Yanıtı olan, sorudan korkmaz!

18 Eki

Nesrin Y. ÇORAKBAŞ

Türkiye’de devletin yönetim kademesinde bir süredir hâkimiyetini sürdüren ilginç kültür, hızla yayılmaya başladı. Başbakan Erdoğan’ın günler süren ‘medya azarlamaları’na, şimdi de Genelkurmay Başkanı’ndan bir ‘ayar’ eklendi!

Farkında mısınız bilmem, gazeteci ve televizyoncular ‘şamar oğlanı’na dönmüş durumdalar. Haber kişilerinden uyarı üstüne uyarı aldıktan sonra, “sulh ile uslanmayanın hakkı kötektir” vecizesinin kurbanı oluyorlar adeta…

Tam yaptıkları haberler yüzünden yukarıdan yedikleri tokadı unutacakken, bu kez hiç ummadıkları bir yerden iniyor üzerlerine el. Bir kez daha kalakalıyorlar, bu ülkede nasıl habercilik yapacaklarını bilemeden ortada!..

Tamam, “sütten çıkmış ak kaşık” demeyelim medyanın tüm temsilcilerine, ama işin özünü de kaçırmayalım. Medyanın temel işlevi, ‘haber ve bilgi’ vermektir. Bunun yanı sıra çağdaş demokrasilerde medyanın, ‘gözetim ve denetim’ işlevini de göz ardı etmemek gerekir.

Bir gazetecinin, kamuoyunda rahatsızlık ve tepki oluşturmuş olayların kaynağını araştırması, neden ve nasıllarını soruşturması, sonunda da bulduğu verileri yine kamuoyunun gözü önüne sermesi, mesleğinin doğası gereğidir.

Gazeteci soru sorar, soruların yanıtını arar. Bunu yaparken yanlış yapmaz mı, elbette yapabilir. Bazen yanlış kişilere sorar, bazen yanlış yanıtları yazar. Hatta bazen, tabi eğer bağımsız medyadan söz etmiyorsak, kamuoyunu yönlendirmek için manipülasyon bile yapar!

İşte medyanın ‘dördüncü kuvvet’ olarak nitelenmesine yol açan bu işlevleri, ‘kamera-objektij-kalem’ üçlüsü karşısında tedbir alma ve toparlanma duygusu yaratır haber konusu kişi ve kurumlarda.

Dediğim gibi yapılan haberler ya da yorumlar yanlış bilgiden besleniyorsa da, çağdaş demokrasilerde yapılması gereken ‘azar’la medyayı sindirmek değil, ‘yalanlama’ ya da ‘düzeltme’ ile haberin doğrusunu yine medya aracılığıyla kamuoyunun takdirine sunmaktır.

Suçu, sorulan soruda aramak modern dünya düzeni içindeki en büyük ‘tuhaflık’ bana göre. Asıl, ‘susma ve biat’ anlayışından beslenen medyayı sorgulamamız gerekiyorken soru soran medyaya yüklenmek, bizi ‘totaliter bir rejime’ doğru götürmekten başka bir işe yaramayacak gibi görünüyor.

İşin tuhafı, bugün Genelkurmayın sert azarına hedef olan ve Başbakanın da kendisine çok tanıdık ve yakın bulduğu bu üslubu hararetle destekleyerek yüklendiği medya kuruluşu, yakın zamana kadar Başbakan ve Hükümet lehine haberleriyle dikkat çekiyordu.

Özellikle Ergenekon haberleriyle neredeyse bir ‘cadı avı’ başlatan gazeteye, düne kadar Hükümet cephesinden herhangi bir tepki yoktu. Hiç de ‘taraftarı olmadığım’ bir yayın anlayışına sahip olmasına rağmen basın özgürlüğünü diğer yayınlar kadar hak ettiğini düşündüğüm bu gazetenin, “kimin yanında” yer aldığı sorusunu, o günlerde soran da olmadı.

Ne zaman ki, Şark Cephesi’nde işler üstü örtülemeyecek denli sarpa sardı, ‘sorumlular’ bir anda ‘ittifak’ın içine daldı. Sonu gelmeyen şehit haberleri yüzünden, her gün korkarak haberleri izleyen halkın karşına, ‘ikna edici yanıtlarla’ çıkmak yerine, soru soranlara saldırılar başladı.

Çünkü bu konu, doğrudan siyasi iradeyi ve orduyu ilgilendiriyordu. Dolayısıyla bu haberlerin ilk hedefi, Genelkurmay ve Hükümet olacaktı, başka yerlere sapmanın anlamı yoktu!

Elbette soru sorulacak, elbette kamuoyunu derinden etkileyen terörün neden bitirilemediği ve şehitlerimizden akan kanın sorumluları sorgulanacak!..

Eğer adam gibi yanıtınız varsa, sorulan sorulardan korkmanız anlamsız. Yanıtınızı verir, doğrusunu açıklar, yanlışı yapanlar hakkında da kanuni hakkınızı kullanırsınız.

Yok, eğer gerçekten bu halkın size olan güveninin sonsuz olduğunu düşünüyor ve bu güvenle önünüze geleni azarlayıp, hizaya sokabileceğinizi düşünüyorsanız, bilin ki bu toplumda herkes ‘mürit’ değil, herkes ‘asker’ değil!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: