BUNUN ADI YALAMACI GAZETECİLİK TARAF GAZETESİNİN KOORDİNATLARI DOĞRU ÇIKTI

17 Eki

Org. Koşaner bu soruların cevabını veremedi!…

İşte Taraf’ın Genelkurmay’a ‘Yanıt-haberi’:

Taraf’ın anlık istihbarat görüntüleri gerçek dışı iddialarına cevabı

Dikkat! Aktütün’ü Kandil sanıp bombalamayın.

Aktütün Karakolu baskını ile ilgili haberin detayları için tıklayın.

Çatışma anında Aktütün etrafından yükselen dumanlar iha ( insansız haber alma aracı) görüntüleri.

Kanal 1 ve Star Haber, Taraf’ın yayınladığı uydu görüntülerini yalanlamak adına rezil oldu !İşte belgesi…

Taraf gazetesinin Aktütün Karakoluna gerçekleştirilen saldırı ile ilgili insansız hava uçakları tarafından çekilen uydu görüntülerini yayınlaması ile birlikte yeni bir tartışma başladı.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ, dün yaptığı açıklamada Taraf gazetesini ağır sözlerle suçladı. Kanal 1 ve Star Haber ise, bu görüntülerdeki koordinatların Aktütün’ü değil, Kandil ve İran sınırını gösterdiğini iddia etti dün akşamki haber bültenlerinde.

KOORDİNATLAR DOĞRU
Taraf gazetesi bugün de iddialarının arkasında durarak, 37-02-23 Kuzey paraleli ve 44-12-44 Doğu meridyenleri arasında kalan o bölgenin Aktütün’e 1 kilometreden biraz daha uzak bir noktayı işaret ettiğini savundu. Taraf’ın yayınladığı uydu görüntülerinde yer alan bu koordinatları Google Earth programında kontrol edildiği zaman, bu koordinatların gerçekten de Aktütün Karakolu’na yaklaşık 1.5 kilometre mesafede olduğu görülüyor.

Taraf’ın 20 Ekim 08 açıklaması
Aktütün’ü basan PKK’lıları izleyen İnsansız Uçak görüntülerini seri halinde yayımladık. Her görüntünün altına tarihini ve mesafesini yazdık. Bunlardan sadece 2 Ekimdeki görüntünün mesafesini bildirirken hata yaptık.Baskından 27 saat önce baskına giden 20 PKK’lının sınırdan girişini gösteren görüntünün altına 16 Ekim Tarihli taraf’ta “Aktütün’e bir kilometre mesafede” diye yazdık. Doğrusu 20 kilometre olacaktı.Bir koordinat kayması yüzünde yaptığımız hata için okuyucularımızdan özür dileriz.Aktütün Karakoluna saldırı anını gösteren görüntü de dahil olmak üzere diğer görüntülerin hepsi tek tek kontrol edilmiştir.Hepsi kesinlikle doğrudur.

Taraf gazetesinin yayınladığı görüntülerde yer alan koordinatlar Google Earth programında kontrol edildiğinde, görüntülerin Aktütün’e 500 metre ile 1.5 km arasındaki mesafelerde alındığı ortaya çıkıyor.

BUNUN ADI DA YALAMACI GAZETECİLİK
Peki, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un dün yalanlamadığı bu uydu görüntülerini akşam bültenlerinde Uğur Dündar ve Kanal 1 neden yalanlama gereği duydular?

Başbuğ’un ‘Yerinizi doğru seçin’ açıklamasından sonra durumdan vazife çıkartan Star Haber ve Kanal 1, Taraf’ın yayınladığı uydu görüntülerini yalanlamak için neden coğrafi koordinatları açıkça belirtilmiş olan bir bölgeyi, Aktütün’e 200 km mesafede bir yer olarak açıkladılar.

Bunun tek nedeni olabilir. ‘Yapıştırmacı gazetecilik’ anlayışına savaş açtıklarını iddia edenler, anlaşılıyor ki ‘Yalamacı gazetecilik’ hastalığına yakalanmışlar! Başka türlü nasıl açıklanabilir uluslarası geçerliliği olan matematiksel bir hesabın çarpıtılması.

İşte Fatih Altaylı yönetimindeki Kanal 1 ekranlarında YAPIŞTIRMACI GAZETECİLİK diye yayınlanan ve YALAMACI GAZETECİLİĞE DÖNÜŞEN habercilik anlayışı…

PEKİ GENELKURMAY NEDEN YALANLAMADI?
1 – İşin en ilginç yanlarından biri ise Genelkurmay’ın Taraf Gazetesi’nde yayınlanan haberi yalanlamamasına karşın Uğur Dündar ve Fatih Altaylı’nın bu role soyunması oldu. Görüntüler yalansa Genelkurmay neden yalanlamadı?

2 – Taraf Gazetesi’ndeki görüntüler yalan ve yanlışsa neden Genelkurmay yayın yasağı koydurtma ihtiyacı hissetti?

3 – Görüntülere yayın yasağı koydurtulma kararının açıklanmasının Kanal 1 ve Star’daki sözkonusu karalayıcı haberler yayınlandıktan hemen sonraya denk gelmesi sadece bir tesadüf mu?

kaynak:samanyoluhaber.com

İnsansız Haber Alma Uçağının çektiği görüntüleri indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Aktütün Karakolu Saldırısından bir gün önce 3 37160 KB

Aktütün Karakolu Saldırısından bir gün önce 2 31061 KB

Aktütün Karakolu Saldırısından bir gün önce 1 37166 KB

Koordinatlar 37.03,44.13 19.4 mil = 31.2212736 km Aktütün Köyü 37.052848,44.287605

7 Yanıt to “BUNUN ADI YALAMACI GAZETECİLİK TARAF GAZETESİNİN KOORDİNATLARI DOĞRU ÇIKTI”

 1. selami haktan 16:50 #

  kadir bey sanırım bunu tartışmaya gerek kalmadı org. koşaner görüntülerdekilerin terörist değil özel izinli köylüler olduklarını söyleyerek zaten koordinatları tescil etti.
  sizde biraz tıklayarak benim ulaştığım bilgilere ulaşabilirsiniz.

 2. kadir eryılmaz 15:57 #

  ülkeyi bazı siyasilerle kaça sataçaksınız..taraf dogrudur diyorsunuz .benim önümde bilgisayardan tarafın resimdeki kordinatlarını giriyorum daglıcaya yaklaşık 24 km kuzey ırak tarafında kuş uçuşu çıkıyor..Allah rızası için basıt siyaset ugruna kendinizi satmayın.o bölgede yaşayanlar için tırmanıp indiginiz zaman 70 km geçtiğini görürsünüz.

 3. TEKIN 0:46 #

  benim kontrollerime gorede taraf gazetesinin vermis oldugu 37-02-23 Kuzey paraleli ve 44-12-44 Doğu koordinatlari Aktutune yaklasik 15.6 miles mesafeyi gosteriyor .Buda km cinsinden yaklasik 25 km mesafeye tekabul ediyor.Ama her halukarda bu tur saldirilar icin cok uzak sayilmaz.

Trackbacks/Pingbacks

 1. TARAF GAZETESI AKTÜTÜN GÖRÜNTÜLERİNİ VERDİ, ASKER SALDIRIYI NAKLEN SEYRETMİŞ! « Haber Merkezi -

  […] Aktütün Karakolu ve Taraf koordinatları hakkında detaylı haber için tıklayın. […]

 2. Aktütün Karakolu Baskını « Haber Merkezi -

  […] Aktütün Köyü Koordinatları 37.052848,44.287605 Aktütün Baskını’ndan önce iletilen Casus Uçak görüntüleri izlemek için tıkla… […]

 3. Aktütün Köyü Google Maps Koordinatları « Haber Merkezi -

  […] gazeteciler.com’un haberine göre Kanal 1 ve Star Haber, Taraf’ın belgesi için “Yalan” dedi. Taraf ısrarlı: 37-02-23 kuzey paraleli ve 44-12-44 doğu meridyeni Kandil değil Aktütün Taraf gazetesinin insansız hava uçakları tarafından çekildiğini iddia ettiği uydu görüntülerini yayınlaması belkide medya tarihinde ilk defa rastlanan bir tartışmaya yol açtı. Kanal 1 ve Star Haber ile Taraf arasında “Koordinat” kavgası çıktı. İki televizyon görüntülerdeki koordinatların Aktütün’ü değil, Kandil ve İran sınırını gösterdiğini iddia ederken Taraf, “Hayır, koordinatlar doğru” diyerek, ısrarcı oldu.Gazete bugün 37-02-23 Kuzey paraleli ve 44-12-44 Doğu meridyenleri arasında kalan o bölgenin Aktütün’e 1 kilometreden biraz daha uzak bir noktayı işaret ettiğini savundu. Taraf’ın yayınladığı uydu görüntülerinde yer alan bu koordinatları Google Earth programında kontrol edildiği zaman, bu koordinatların gerçekten de Aktütün Karakolu’na yaklaşık 1.5 kilometre mesafede olduğu görülüyor. fakat benim hesaplarıma göre en az 15 km’lik bir mesafe var bu konuda daha detaylı bilgiye sahip bir okurumuz bizlerinde merakını giderebilir. samanyoluhaber.com dan alıntıladığım şu haberde ise mesafenin sadece 1.5 km olduğu yazıyor.Buyrun buradan okuyalım. Tarafın koordinatları doğru imiş Aktütün karakoluna sadece 1.5 km mesafe […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: