Ergenekon’un işlediği kanlı eylemler

21 Eki

Tarihi Davayla birlikte Ergenekon Terör Örgütünün birçok kanlı olayda parmağının olduğu ortaya çıktı.

Tarihi Davayla birlikte Ergenekon Terör Örgütünün; Danıştay saldırısından, Hrant Dink cinayetine, Sabancı suikastinden Necip Hablemitoğlu cinayetine kadar birçok kanlı olayda parmağının olduğu ortaya çıktı.

Ergenekon iddianamesinde yer alan tanık ifadelerine ve telefon dinlemelerine göre Ergenekon Terör Örgütü, ülkeyi kaosa sürüklemek ve darbe ortamı hazırlamak için kanlı eylemlere imza attı. İşte iddianamede Ergenekon’un işlediği kanlı eylemler.

Ergenekon Terör Örgütü iddianamesinde örgüt üyelerinin devleti ele geçirmek için birbiri ardına karanlık eylemleri hayata geçirdiği belirtiliyor. Örgütün biran evvel ülkede iç çatışma anarşi, terör ve kaos oluşturup, anti demokratik bir müdahaleye zemin hazırlanması için kamuoyunu derinden etkileyen eylemler düzenlediği ifade ediliyor.

NECİP HABLEMİTOĞLU CİNAYETİ

İddianamedeki ifadelerde 18 Aralık 2002’de düzenlenen suikast sonucu öldürülen ve suçu inançlı insanların, masum kimselerin üzerine atılmak istenen Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesi emrini Ergenekon terör örgütü lider kadrosunda yer alan Veli Küçük’ün verdiği yer alıyor.

OSMAN BU İŞ GENE SANA DÜŞTÜ

Danıştay saldırısında yakalanan Osman Yıldırım’ın Necip Hablemitoğlu cinayeti hakkında, iddianamede detaylı ifadesine rastlanıyor. Osman Yıldırım 2002 Aralık ayının başında Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Osman Gürbüz’ün olduğu bir ortamda, Gürbüz’ ün kendisine 1 milyon dolar karşılığında Necip Hablemitoğlu’nu öldürüp öldüremeyeceğini sorduğunu anlatıyor. Yıldırım’ın teklifi kabul etmemesi üzerine, Veli küçük’ ün osman gürbüz’e dönerek “Osman bu iş gene sana düştü” dediğini belirtiyor. Daha sonra karşılaştığı Osman Gürbüz’ ün kendisine “Hablemitoğlu’nun parasını masalarda bitirdik” dediğini anlatıyor.

9 no’lu gizli tanık ifadesinde de Hablemitoğlu’nun öldürülmesi olayını Osman Gürbüz’ün Veli Küçük’ün talimatı ile yaptığı bilgisi yer alıyor.

CUMHURİYET GAZETESİNE BOMBA

Ergenekon terör örgütü ile ilgili iddianamede cumhuriyet gazetesi’ne bomba atılması konusunda önemli bilgilere ve itiraflara da yer veriliyor. Danıştay saldırısı ile ilgili tutuklu bulunan Osman Yıldırım’ın verdiği ifadeye göre Muzaffer Tekin, Cumhuriyet Gazetesi’ne el bombası atılması için Alparslan Arslan’a 500 bin dolar teklif etti. Osman yıldırım, Ataşehir’de bir site içersindeki villaya götürüldüğünü, orada Rasim görüm ve Oktay Yıldırım’ın da bulunduğu bir ortamda Muzaffer Tekin’in Alparslan Arslan’a bir adet, kendisine ise 2 adet el bombası verdiğini ifade ediyor.

DANIŞTAY SALDIRISI

İddianamede yer alan ifadeler ve deliller danıştay saldırısının da ergenekon terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. Muzaffer tekin’in saldırıyı gerçekleştiren alparslan arslan ile danıştay saldırısı öncesi cep telefonu ile 35 kez görüştüğü tespit ediliyor. Saldırı emrinin ise Veli Küçük’ten geldiği bilgisi iddianamede yer aldı.

YARGITAY DAVA YENİDEN GÖRÜLSÜN

Gelişmeler üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılılığı, Danıştay saldırısı davası sanıkları Alparslan Arslan, Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu ve Süleyman Esen’in, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması ve Danıştay saldırısıyla ilgili mahkemeye gönderilen belgeler dışında, ”Ergenekon” soruşturmasına ait tüm belge ve beyanların getirtilerek yeniden bir karar verilmesini istedi. Danıştay’a saldırı davasıyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan tebliğname, temyiz incelemesini yapacak Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderildi.

RAHİP SANTORO CİNAYETİ

İddianamede Trabzon’da öldürülen Rahip Andrea Santoro cinayetinin amacı, kullanılan fail, gerçekleştiriliş şekli ve cinayet silahı açısından olayın Ergenekon örgütünün gerçekleştirdiği diğer saldırılar ile benzerlik gösterdiği belirtiliyor.

Rahip Santoro cinayeti gibi Ergenekon örgütünün eylemleriyle benzerlik gösteren bir başka eylem ise Hrant Dink cinayeti.

ZİRVE YAYINCILIK CİNAYETİ

İddianamede Malatya’daki Zirve yayıncılığın bürosunda işlenen cinayetlerin de örgütün eylemleri ile benzerlik gösterdiğine dikkat çekildi. Bu saldırıda da amacın ülkede kaos ortamı oluşturmak olduğu üzerinde duruldu. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen yayınevi cinayeti davasında, mahkeme, Emre Günaydın’ın, ‘Beni Varol Bülent Aral azmettirdi’ iddiasının ardından Aral’ın Ergenekon tutuklusu Veli Küçük ile irtibatının çıkmasıyla Ergenekon İddiaanamesini davaya dahil etti.

YÖK BAŞKANINA SALDIRI

Zirve yayıncılığa düzenlenen saldırıdan bir hafta sonra 25 Nisan 2007’de YÖK merkez binası önüne gelen Nurullah İlgün silahla ateş etmişti. Eylemin YÖK eski Başkanı Prof. Erdoğan Teziç’e yönelik bir saldırı girişimi olduğu ve Nurullah İlgün’ün üzerinden, Ergenekon terör örgütünün kurduğu Kuvayı Milliye Derneği’ne ait bir kart bulunduğu belirtildi. İddianamenin ek delil klasörlerinde Veli Küçük’ün saldırıdan aylar önce tuttuğu ajandada Nurullah İlgün’ün isminin bulunduğu ortaya çıktı.
SAMANYOLU HABER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: