CIA’in gizli operasyonlar bölümünden bir üst yöneteci, Gerekirse Ankara’yı Vuracaktık

27 Eki

“Sınıra tepeden tırnağa silahlı gittik. Gerekirse Ankara’yı vuracaktık…” Bunları söyleyen CIA’in gizli operasyonlar bölümünden bir üst yöneteci…

Uzun yıllar Türkiye ve Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren ajan Faddis anılarında TSK’nın, CIA gizli operasyonlar bölümünden üst düzey yetkilinin sınırı geçmesini engellemeye çalıştığını belirterek “Sınıra tepeden tırnağa silahlı gittik. Gerekirse Ankara’yı vuracaktık” dedi.

1990’dan bu yana Türkiye’nin güneydoğusu ve Ortadoğu’da faaliyet gösteren CIA ajanı Sam Faddis, anılarını anlattığı “Operation Hotel California” adlı kitabında, 2. Irak Savaşı sırasında CIA timleriyle Türk askerleri arasında çatışmanın eşiğinden dönüldüğünü belirtti. Kitaba göre, CIA’nın kontr-terör ajanları 7 Temmuz 2002’den itibaren TSK’nın muhalefetine rağmen Kuzey Irak’a girdi. Türkçe ve Yunanca’yı ana dili gibi konuşan Faddis ve ekibinin amacı Afganistan’daki Tora Bora’dan Kuzey Irak’a gelen El Kaide ve Ensar El İslam militanlarını öldürmekti.

 Silopi’deki komutan…

Peşmergeler’le CIA’nin büyük işbirliğinin bu operasyonla başladığını anlatan Faddis, “Kurmal ve Sargat yakınlarında El Kaide’nin kimyasal silah ürettiğine dair elimizde deliller vardı. Saldırı için Beyaz Saray’dan izin ve Türkiye üzerinden gelecek silah ve helikopterlere ihtiyacımız vardı. Türkiye izin vermedi. Beyaz Saray da yeşil ışık yakmadı” diyor.

Kitaba göre, Faddis’in TSK’yla sürtüşmesi Şubat 2003’ten sonra gözle görülür hale geldi. Faddis, “Gizli operasyonlar için İncirlik’ten gelecek malzemeye ihtiyacımız vardı. Her seferinde TSK’nın onayını almak gerekiyordu. Haftalar süren prosedür işimizi zorlaştırıyordu. Silopi’deki komutan Kuzey Irak’ta olmamızdan çok rahatsızdı” iddiasında bulunuyor.

 Teğmen açıkça tehdit etti

Mart 2003’te savaşın başlamasına haftalar kala, Faddis ve adamları bu kez gizli operasyonlar için Türkiye üzerinden silah, patlayıcı ve yiyecek geçirmek istedi. Türkiye’nin buna izin vermemesi üzerine CIA ajanları, Peşmergeler’den Kalaşnikov ve kıyafet satın aldı, Kürtler gibi giyinerek onların arasına katıldı. Faddis, TSK’nın İncirlik merkezli sevkiyatıı denetlemek istediğini belirterek şunları söylüyor:

“CIA merkezindeki gizli operasyonlar bölümünden bir üst düzey görevli Şubat 2003’te bölgeye geldi. TSK bu geziden rahatsız oldu ve toplantılara gözlemci sokmak istedi, CIA reddetti. Buna Silopi’deki Türk Özel Harekât Birimi Komutanı çok sinirlendi. Bir gün Salahaddin’deki toplantımıza gelen Türk teğmen, ‘Eğer bu gizli görevli sınırı geçerse gözaltına alınacak’ dedi. TSK’nın bu çıkışı üzerine sınıra tepeden tırnağa silahlı olarak ve çatışmaya hazır bir durumda gittik. CIA yetkilisine bir şey olursa Türk askerlerinin ölebileceğini söyledik. Sonuçta birileri Silopi’deki komutanı uyardı da şef sınırı geçti. Gerekirse şefin yanında Ankara’ya kadar gidebilirdik.”

Hepsi Türkiye’nin suçu

Faddis, savaş öncesi peşmergeleri, Kalaşnikoflar, cephane, GPS cihazları ve uydu telefonlarıyla donattıklarını anlatarak Kürtler’in Musul’a Türkiye’nin engellemesi yüzünden giremediğini ve bunun da Irak’ta 2 yıl süren iç savaşa yol açtığını, El Kaide’nin Musul’da toparlandığını savunuyor.

Sam Faddis kimdir?

‘Operation Hotel California’ kitabını deniz piyadesi Mike Tucker ile birlikte yazan Faddis, kitabın bir bölümünde 1997 Nevruzu’nda Diyarbakır’daki gösterileri ve olayları şehrin içinden takip ettiğini anlatıyor. Türkiye’de 90’lardan bu yana gizli görevli olduğu anlaşılan Faddis, Mayıs 2008’de CIA’den emekli oldu. Türkçe, Kürtçe, Yunanca ve Arapça bilen Faddis halen Annapolis’te yaşıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: