Güle güle Anka Kuşu

3 Kas

Beş ay önce Kızıl Gezegen’e inen Anka Kuşu son demlerini yaşıyor. -100 Dereceye düşen soğukta uzay aracının “Mavi Gezegen”e son mesajını göndereceği an yaklaşıyor

Oğuz ESER / TIMETURK

Bundan yaklaşık 5 ay önce Phoenix yani Anka Kuşu, Türkiye saatiyle 02.45’te Mars’a inmişti. Yüzeyde kaldığı süre boyunca, Kızıl Gezegen’den muhteşem görüntüler gönderen ve güneş sisteminde Dünya dışında ilk kez suyun varlığını kanıtlayan Anka Kuşu, artık son demlerini yaşıyor.

Gücü iyice azalan, güneş enerjisine enerjisini erişimi azalan ve de üzerine -100 dereceye düşen Mars soğuğuyla, Anka Kuşu’nun günleri artık sınırlı. Proje Yöneticisi Barry Goldstein’in sözleriyle “Artık sona geldik”. Hatta twitter.com’da Anka Kuşu için bir “elveda” sayfası bile açıldı. Wired dergisinde Mars yüzeyine dikilen mezar taşı üzerine yazılacak en iyi mesaj yarışması dahi var.

Anka Kuşu, dünyadan ayrıldığında Kızıl Gezegen’de 3 ay yani 90 gün çalışmak için programlanmıştı. Bu amaca ulaşan uzay aracı toplam 125 güneş günü (bizde 128 gün) aktif kalabildi. Finansmanı da bu ayın (Kasım) ortasına kadar uzatıldı. O zamandan beri mühendisler zaman kazanabilmek için neredeyse her şeyi yapıyorlar.

Geçen hafta Salı günü, NASA Anka Kuşu’nun ısıtıcılarını seviyeli olarak kapatacağını açıkladı. Bunun nedeni uzay aracının kamera ve temel hava durumu ekipmanına enerji sağlamaktı. Ancak değişen mevsim ve kum fırtınaları nedeniyle Anka Kuşu, temel enerji kaynağı güneşten mahrum kaldı. Mühendisler uzay aracına mesaj göndermeye çalıştılarsa, pili tükenen uzay aracı güvenli moda otomatik olarak geçti. Ancak saatler sonra Anka Kuşu uyanıp iletişimi tekrar sağlayabildi.

Perşembe günü itibariyle mühendisler hala uzay aracını hayata döndürmek ve biraz daha zaman kazanabilmek için uğraşsalar da, Goldstein’ın şu cümleleri kaçınılmaz sonu işaret ediyor: “Araç son anlarına geldiğinde güvenli moda geçecek. Bundan sonra yapabileceğimiz hiçbir şey yok”.

Robotlar “kelime anlamıyla” tam olarak ölmese de, Anka Kuşu’nun küllerinden yeniden doğ(a)mayacağı artık kesin.

Güle güle Anka Kuşu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: