Dokuz Eylül Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, 4 Milyon YTL’yi uçurmuş!

14 Eki

Hakkında daha önce de yolsuzluk iddiaları gündeme gelen Dokuz Eylül Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı’nın, banka promosyonlarını özel bir hesaba aktardığı ileri sürüldü.

Dokuz Eylül Üniversitesi eski Rektörü Emin Alıcı, yine usûlsüzlük iddiası ile gündemde. İhalede usûlsüzlük yaptığı gerekçesiyle Temmuz 2008’de hakkında dava açılan eski Rektör Emin Alıcı’nın banka promosyonlarında da usûlsüzlük yaptığı iddia edildi.

4 MİLYON YTL’LİK BAĞIŞ, ÖZEL HESABA MI?
Türk Eğitim-Sen 4 No’lu Şubesi’nin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne İş Bankası ile yapılan sözleşme gereği alınması gereken promosyonlara ilişkin sorusuna Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Dilek Güldal imzalı verilen cevapta, “İş Bankası’ndan üniversiteye herhangi bir promosyon veya aynî ve nakdî ödeme yapılmadı” denilmişti. Ancak, Türk Eğitim-Sen’in üniversitenin promosyon sözleşmesinin iptali talebiyle İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne dava açmasından sonra alınan mahkeme kararında, 4 milyon YTL promosyon alındığı tespit edildi. Üniversite, dava dosyasında sözleşme süresi boyunca bankadan üniversiteye promosyon adı altında bir ödeme yapılmadığını, 20 Nisan 2005’te Dokuz Eylül Üniversitesi Vakfı hesabına Tıp Fakültesi Temel Bilimler Binalarının inşaatında kullanılmak koşuluyla 4 milyon YTL’nin bağış yapıldığı ve bu meblağ ile sözü edilen inşaatın tamamlandığı belirtildi. Bağışın üniversitenin inşaat işlerinde kullanıldığının belirtilmesine karşın, bu konuda herhangi bir harcama belgesine ait delil gösterilemediği iddia edildi.

PROTOKOLÜN İPTALİNDE TAZMİNAT
Öte yandan, banka ile 2004 yılında imzalanan protokolde, 2012 yılına kadar geçerli olacağı ve protokolün sona erme tarihinden 3 ay öncesine kadar fesih için taraflarca yazılı bir ihbar yapılmadığı taktirde bu protokol kendiliğinden bir yıl daha uzayacağı maddeleri yer aldı. Ayrıca, protokoldeki “Protokolün herhangi bir nedenle üniversite tarafından süre bitiminden önce feshedilmesi veya protokol süresi içerisinde üniversitenin maaş ödemelerinin tamamının ya da bir kısmının bankaya yönlendirmemesi halinde fesih tarihi ile protokolün bitiş tarihi arasındaki her yıl için 15.07.2004 tarihindeki maaş ödeme döneminde tüm çalışanlarına ödediği maaş toplamının yüzde 10’u oranında bir meblağın hüküm almaya, protesto çekmeye gerek kalmaksızın derhal ve nakden bankaya ödemeyi kabul ve taahhüt eder” maddesi de dikkat çekti.

ÖĞRENCİ KAYIT ÜCRETLERİ ÖZEL HESABA
Eski Rektör Prof. Dr. Alıcı hakkındaki bir başka iddia ise, öğrenci kayıt ücretlerinin resmi olmayan başka bir hesaba aktarıldığı ve 3 ay vadeli mevduat hesabı olarak değerlendirildiği… Üniversiteden bağış hesabı ile ilgili verilen bir cevapta özel bir banka şubesinden 3420-1223110 numaralı bağış hesabının açıldığı,3420-380370 numaralı hesabın ise Öğrenci İşleri Dairesi tarafından açılmadığı belirtilmesine karşın 380370 numaralı hesap için ön kayıt ücretlerinin yatırıldığı ileri sürüldü. Üniversite adına kayıtlı altı hesapla birlikte 380370 numaralı hesabın da 3 ay vadeli mevduat hesabı olarak değerlendirilmesinin istendiği iddia edildi.

USULSÜZLÜK İDDİALARI İLE GÜNDEME GELMİŞTİ
Eski Rektör Prof. Dr. Alıcı ve Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Sedef Gidener hakkında Temmuz ayında görevi ihmal, resmi evrakta sahtecilik, kamu kurumunu zarara uğratma, ihaleye fesat karıştırma suçlarında yasal işlem başlatılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ihalelerinde belli firmaların ihaleyi kazanabilmesi için yolsuzluk yapıldığı ve üniversite çalışanlarının dahil olduğu firmalara üniversite ihalelerinde öncelik tanındığı gibi iddiaların yer aldığı suç duyurusunda Ermeni asıllı tüccar Agop Havluciyan’ın bu ihaleler aracılığı ile lobi faaliyetlerinde bulunduğu ileri sürülmüştü. Üniversite idarecileri tarafından kollandığı ve ihalelerin verildiği iddia edilen Ermeni asıllı Agop Havluciyan’ın ise Dışişleri Bakanlığı ve MİT kaynaklarında üst düzey güvenlik ile kayıt altına alındığı, şahsın devletin istihbarat kuruluşlarınca yapılan tespitlerde Ermeni lobilerine para aktarmak için kurulan şirketlerin sahibi olduğu ileri sürüldü. Süryani olduğu bilinen Emin Alıcı, hükümetin 2003 yılında hazırladığı YÖK Yasa Tasarısı’na karşı çıkarken, “Gerekirse Kubilay oluruz” ifadelerini kullanmıştı. Alıcı ayrıca, bir panelde sarfettiği, “Keşke Anadolu Müslüman olmasaydı” şeklindeki sözleriyle de kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti.

İŞTE O BELGELER

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: