Vatandaşı yine don gömlek soymak istiyorlar

7 Eki

Aktütün Karakolu’na yapılan saldırıda 17 askerimizin şehit edilmesini esef verici bulduklarını belirten GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz; habervaktim‘e çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sınır bölgelerinde ve iç güvenlik bölgesinde kontrolün jandarmadan alınarak özel harekat timlerine verilmesini şiddetle önerdiklerini belirten Kıymaz, TSK’nin hükümetten polis bölgesine müdahale yetkisi istemesine de sert tepki gösterdi ve “Bu olağanüstü hal demektir, sıkıyönetim demektir. Halkı don gömlek soyup arama yetkisi istiyorlar. Bu utanç vericidir. Halkı don gömlek soyacaklarına 7 saat boyunca Mehmetçiği ateş altında tutanları yakalasınlar. Yetmezse o zaman halkı don gömlek soysunlar” diye konuştu.

İşte GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz’ın, Aktütün karakoluna yapılan saldırı ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin çarpıcı değerlendirmeleri.

Güneydoğu’nun kaderi
“TSK yönetime 1980 yılında yönetime el koyduğundan 1983-1984 yılında yeni anayasa hazırlanıp demokratik hayata geçene kadar, bu bölgeyi bir fiil asker yönetti. Sonrasında da sıkı yönetimle idare edildi. Bu hadisenin bir askeri ve sosyoekonomik çözüm noktası var. Gelir dağılımı düzeyinin yükseltilmesi, asayişin sağlanması gerekiyor.”

Dünyada örnekleri var
“19-20 yaşında çocuklar, yaşları büyütülerek gönderiliyor profesyonel teröristlerin karşısına. Gerilla saldırılarına maruz kalınan askeri tesislerde asker üstünlük sağlayamamıştır. Irakta da, Çeçenistan’da da bunun örnekleri görüldü. Başka ülkelerde de çözüm özel harekat üzerinde yoğunlaşılarak bertaraf edilmesi sağlanmıştır. Çiller’in Başbakanlığı döneminde çevik kuvvet güçlendirilerek teröristlere karşı gösterdikleri başarılarla bu örgüt başarısız hale getirilmiştir. 1997 yılından sonra 28 şubatçı zihniyet tarafından özel harekatın tasfiyesi sonrasında teröristlere bir nevi avantaj sağlanmıştır.”

Terör örgütü de bunu istiyor
“Bu hadisenin çözümü noktasında hükümete sunulan istekler içinde, özgürlüklerin kısıtlandırılması, jandarmanın polis bölgelerine de operasyon yapma yetkisine kavuşturulması var. Bu tamamen gereksizdir, olağanüstü hal ve sıkıyönetim demektir. Terör örgütü de bunu istiyor.”

Bölge özel harekat timlerine bırakılmalı
“Demokrasi ve insan haklarının geliştirilmesi ile çözüm bulanacaktır. Jandarma güçlerinin polis bölgelerine müdahale etmesine imkan tanımak yerine, sınır bölgesindeki kontrollerin, geçiş noktalarının jandarma kuvvetleri dışında özel harekat komando timlerine teslim edilmesi son derece isabetli olacaktır. Dünyadaki bütün uygulamalar böyledir. Bölgeden jandarmayı çekip İçişleri Bakanlığı’na bağlı, genç, dinamik ve iyi yetiştirilecek özel harekat timlerine bölge terk edilmeli ve sınır güvenliği bunlara devredilmelidir. Çünkü, gerilla eğitimi almış bu teröristlere karşı 19-20 yaşındaki gençlerle mücadele sonuç getirmez.”

TSK’ne hesap sorulamıyor
“Tekrar tekrar yanılmamızın bir gereği yok sınır geçiş noktaları çevik kuvvete teslim edilmeli. Bunun için İçişleri Bakanlığı eleman almalı. Sınır güvenliğini sağlamakla görevli silahlı kuvvetlerden hesap soramamaktadır. Özel harekata bağlı elemanlar güvenliği sağlıyor olsaydı daha kolay hesap soracaktık. Bizim emanet bıraktığımız evlatlarımızı 8-9 saat izleyenleri kınıyorum ve istifaya davet ediyorum. GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı olarak benim bölgemde 90 civarında radyo televizyon mensubu üyem var. Bu bölgede her hangi bir ilde benim üyelerimin bir teröristin bir kurumun kuruluşun 7-8 saat baskısı altında kalamaz her hangi bir üyeme zarar geldiği iletilse ben başkan olarak 7 saat içerisinde ona ulaşırım ona yardımcı olurum onun maruz kaldığı bankının ortadan kaldırılması için göğsümü siper ederim. Yetişemezsem anında istifa ederim.”

Vatandaşı yine don gömlek soymak istiyorlar
“Hadisenin Türkiye sınırları içinde cereyan ediyor olması, 8 saat bir karakolumuzun saldırı altında tutuluyor olmasını esef verici olarak buluyorum. Bu hadisenin sorumlularının ortaya çıkıp halktan özür dilemesi gerekirken halkı don gömlek soyma yetkisi istiyorlar bunu da kınıyorum. Hepsi kıymetlidir. Bütün vatandaşlarımız, don gömlek soyundurarak arama yapmasını utanç verici olarak nitelendiriyorum. Bunlar vatandaşları don gömlek soyup arayacaklarına kendilerine 7 saat saldıran adamları yakalasınlar. Bunlar yetersiz kalırsa o zaman milleti soysunlar. Milletin sabrı taşmıştır. Fiili çalışma ve icraat bekliyoruz. İçişleri Bakanlığı ve hükümeti uyarıyorum olağanüstü hal ve sıkıyönetim işini içişleri bakanlığı özel harekat birimlerine verecek ve personel yetiştirilmesi hususunda çalışmaya davet ediyorum.”

Erdoğan ve Gül’e çağrı
“Hadise milletimizin başına gelen en büyük belalardan birisidir. Osmanlı ile alay etmeye çalışanlar o dönemde böyle bir saldırı olsaydı nasıl cevap verilirdi bir düşünsünler. Atatürk Başbakan olsaydı veya cumhurbaşkanı olsaydı böyle bir hadise meydana gelseydi bu hadisede ihmali olanları cezalandırırdı. Atatürk’ün makamını işgal eden Gül ve Başbakandan da Atatürk’ün yapması gerekenleri yapmalarını istiyoruz.”

Habervaktim.com/ÖZEL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: