Komutanlar GATA’da.. Tesadüf mü, yoksa..?

13 Eki

Ali Karahasanoğlu – Vakit

Tam da ben, “Diğer komutanlar tatili ne zaman kesti” diye sorarken, Bugün gazetesi de, Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu dışındaki diğer komutanların, bayram sonrası idari izinli sayılan günde ne yaptıkları ile ilgili haberi yayınlamış!
Önce bayram günleri ve idari izinli sayılan günleri hatırlayalım..
Bayram haftasında; Pazartesi günü Ramazan Bayramı arefesi idi. Resmi olarak; Pazartesi günü, yarım gün çalışılması gerekiyordu… Hükümet, yarım günlük mesaiyi, idari izinli sayma kararı ile kaldırdı..
Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri, zaten kanun gereği bayram tatili idi. Cuma günü ise, yine hükümet kararı ile, aslında mesai günü olması gerekirken, idari izinli kabul edildi.
Aktütün saldırısı da, işte memurların idari izinli sayıldığı, bayramın bittiği günün hemen sonrasındaki Cuma günü gerçekleşti..
Aktütün Karakolu’nda, o gün nöbetçi subay olarak kim vardı bilmiyoruz. Aslında karakolun komutanı kimdir, onu da bilmiyoruz.
Komutan idari izinli miydi, yoksa görevinin başında mıydı bilmiyoruz.
Çünkü açıklanmadı bunlar..
Hatta, Aktütün Karakolu’nun bağlı olduğu üst birlikteki subaylarımız, görevlerinin başında mıydı, yoksa onlar da idari izinli olarak uzatmalı tatilde miydiler?
Bu zinciri, en sonunda Ankara’ya kadar getiriyoruz.
Aydoğan Babaoğlu’nun, idari izinli olunan Cuma günü golf oynadığını, artık sağır sultan bile duydu..
Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, Cumartesi günü böbrek rahatsızlığı sebebiyle GATA’ya gittiği daha önce açıklanmıştı.. Başbuğ’un da, resmi açıklamada bilgi olmasa da, Cuma günü Bodrum’da olduğu ileri sürüldü.
Başbuğ’un rahatsızlığı, herhangi bir soru tevcih edilmeden açıklandığı için, şüphe çekmiyor ise de, Bugün gazetesindeki dünkü haber, kafalardaki soru işaretlerini hayli artırdı..
Bakın, Bugün gazetesindeki habere göre, diğer komutanlar, Aydoğan Babaoğlu golf oynarken, nerede imişler?!..
Önce şu tesbiti yapalım. Haftalık tatil olan Cumartesi gününden daha önemlisi, idari izinli sayılan Cuma günü komutanların nerede oldukları idi.
Anlaşıldığı kadarı ile, Bugün gazetesi de, komutanların idari izinli sayılan Cuma günü, yani Aktütün Karakolu’nun basıldığı gün nerede oldukları bilgisine ulaşamamış!
Ama ilginç bir şekilde, Cumartesi günü, diğer iki kuvvet komutanı birden, GATA’ya tedavi amacı ile gitmişler! Genelkurmay Başkanı’nın aynı gün GATA’ya gittiği zaten daha önce açıklanmıştı.. Böylece üç komutan birden GATA’da..
Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner, Cumartesi günü GATA’da diş tedavisi görmüş..
Jandarma Komutanı Atilla Işık, Cumartesi günü GATA’da göz tedavisi olmuş!
Bugün’ün haberinde, Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç’ın nerede olduğuna ilişkin bilgi ise yok.
Böyle bir tablo, size inandırıcı geliyor mu?
Şahsen ben, Genelkurmay’ın 15 şehid haberini verdiği Cumartesi sabahı, kendi kafama göre yaptığım planlamayı tümüyle iptal ettim.
Komutanlar, böylesine önemli bir olay sonrasında, sıradan bir diş tedavisini, sıradan bir göz tedavisini niye iptal etmediler acaba?
Üstelik, öncesinde 8 günlük tatil varken..
Sizleri bilemem, ama benim açımdan bu bilgi hayli şüpheli geldi..
Hani bu bilgi doğru ise, durum daha vahim derseniz, size de hak vereceğim.
Öyle ya, değil askeri makamda olanlar için, sıradan bir devlet dairesinde bile, 5 kişiden 3’ü-4’ü aynı gün hastaneye giderse, o makamdaki kişilere sorulmaz mı: “Hooop noluyoruz böyle” diye?
Birinin böbreği, diğerinin dişi, öbürünün gözü rahatsız ise.. “Nedir bu iş?” diye sorgulanmaz mı? En basitinden söyleyelim, bu komutanlarımız bir birliği denetlerken, orada böyle bir tablo ile karşılaşsalar, “Burayı revire mi çevireceksiniz” diye çıkışmazlar mı?
İtikadi açıdan sorunlu bir ifadedir ama, askerlerin sık sık tekrarladıkları bir cümle ile soralım: “Hasta olmamak da, aslında askerliğin şartlarından değil midir?”
Şeffaf olmalıyız. TSK’nın yerine, ikinci bir ordu yok.. Ama, komutanlarımız da, yanlış yaptıklarında, hatayı açıkça itiraf edebilmeliler.. Yanlışı, yeni yanlışlarla düzeltmeye kalkışmamalılar! Üç komutanın birden, GATA’da tedavi gördüğü açıklaması da, bence yanlışı yanlışla düzeltme çabası.. Sizce de öyle değil mi?

Bir Yanıt to “Komutanlar GATA’da.. Tesadüf mü, yoksa..?”

  1. veda 3:03 #

    bence cok kurcalamamak gerekiyo cunku bu komutanlar o kadar alismiski kendilerine laf soyletmemeye krallar gibi yasamaya azicik ustlerine gitseniz ibreler bozuluyo basliyolar sacmalamaya simdi medya bunlara da hesap sormaya kalkinca yarin kalkip diyebilirlerki ne yani aktutune benmi gitseydim disim agrirken yada bobrek tasimdan daha mi onemli aktutun falan , rahatsizliklarida onemli yani tedavisi geciktirilmemesi gereken cinsten, bide su varki hadi cuma gunu topluca GATA daydi komutanlar insan cumartesi gunu seferberlik ilan eder daha uc yuz terorist saklandiklari inlerine ulasamadan yeri gogu yikar daha oracikta temizler bu yedigi canaga pisleyicileri, hatalarini telafi etmek babindan ama yook bizimkiler cok agirkanli oyle acele isleri yok hele bir siniri gecsin guzelce yerlessinler deliklerine sonra icab ederse arkalarindan tezkere falan cikarilir bi seyler dusunulur degilmi, yuhhhh diyorum hepsine yaziklar olsun baskada bisey demiyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: