Ergenekon Ziyaretçisi Korg. Galip Mendi ile ilgili müthiş iddia…

19 Eki

1996’da öldürülen gazeteci eşi Kutlu Adalı’nın katillerinin bulunması için Ergenekon davasından umutlu olduğunu söyleyen İlkay Adalı, Güldal Mumcu ve Şengül Hablemitoğlu’na da çağrıda bulundu: “Susmayın. Sustukça faili meçhuller devam edecek.”

Kıbrıs’ta 1996 yılında öldürülen gazeteci eşi Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı’dan, faili meçhul suikastlarla öldürülen Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’ya ve Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu’na, “Susmayın” çağrısı geldi. Eşinin katillerinin bulunması için Ergenekon davasından umutlu olduğunu anlatan İlkay Adalı, eşinin suikastına adı karışan Kocaeli Garnizon Komutanı Galip Mendi’nin 2004 yılındaki referandumda, Muzaffer Tekin’le birlikte Kıbrıs’a gelerek, köy köy dolaştığını ve “Hayır” oyu verilmesi için halka propaganda yaptığını söyledi.

12 yıldır çözülemeyen cinayet

1996 yılı Temmuz’unda faili meçhul bir suikastla öldürülen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın cinayetindeki sır perdesi 12 yıldır aralanamadı. Adalı’nın bedeninden çıkarılan 2 kurşunun balistik incelemesi yapılmadı. Suikastta, o dönem, hakkında yazdığı yazılar nedeniyle tehditler aldığı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Galip Mendi, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olan Hasan Kundakçı ve Abdullah Çatlı’nın isimleri geçti.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, suikastın Susurlukçuların meşhur silahı “Uzi” ile gerçekleştirildiğini açıkladı. Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı, suikastın faillerinin ortaya çıkarılması için davanın peşini bırakmayarak, büyük bir hukuk mücadelesi ortaya koydu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) gerekli soruşturmayı yapmadığı için Türkiye’yi mahkum ettirdi.

Savcı olayın üstüne gitsin

Katillerin ortaya çıkarılması için Ergenekon Davası’na umut bağlayan İlkay Adalı, yine faili meçhul suikastlarla öldürülen Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’ya ve Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu’na, “Susmayın” çağrısı yaptı. Güldal Mumcu ve Şengül Hablemitoğlu’nun suikastların üstüne gitmek yerine, susmayı tercih ettiklerini ifade eden Adalı, “Onlara çağrım, susmamaları. Çünkü, onlar sustukça sıra başkalarına gelecek. Faili meçhul cinayetler devam edecek” dedi.

Ergenekon davasından ümitli olduğunu ifade eden Adalı, “Ergenekon Davası’nda, eşime yapılan suikastın üzerine gidilirse, failler bulunur. O kurşunların Uzi silahından çıktığına, kime ait olduğuna dair bilgiler gelirse, o olayın çözüleceğine inanıyorum ben. Ergenekon Savcısı’nın eşime düzenlenen suikastın üzerine gitmesini bekliyorum ve Başbakan Erdoğan’dan istediğim randevunun kabul edilmesini istiyorum” dedi.

KORGENERAL GALiP MENDi’YE AĞIR SUÇLAMA

İlkay Adalı, Genelkurmay Başkanlığı adına Ergenekon tutukluları emekli Orgeneral Şener Eruygur ile emekli Orgeneral Hurşit Tolon’u Kandıra F Tipi Cezaevinde ziyaret eden Kocaeli Garnizon Komutanı olan Korgeneral Galip Mendi ile ile ilgili de müthiş bir iddiada bulundu.

Eşinin ölümünde kısa süre önce Galip Mendi’den tehdit telefonları aldığını ve Mendi’nin bunu mahkemede kabul ettiğini ifade eden Adalı, şu iddiayı gündeme getirdi: “Kıbrıs’ta ‘Evet – Hayır’ oylaması yapılacağı zaman Galip Mendi, Muzaffer Tekin’le birlikte gelip burada, köyleri gezip ‘Hayır’ oyu verilmesi hususunda halka telkinde bulundular.”

(Ali Kuş / Bugün)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: