Aktütün baskını ne zaman başladı?

7 Eki

17 askerimizin şehit olduğu Aktütün baskınıyla ilgili her geçen gün kafalar karışıyor. Yaralı askerlerin ifadeleri çatışmaların cuma günü öğle vakti değil bir önceki gece başladığını ortaya koydu.

17 askremizinin şehit olduğu PKK’nın Aktütün baskınıyla ilgili her gün yeni iddialar ortaya çıkıyor. Saldırının Cuma günü saat 13.00’te başladığı açıklanmıştı. Ancak yaralı kurtulan askerlerin ifadeleri çatışmanın daha önce başladığını ortaya çıkardı. Yaralı askerlerin ifadelerine göre Cuma günü öğle vakti değil bir önceki gece 24.00 sularında çıktı  ve sabaha kadar devam etti. PKK’nın 17 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan ağır saldırısı ise 13.00’te geldi. Akıllara ise, “17 askerimiz şehit oluncaya kadar bölgeye niçin yardım gönderilmedi, hava kuvvetleri bölgeye neden öğleden sonra gönderildi?” soruları geliyor.

İLK ÇATIŞMA PERŞEMBEYİ CUMAYA BAĞLAYAN GECE ÇIKTI

Çatışmada yaralı olarak kurtulan Mehmet Tokmak isimli asker ilk çatışmanın perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 24.00 sıralarında çıktığnı söyledi. Jandarma harekât ekiplerinin termalle yaptıkları gece avında iki kişinin görüntüsünü aldığını söyleyen Tokmak, “Bizler de mevzilerimizdeydik. Bize ateş emri verildi. Çatışma çıktı sabaha kadar sürdü. Sabah çatışma durdu. Öğle saatlerinde teröristler yeniden saldırıya geçti. Bu kez daha kalabalıklardı ve her yerden ateş ediyorlardı. Kanas ve roketatarlarla saldırıyorlardı. Biz de ateş ediyorduk.” dedi.

4 ARKADAŞ O ANDA ŞEHİT DÜŞTÜ

Teröristlerin kendi bulundukları mevzilere yaklaştıklarını ve el bombaları atmaya başladıklarını söyleyen Tokmak şunları söyledi: “Biz aynı tepede 6 arkadaştık. Kardeşim gibi sevdiğim Ramazan da yanımızdaydı. Ramazan’ın yakınına el bombası düştü ve patlama oldu. O anda Ramazan’ın ayağı parçalandı. Vücuduna şarapnel parçaları saplanmıştı. Mevzideki diğer 4 arkadaş o anda şehit oldu. Başımızı kaldıramıyorduk, destek de geç kalmıştı. Ramazan yaralıydı ve çok kan kaybediyordu. Sürekli su vermem için yalvarıyordu. Fakat su vermemek için ona, ‘Tamam, sabret, yardım geliyor’ diyordum. Daha sonra Ramazan’ın yalvarmalarına dayanamadım, durumu da iyice kötüleşmişti. Ve birkaç yudum su verdim. Ramazan orada şehit oldu. Ben de o arada yaralandım. Kâbus gibiydi, gözümüzü açamıyorduk. Yardım geldiğinde yanımdaki tüm arkadaşlarım şehit olmuştu.”
kaynak: 8sutun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: