Dağlıca saldırısının ardından komutanların sarhoş görüntüleri

19 Eki

26 Nisan, 2008 tarihli haber
Dağlıca saldırısının ardından komutanların sarhoş görüntüleri ortaya çıktı. saldırıdan kısa bir süre sonra düzenlenen yılbaşı partisinde komutanlar davul çalıyor halay çekiyor.

21 Ekim’de PKK taburu basıp 13 askeri öldürmüş, 8 asker ‘vatana ihanet’ten içeride… Komutan Yrb. Dirik ise içkili yılbaşı partisinde…

Bu cephede eğlence var…

Bu video görüntüsü Taraf’ın eline birkaç gün önce geçti. Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik ve tüm komuta kademesinin yılbaşı partisinin görüntüleriyle…

Bütün Komutanlar Sarhoş

Parti PKK’nın 21 ekimde basıp 13 askeri şehit ettiği taburda veriliyordu. Üç saat boyunca su gibi içki içiliyor ve komutan Dirik dahil herkes dut gibi sarhoş oluyordu.

Bunu Siz De Bir Düşünün

Yayımlamalı mıydık? İzlediklerimiz yasaya göre suçtu. Dahası 10 hafta önce baskın yemiş, komutan üstelik askerlerini suçlamıştı… Yayımlamaya karar verdik.

Taraf Gazetesi, PKK baskını sonucu 13 erin şehit olduğu Dağlıca Taburu’nda baskından 69 gün sonra yapılan yılbaşı eğlencesinin görüntülerini ele geçirdi. Görüntüler, sınırdaki taburda yılbaşı gecesi askeri kanunların fiilen askıya alındığını dünüdürüyor.

PKK tarafından 21 Ekim 2007’de Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sınıra yakın Dağlıca Taburu’na yapılan baskında 13 er şehit olmuş, 8 er de kaçırılıp 14 gün sonra Türkiye’ye getirilmişti.

Baskın sonrası Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Onur Dirik, hakkındaki çeşitli iddiaları dile getirmiş, baskın anında taburda güvenlik zaafı yaşandığı başta olmak üzere baskın olacağı bilgisinin önceden haber verilmesine rağmen yeterli önlem alınmaması, erlerin nöbete el bombasız gönderilmesi, komutanın baskın anında köyde bir düğünde bulunması gibi pek çok gerçeği ortaya çıkarmıştı.

GÖREVDE İÇKİ İÇMEK SUÇ

Dağlıca Taburu ile ilgili son olarak bir kamera kaydı ele geçirildi. Toplam 45 dakikadan oluşan kamera kaydı, Dağlıca baskınından 69 gün sonra taburda yapılan yılbaşı eğlencesine ait. Eğlenceye katılan askerlere hediye edilmek üzere çekildiği tarih ve çeşitli yazılarla montajlanarak hazırlandığı anlaşılan kamera görüntülerinde, askeri kanunlara göre yasak olmasına rağmen Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik başta olmak üzere komutan ve erler taburda içki içiyor. Görüntülerden, gecenin sonuna doğru askerlerin oldukça sarhoş oldukları açıkça anlaşılıyor.

Kamera kaydında Onur Dirik, elinde rakı kadehiyle sık sık görüntüye giriyor. bir ara getirilen davulu boynuna asıp çökertme şarkısını çalıyor, piste çıkıp dans ediyor. Dağlıca Taburu’nda görevli bir yetkiliyle yaptığımız görüşmede eğlencenin 23:00 sularında başladığını ve gece yarısı 02:00’ye kadar sürdüğünü öğrendik. İşte Dağlıca Taburu’nda yaklaşık 3 saat süren yılbaşı gecesinden notlar.

DİRİK’E TEŞEKKÜR

Kamera kaydı, ‘Dağlıca Taburu’nda Yılbaşı 31.12.2007’ yazısıyla başlıyor. ardından ‘Bu gecenin düzenlenmesinde emeği geçen ve bize abi gibi davranan saygıdeğer Tabur Komutanımız Topçu Kurmay Yarbay Onur Dirik’e teşekkürlerimi sunarım’ yazısıyla kaydı çeken askerin adı yer alıyor. Taburun şömineli küçük bir odasında yapılan eğlencede komutanlar, televizyonunun hemen yanındaki koltuklarda eğlenirken, tam karşılarında rütbesi küçük komutanlar ve erler için bir masa hazırlandığı görülüyor. Masaların üzerinde rakı, votka ve şarap şişelerinin yanı sıra bira şişeleri de bulunuyor. Görüntülerde bir er ‘Tabur komutanının rakısı bitti, rakı bulun’ diyor. Rakı bulunmaması üzerine de kendisine bira veriliyor.

ÇÖKERTMEYİ ÇALDI

Elimizdeki görüntülerin 8. dakikasında eğlencenin yapıldığı odaya bir davul getiriliyor. Komutanlardan biri davulcu ere ‘Çökertmeyi biliyor musun?’ diye soruyor. bu arada söze giren Dirik, ‘Ama ben size bir tane atarım. Ben size asimetrik bir hareket çekeyim valla’ diyerek oturduğu koltuktan kalkıyor ve davulcudan davulu alıp boynuna astıktan sonra ‘çökertme’yi çalmaya başlıyor. Diğer komutan ve erler de ellerinde içki kadehleri, pistin ortasında çökertme oynamaya başlıyor. ‘Teslim olmayalım da Halil’im. Aman kurşun saçalım’ nakaratını askerlerin hep bir ağızdan yüksek sesle söylemeleri ise görüntülerde dikkat çeken diğer ayrıntı. Bunun ardından Dirik çökertmeyle yetinmeyip birkaç parça daha çalıyor.

HERKES PİSTTE

Davul faslının bitmesinden hemen sonra televizyondan yılbaşı eğlencesini takip eden Dirik ve askerler, çalınan parçalar eşliğinde pistte göbek atıyorlar. Elindeki mendille göbek atan Dirik, oynamayan askerleri de piste kaldırıyor. Eğlence devam ederken bir televizyon kanalında ekrana dansöz çıkmasıyla birlikte Dirik bir kez daha piste çıkıyor.

TABUR BUGÜN TATİL

Gecenin ilerlemesiyle sarhoş olan askerler 2008 beklentilerini dile getiriyor. Taburdan bir an önce kurtulmak isteyenlerin yanı sarı her günlerinin böyle olmasını isteyenlerin de olduğu görülüyor. Bir askerin söylediği şu cümle oldukça ilginç: ‘Operasyon yapılsa, operasyon yapanların hepsi sarhoş oğlum’ Bir diğeri, ‘Dağlıca Taburu bugün tatildir. Bu tarih itibariyle tatildir’ diyor.

HEP BÖYLE DEĞİLİZ

Elinde votka şişesi olan bir başka asker ise ‘Bunu sivilde izleyen arkadaşlar yanlış anlamasın. Sadece yılbaşında yaptık bunu. Kesinlikle başka zamanda yapmıyoruz.’ diyor.

KANUNEN SUÇ

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Görevli Devlet Memurlarının Disiplin Hukuku Kanunu’nun 477 sayılı Disiplin Suçlarının D bendine göre: ‘Göreve sarhoş gelmek, görev yerinde alkollü içki içmek’ suç diyor. Cezası ise kademe ilerlemesinin durdurulması, fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlememesinin bir ila üç yıl durdurulması.

taraf

Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanı Çetin Doğan, Cepheye bizden olmayan o namussuzları sürün postu deldirmeyin

Kahkahalar eşliğinde okunan şehit üsteğmenin günlüğü. Dağlıca Tabur Komutanı Onur Dirik‘e ait ses kaydı

Dağlıca Baskını Sonrasında Dağlıca Tabur Karakolunda Alkollü Yılbaşı Eğlencesi

Dağlıca Baskınında ortaya çıkan kan donduran gerçekler

Bir Yanıt to “Dağlıca saldırısının ardından komutanların sarhoş görüntüleri”

  1. hade lan ordan!! 10 Haziran Perşembe 2010 11:30 #

    götünüzden element uydurmayın lan !! antimilitarist fettoçu köpekler !!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: