Taraf’ın anlık istihbarat görüntüleri gerçek dışı iddialarına cevabı

17 Eki

Taraf’ın anlık istihbarat görüntüleri ve GES Komutanlığı raporlarına dayandırarak yaptığı Aktütün haberlerin görmeyen bazı televizyon kanallarında anlık istihbarat görüntüleriyle ilgili yanlış bilgiler ve yorumlarla dezenformasyon yapıldı.

HABERİN İKİ RESMİ DAYANAĞI
Taraf, 14 Ekim’de Türkiye’yi sarsan haberinde askerin PKK’nın Aktütün’e saldığır hazırlığı içinde olduğunu önceden bildiğini ve yeterli tedbir almadığını iki resmi belgeye dayandırdı.

Bunlardan ilki Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanığı’nın Van Asayiş Kolordu Komutanlığı’nın Van Asayiş Kolordu Komutanlığı içindeki birimlerinin günlük İç Güvenlik Harekat Durum Raporlarıydı.

Taraf’ın yazışma numarası ve imzalayan kişiye kadar verdiği baskından sadece iki ve bir gün önceki İç Güvenlik Harekat Durum raporlarında Hakkari bölgesindeki sınır karakollarına yönelik sansasyonel eylemler için ağır silahlarla ve katırlarla Türkiye’ye giren PKK’lıların isimleri, nüfus bilgileri, silah sayıları açıkça askeri yetkililere bildirilyordu.

Üzerinde dezenformasyon yapılamayacak kadar açık imzalı bu resmi raporlara söz konusu haberlerde hiç yer verilmedi. Taraf’ın Aktütün haberindeki ikinci kaynak olarak kullandığı ve resimlerini yayınladığı İnsansız Hava Aracı’nın anlık istihbarat görüntüleri ise teknik olarak çarpıtılmaya ve kafaları karıştırmaya müsaitti. Halbuki gerçek bu kez de biraz teknik ama yine basitti.

İDDİA – 1
Bu haberlerde Taraf’ın Kandil’de bir ay önce çekilmiş istihbarat görüntülerini Aktütün’de 3 Ekim’de çekilmiş gibi gösterdiği iddia edildi.

Halbuki Taraf’ın 14 Ekim günkü haberinde zaten bu görüntülerin bir ay önce 5 Eylül’de ve Irak içinde İran sınırı boyunca Hakkari’ye doğru yürüyen PKK’lılara ait olduğu yazılmıştı.

Yani Taraf bu görüntülerle ilgili o haberlerde söylendiği gibi hiçbir şeyi çarpıtmadı. Ayrıca bir uzmana sorsalardı görüntülerin sağ üst köşesindeki koordinatların hava aracının durduğu yere ait olduğunu, çekilen görüntünün ise sağ alt köşedeki koordinatlar olduğunu bilebilirlerdi.

 

İDDİA-2

 

Aynı haberlerde Taraf 3 Ekim günü yani Aktütün’e PKK’lıların saldırdığı gün çekilmiş üç ayrı anlık istihbarat görüntüsü yayınladı. Daha sonra televizyonda da kullanılan bu görüntülerde dezenformasyon yapma kararlılığındaki haber bültenlerinde “Taraf yalan söylüyor. Bu görüntüler 25 km uzaktan çekilmiş, işe yaramaz” diye çıktı.

 

Halbuki zaten Taraf yine 14 Ekim günkü haberinde bu görüntülerin Aktütün’ün hemen karşısındaki Irak sınırı içinde ve Aktütün’e yaklaşık 25 kilometre mesafedeki PKK’lıların mevzi kazma, mayın döşeme ve ağır silah yerleştirme görüntüleri olduğunu da yazmıştı.

 

Ayrıca Taraf, anlık istihbarat görüntüleri içinde belki en önemli ve en dikkat çekici olanı PKK’lı grupları gösteren görüntüler sürerken bir anda İnsansız Hava Aracı’nın yer değiştirerek Aktütün’ü göstermeye başlaması olduğunu yazmıştı. İnsansız Hava Aracı’ndan gelen görüntülerin sağ üst köşesinde araca önceden yüklenmiş koordinatlar belirtiliyordu ve görüntüler uzun süre 5-C olarak adlandırılan bir bölgeden PKK’lı grupları çekmeyi sürdürürken, saat 13:57:26’da birden kamera 6-C olarak adlandırılan yeni koordinattan görüntü vermeye başlıyor. 6-C olarak adlandırılan yer ise Aktütün köyüydü. Uzmanlar Aktütün koordinatının belli bir adla aracın hafızasına önceden kaydedilmiş olmasının ve baskının olduğu 3 Ekim günü Aktütün üzerinde İHA uçurulmasının, bu bölgede bir faaliyet beklendiğinin başka ve önemli bir delili olduğunu söylüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: