıya açık hale getiriyor. Bunun başka izahı olamaz.

ORTADA AĞIR İHMAL VAR

Eğer karakolun fiziki konumu savunmaya müsait değilse, bunun şimdiye kadar tedbirinin alınması, daha stratejik daha korunaklı bir yere taşınması gerekirdi. PKK saldırmış, Türkiye şehit vermiş ama karakolun yeri ile ilgili en küçük bir değişiklik yapılmamış. Bu çok ciddi, maliyeti çok ağır bir ihmal değil midir? Hangi bürokrat görevini tam beş defa ihmal edip görevinde kalabilir?

Baskınla ilgili gelen ilk bilgi ve yapılan ilk açıklamalar teröristlerin Kuzey Irak’tan sızdığını ağır ve uzun menzilli silahlarla baskını gerçekleştirdiklerini gösteriyor. Türkiye kısa bir zaman önce ABD ile anlık istihbarat paylaşımı için anlaşmaya varmış, o zamanki genelkurmay başkanının ifadesiyle örgüt kampları BBG evleri gibi olmuştu. Teröristlerin karakola kadar gelmek için ellerindeki ağır silahlarla uzun ve meşakkatli bir yol kat ettikleri kesin olduğuna göre, ABD uyduları ile askerin elindeki termal kameraların ne işe yaradığını sormak gerekiyor. Bu kadar körlük, bu kadar istihbarat zaafı olur mu?

Kanaatimce, olayın önce güvenlik zaaf ile ilgili yönü tartışılmalı, ilgili zeminlerde bunun hesabı mutlaka sorulmalıdır. Bir karakol beş defa aynı şekilde saldırıya uğruyor her defasında onlarca şehit veriliyorsa kimse kahramanlık, yiğitlik, kararlılık hikâyeleri ile Türk toplumunu avutamaz. Dağlıca baskınında da aynı ihmaller zinciri, fidan gibi gençlerimizin heder olmasına vesile oldu.

Bir ülke, gizli-açık bir saldırı ile karşı karşıya ise, şehit de, gazi de çıkaracaktır. Bunda yadırganacak bir şey yok. Kimse kayıp veriyoruz diye vatan toprağının parçalanmasına göz yumamaz. Ama askeri yönetenlerin görevi, kendilerine teslim edilen bu çocukların hayatını sonuna kadar korumak, gerekli tedbirleri en ince teferruatına kadar almak zorunda olmalarıdır. Bu olayda yeterli hassasiyetin gösterilmediği, olayın basına yansıyış biçiminden de bellidir. Akşam televizyonlar önce Aktütün Karakolu’na üç saat taciz ateşi yapıldığını, askerlerin karşılık vermesi üzerine teröristlerin Kuzey Irak’a doğru kaçtığını ve takip edilmekte olduklarını haber verdiler. Sabah ise, haberin mahiyetini değiştirerek, 15 askerimizin şehit olduğunu 23 PKK’lının öldürüldüğünü söylediler. İki haber arasındaki uçurum, bölgeden doğru dürüst bir iletişim ağının bile olmadığını gösteriyor. Ki bu da ayrı bir zaaftır.

Bu bakımdan güneydoğu’daki terör mücadelesi mutlaka denetlenmeli, siyasi otorite bu eksikliklerin üzerine giderek, sorumluları hakkında gerekli idari ve cezai işlemi yapmalıdır. Böyle bir denetimin askerin moralini bozarak, terör mücadelesine zarar vereceğini söyleyenler çıkabilir. Bu doğru değildir. Askerin ve milletin moralini bozan her gün Güneydoğu’dan gelen şehit cenazeleridir. Terör mücadelesine asıl zarar veren budur.

TEZKEREYE MESAJI MI

Diğer yandan eylemin tezkere, yerel seçimler, Altınova provokasyonu ve DTP’nin kapatılması gündemdeyken icra edilmesi, eylemin hedefleri üzerinde kafa yormamızı gerekli kılıyor. Zira, eylemin sadece birkaç askerimizi şehit etmekten ibaret olmadığı, onların üzerinden başka hedefler içerdiği bir hakikattir. Bu hedef tespit edilmeden yapılacak hamleler Türkiye’yi terör örgütünün tuzağına düşürebilir. Ben, terör örgütünün bu eylemle hem Altınova’daki gerilime katkıda bulunmak, hem de AYM’de yakında karara bağlanacak DTP davasına tesir etmek için yapıldığı kanaatindeyim. Böyle bir eylemin, infiale sebebiyet vereceği, Altınova’da başlayıp, gittikçe yaygınlaşan etnik gerilim havası, DTP’nin kapatılması için gerekli psikolojik zemini sağlayacağı muhakkaktır.

HEP AYNI OYUN

Karşı hamlenin terör örgütünün istediği biçimde olması, Güneydoğu’da mevzi kaybeden PKK’nın bugüne kadar yürüttüğü –dışlanan, ötekileştirilen- mazlum halk söylemini güçlendirecek, Kürt vatandaşlarımıza demokratik yollar kapalı düşüncesini pekiştirecektir. PKK’ya ölümcül darbenin dağda değil, şehirde vurulacağı bir gerçektir. Onun için karşı hamleyi yapmakla mükellef olanların ortak aklı harekete geçirmelerini gerekli kılan bir dönemdeyiz. Karşı hamle akılla, sağduyu ile atılırsa PKK dağda yediğinden daha sert bir tokadı şehirde yemiş olur. Bunu yapmak için biraz akıl, biraz sağduyu, biraz cesaret yeter.

Vatan ve Taraf

Karakol fotoğrafları için galerimizi tıklayın

Reklamlar

8 Yanıt to “PKK’nın saldırısına uğrayan Aktütün Karakolu ile ilgili şok detaylar!”

 1. Cem Berk Yılmaz 18 Haziran Cuma 2010 19:31 #

  Ben şu an 13 yaşındayım.Benim babam komando piyade uzman çavuş tu.Ama şimdi gazi kolundan 6 mermi elinden 5 mermi kalbini sıyıran 1 mermi ve yanağını parçalayan 1 kalashnikof mermisi hepsi o şerefsiz teröistler yüzünden ama hiç gülmesinler babam onlar gibi korkak değildi o dağların aslanıydı ve o şimdi yaşıyor kolundan ameliyat oldu ve şuan sapa sağlam babam Aktütün karakolunda görev yaptı az arkadaşını şehit vermedi o karakolda yakında ben de askere gideceğim ve öleceğimi bilsem bile onların karşısına çıkacağım

 2. enes 4 Kasım Salı 2008 0:22 #

  OLAN GARİBAN KARDEŞLERİMİZE OLUYOR KİMSE BİLMEZ ASKERİN O ANKİ DURUMUNU PSİKOLOJİSİNİ BİR ÇATIŞMA EN AZ 15 DK SÜRÜYOR VE KARAKOLUN BASILACAĞINI ÖNCEDEN BİLİYORLAR NEDEN Bİ UCAK HELİKOPTER DESTEKLEMEK AMACI İLE TİMLER GÖNDERİLMİYOR NEDEN YANİ O KADAR ŞEHİT” E NE GEREK VAR bu sözüm baştakilere HER ŞEHİT VERDİĞİMİZDE MUTLU OLDUĞUNUZ İÇİN Mİ ELİNİZİ BAĞLIYORSUNUZ BİR BASKIN HABERİ ALDIĞINIZDA…!!!

 3. İLKER BOR 6 Ekim Pazartesi 2008 4:07 #

  EVLATLARIMIZ ÖLÜYO APTALCA YORUMLARDAN KURTULAMIYORUZ HALA. BU BELAYI BAŞIMIZA AÇAN FAŞİST ÜLKÜCÜ PİÇLER HALA HER YERDE YORUM YAPIYO BEN ŞEREFLİ ONURLU Bİ TÜRK OLARAK BU DENLİ FAŞİST Bİ MİLLET OLDUĞUMUZ İÇİN UTANIYORUM VE BU YAŞANANLARDANDA

 4. Rezak Kor 5 Ekim Pazar 2008 20:44 #

  Hani terör inleri bbg eviydi!..

  5.kez baskına uğrayıp,43 şehit verdiğimiz aktütün karakolu ortalık yatışınca emin olun yeni kurbanlıklar için mezar karakol olmaya devam edecektir.şimdiye kadar geçen süredeki tüm g.kurmay başkanları ve karakuvvetleri komutanları yargılanıp,hesap vermelidir.sizler ankarada zırhlı arabalarla,kale gibi binalarda otururken mehmetçikleri barakalarda,savunmasız bir şekilde ölüme terkediyorsanız hesap verecek erdemi göstermelisiniz.pamukoğlu paşanın dediği gibi;ucuz sloganları bırakın artık.yazık bu m…

 5. Musa Hayal 5 Ekim Pazar 2008 20:43 #

  ERGENEKONCU VE PKK İŞBİRLİKÇİLERİ
  Cezaevinde vatanseverlik adına teröristlik yapanları ziyaret edenler bunun hesabını vermelidirler. Ermeni tezgahçısı ve çakalı pkk nın sözde vatansever ergenekoncularla yaptığı bu puslu hava ve darbe senaryolarının biridir sadece. şimdi gerçek vatanseverlerin dönemidir. pkk ve ergenekon gibi ermeni kılıklı çakalların hepsinden hesap sorulmalıdır….

 6. Tuğçe 5 Ekim Pazar 2008 20:42 #

  başımızdaki tüm bu belaları defetmemizin yegane yolu, emperyalizmin kullandığı tüm araçları tasviye etmenin tek yolu; var olan değerlerimizi tekrardan harekete geçirmemize bağlıdır. siyonist istihbaratın yardımcısı olan istihbaratla, işbirliğine mahkum olan hükümetlerle, ruhsuz eğitim sistemleri ile, komuta etme yeteneği elinden alınmış ordu ile vsvsvs…… bunu başrmamız çok zor. Ahlayı vahlayarak bir yere varamayız. Birlik olmanın bilincine varmalıyız….

 7. Adil Yaşar 5 Ekim Pazar 2008 20:39 #

  Askerlik sorumluluğun sonderece yüksek olduğu yer olmasına rağmen ben edirnede karakol komutanlığı yaparken askerlerimizin vurdum duymaz tavırlarına şaşırıyordum.

  Siz belki duymamışınızdır bu ülkede ceviz toplayacağım diye ağaçtan düşüp ölen, balık tutacağım diye ağlara takılıp boğulan ,doldur boşalt istasyonunda yapılan hareketi arkadaşlarına yapıp arkadaşlarını vuran,nöbet mahallinde uyuyup donan askerlerimiz var doğuda askerlik oyun değildir hata nın bedeli ölümdür isterseniz kaleler arkasında askerlik yapın şehirdeki trafik kurallarına uymamak( altınızda mersedes olsada) nasıl ölüm ise askerlik kurallarına uymamak görevi hafife almak

  disiplinsizlikte isterseniz tankın içinde olun sizin şehit olmanızı engellemez.

 8. Murat Yeşil 5 Ekim Pazar 2008 20:38 #

  İşte can alıcı sorular ve sizce hain kim:

  1. Neden pkk hep izli mermi kullanırken bizde izli mermi sadece belli silahlarda kullanılır
  (İzli mermin yoksa gece hedefi vurman imkansızdır)?

  2. Neden Kritik yerler rokete dayanıklı olarak inşa edilemez?

  3. Neden Pkk hayalet gibi hareket ederken askerin yattığı, pusu attığı ve yol araması yaptığı noktalar herzaman bellidir

  (Oysa bize eğitim sırasında gerilla savaşının 1. kuralının görülmeden görmek olduğu öğretilir)?

  onuç: O bölgede görev yapmış biri olarak söylüyorum: Karakolları vurmak, her gün aynı yerde pusu ve yol araması faaliyeti yapan askere mayın tuzağı ve pusu kurmak çoluk çocuğun yapabilieciği kadar basit bir iştir.

  Gerilla savaşında avcı ve av vardır. Orada mehmetçik av, pkk avcı rolünü uyguluyor. Eğitim yeterli mi: EVET, sınır ötesi operasyonlarda avcı rolü alan mehmetçik bunu defalarca ispat etmiştir.
  Araziyi bilmek konusu: Hayatında ilk kez girdiği kamplara Türk bayrağını dikerek bunun da çok önemli olmadığını (komutanlar bilsin yeter) ispatlamışlardır.

  Yeter ki bırakın askerler eğitimde öğrendikleri gibi savaşsınlar, kurbanlık kuzular gibi değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: