TSK’nın zirvesi için 100 milyon $’lık iki VIP uçak alınıyor. İşte fotoğraflar, ayrıntılar..

23 Kas

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi için iki adet Gulfstream G – 550 VIP uçağı alınacak. 100 milyon dolar değerindeki uçaklar, füze kalkanına sahip olacak. Olası bir saldırı durumunda kalkan harekete geçerek “Flare” (Isı topu) atacak ve füzenin havadan zararsız bir şekilde imha edilmesini sağlayacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, 12 Aralık 2006’da başlattığı, “Komuta Kontrol Uçağı” projesini tamamladı. Projede, Gulfstream G – 550 uçağı, rakibi EADS’ın A 319 CJ uçağını eledi.

Alınacak Gulfstream G – 550 uçağı özel sistemlerle donatılacak. Uçaklarda, kesintisiz haberleşmeyi sağlayacak “Uydu haberleşme sistemi” ve “Öz savunma sistemi” bulunacak. Öz savunma sistemi, olası füze saldırılarında, kalkan görevi görecek. Füze saldırısı durumunda, kalkan harekete geçerek “Flare” atacak ve füzenin zararsız şekilde imhasını sağlayacak.

ABD’YE KESİNTİSİZ UÇUŞ

12 bin 500 kilometre menzile sahip olacak uçaklar Türkiye’den ABD’ye durmaksızın uçabilecek. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD’ye 2007’de yaptığı ziyaret sırasında mevcut VİP uçaklarının menzilinin kısa olması ve yakıt ikmali yapmadan bu ülkeye uçamaması nedeniyle, gezisini Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferi ile gerçekleştirmişti.

Her koşulda güvenli iniş

“Geliştirilmiş Görüntüleme Sistemi”ne sahip olan uçak, kızıl ötesi kameraları ile görüş mesafesinin azaldığı kötü hava koşullarında dahi pilota rahat ve güvenli bir iniş sağlıyor. Uçağın diğer önemli teknik özellikleri şöyle:

Yolcu: Azami 19

Uzunluk: 29,4 m

Kanat açıklığı: 28,5 m

Yükseklik: 7,9 m

Azami seyir hızı: 1056 km/s

Tavan irtifası: 15,545 km

Haber: Barkın Şık/Akşam

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: