CNN Türk’e karasal yayın izni çıktı kavga bitti

6 Eki

Yaşanan kavgaların ve Erdoğan’ın ‘’Doğan, CNN Türk’e karasal yayın izni verilmediği için saldırıyor’’ açıklamasından 1 ay sonra taraflar anlaştı. CNN Türk’e izin çıktı…

Doğan Grubu ile RTÜK Başkanı Zahit Akman’ı karşı karşıya getiren ve Başbakan Erdoğan’ın da saldırıların nedeni olarak açıkladığı anlaşma yapıldı. RTÜK ile Doğan Grubu CNN Türk’e karasal yayın izni verilmesi konusunda anlaştı.

Başbakan Erdoğan’ın ‘’Doğan grubu, Zahit Akman’a CNN Türk’e karasal yayın izni verilmediği için saldırıyor’’ açıklamasından bir ay sonra, RTÜK’ten sürpriz bir karar çıktı. RTÜK oy birliği ile Erbakan’ın TV5’i sayesinde CNN Türk’e karasal yayın izni verildi.

İŞTE “UNUTULAN” AÇIKLAMA

Başbakan Erdoğan bir ay kadar önce Aydın Doğan ile restleşmiş ve partisinin Bayrampaşa kongresinde bir “çağrı”da bulunmuştu:”Çünkü nedenini biliyorum. RTÜK’ten hangi işiniz var? Bir menafaat davanz mı var? Bunu açıkla. Birkaç gün daha görülmekte olan davanın sonucunu görmek için niye bekleyemiyorsunuz? CNNTurk’ün karasal yayın hakkı ile ilgisi var mı açıkla. Gerçekleri açıklayacaksınız. Açıklamazsınız ben açıklarım.”…Yine partisinin Güngören kongresinde; “açık ve net bir şekilde söylüyorum; AK Parti bundan önceki alışılmış siyasi partilerden değildir. Tayyip Erdoğan da o alışılmış Başbakanlardan biri değil. Onlar Aydın Doğan ile pazarlığa oturmuş olabilirler, ama Tayyip Erdoğan’ı bu pazarlığa oturtamadığın için bu çılgınlıkları yapıyorsun. Şu ana kadar olan bütün kampanyalarının arkasında yatan gerçek budur.” demişti.

RTÜK Başkanı Zahit Akman da daha önce bu izne karşı çıkıyor ve Star Kanal D ve TNT’nin karasal yayın izni bulunduğunu belirterek, 4. Karasal yayının ‘’ tekelleşme olacağını’’ savunuyordu. Başbakan Erdoğan da Doğan grubuna ilçe kongrelerinde “RTÜK’te ne işiniz var açıklayın yoksa ben açıklayacağım’’ diyerek CNN Türk’ün karasal yayın iznini kastetmişti. Ancak bugün de sürpriz biçimde RTÜK gündemine getirilen konu onaylandı ve hem AKP kontenjanından hem de CHP kontenjanından seçilen üyelerin oy birliği ile CNN Türk’e karasal yayın iznini verdi.

ERBAKAN’IN KANALI

RTÜK’ten çıkan karar uyarınca daha önce Saadet Partisinin kanalı olan ve ‘’Necmettin Erbakan’ın TV’si’’ olarak bilinen TV 5’in karasal yayın hakkının Doğan grubu tarafından satın alınmasına olanak tanıyor. Doğan grubunun bu işlem için TV 5 kanalına 23 milyon dolar civarında bir ödeme yapacağı öğrenildi.

Gazeteport’un haberine göre, daha önce Rekabet Kurumu tarafından da onaylanan bu işleme RTÜK de onay vermiş oldu. Bu işlemin ardından artık CNN Türk de normal anten ile yurt çapında izlenecek. CNN Türk halen sadece Türksat- Digitürk, uydu ve D-Smart’ta izlenebiliyordu.
kaynak: timeturk.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: