Erdoğan ‘ya sev ya terket’ demedim

11 Kas

Başbakan Erdoğan, Hakkari’de yaptığı konuşmaya yönelik ağır eleştirilere partisinin grup toplantısında cevap verdi. İşte Erdoğan’ın, “ya sev, ya terk et” eleştirilerine cevabı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Kendisine yönelik son dönemde artan eleştirilere cevap veren Erdoğan şunları söyledi:


“AKP iktidarı Türkiye’nin kendi kabuğundan sıyrılması için gerekli zemini inşa etmiştir. İktidara geldik. Sadece 2 sene sonra Türkiye’yi AB’ye tam üyelik müzakerelerine başlama noktasına getirdik. 1959’dan beri Türkiye’nin hayali olan bu süreç 3 Ekim 2005’te müzakerelerin resmen başlamasıyla somut bir hal almıştır.

DEMOKRASİ MÜCADELESİNE AYNEN DEVAM

AKP’nin iki özelliği var ki bunlar siyaset açısından büyük bir kazanımdır. Hayati bir gerekliliktir. Bunlardan biri AKP’nin izlediği birlik siyasetidir. AKP şehirler arasında etnik, dini farklılıklar arasında ayrım yapmayan bir siyasi harekettir. İkincisi, AKP Türkiye’de demokrasininin, hukukun, adaletin, ekonominin gelişimini alan yegane değişimci, reformcu harekettir. Bunun altını çiziyorum. AB perspektifini güçlendiren reformları yapan iktidar bizim iktidarımız. Milli iradeyi herşeyin üzerinde tutan, çeteleri mafyayı tasfiye eden, hukukun standartlarını yükselten AKP iktidarıdır. Bunları AKP iktidarı görmemezlikten gelmemiştir. Bitmiş midir? Hayır. Omuz omuza gelmemiz gerek. Ama bu milletin her ferdi elele vermek durumundayız. Yüreğimizi ortaya koymak suretiyle çetelerden kurtulmak durumundayız. 6 yıllık performansını AKP’nin görmezden gelenler AKP statükonun değil, değişimin aktörüdür. AKP çözümsüzlüğün değil çözümün adresidir. AKP’nin diğer özelliği de istikrarlı olmaktır. AKP’nin siyaset anlayışı, yönetim tarzı hep aynıdır. Aynı istikamette devam edecek. Milletimizi kimse yanıltmaya kalkmasın. Milletin belirlediği rotada demokrasi mücadelesini aynı kararlılıkla devam ettirecek.

YA SEV YA TERKET DEMEDİM

Doğu’da Batı’da birçok vilayetimizi ziyaret ettik. Bu illerimizde ağırlıklı olarak kongrelere iştirak ettik. Gittiğim her ilde vatandaşlarımızın coşkusunu gördük. Bu siyasi tarihte her partiye nasip olmuş bir durum değildir. Üstelik terör örgütünün kışkırtmalarına rağmen milletimiz akın akın meydanları doldurmuştur. Keşke bütün bu illerimizdeki o kitleyi görebilseydiniz. O muhabbete şahit olabilseydiniz. Keşke çocukların gözündeki o umudu hissedebilseydiniz. İnanın herşeye değer. Milletimizin emanetine hor davranmadık, davranmayacağız. 6 yıl boyunca bu anlayışla mesafeler kaydettik. Bunları sürdürürken Hakkari benim için önem ifade ediyor. Terör örgütü ve onun yandaşı olanlar toplantılarla, desteklerle yaptıkları açıklamalar gerçeği ifade etmiyor. Tayyip Erdoğan ‘Ya sev Ya terk et’ kelimesini kullanmadı. Ben bu ifadeye karşıyım. Bunun patenti MHP’ye ait, onlar kullandı. Nedir söylediğim? Biz bu ülkede, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkeziyle biriz, beraberiz. Etnik unsurlar diğer etnik unsura üstünlük yapamaz. Bizim üstün kimliğimiz var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı. Biz tek millet, tek bayrak dedik. Bunun da arkasındayım. 70 milyonu bölmeye kimsenin gücü yetmez, böldürtmeyeceğiz. Kürt vatandaşımı istismar etmeye çalışanlar da yanlış. Benim Kürt vatandaşım bunlara alet olsaydı, o illerde onlar kazanırdı. Biz kazandık.

Amerika’da yıllarca siyah-beyaz mücadelesi oldu. Ama bir olimpiyat mücadelesinde kazandıklarında onlar ABD bayrağıyla tur atıyorlar. Sen atabiliyor musun o turları? Mesele burada! Biz buraları dolaşırken bunları anlattık. “Kürtlerin temsilcisiyim” diyenler caddeleri temizlemiyor. Ben de diyorum ki 29 Mart’ta o illerim bu pisliklerden temizlenecek.

Biz bu kadar hassas olacağız sen AKP iktidarını bölücükle damgalayacaksın. Benim Kürt vatandaşımı sevmem suçsa bu suçu başımızın üstünde taşıyoruz.

45 METREKARELİK EVLER GELİYOR

6 altı yılda toplu konutta 333.000 rakamına ulaştık. Hedefimiz 500.000’di ve bu hedefimize ulaşacağız. 45 metrelik stüdyo dairelere ağırlık vereceğiz, peşinatsız, 20 yıl vadeyle, 100 YTL’lik taksitle vatandaşım daire sahibi olacak. Bunların içerisinden bazılarını da hiçbir imkanı olmayanlara kira ve taksit almadan kullanımına vereceğiz. Eğer onyıllarca önce bu adımlar atılmış olsaydı sorunlar bu noktaya gelmezdi.

Küresel krizle ilgili ihtiyatlı tavrımız devam ediyor. ABD’nin atmosferi ile Almanya’nın, Afrika’nın, Türkiye’nin atmosferi farklıdır. Gerekli adımları atıyoruz. Krizin tepe noktasını aştığı, inişe geçtiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Yeni yatırımlara aynen devam edeceğiz. Çelik, çimento fiyatları fırlamıştı, şimdi düştü. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor.

Yarın akşam G-20 zirvesine katılmak için ABD’ye hareket edeceğiz. Öncesinde Türkiye-İtalya zirvesine katılıp, Berlusconi ile görüşeceğiz.

Yarın ABD’ye hareket ediyoruz”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: