Tek cümlede kürt sorunu neden çözülmez

25 Kas

Türkiye’nin yıllardır Kürt sorununu neden çözemediğini, çözerse neler olacağını CIA’nın üst düzey yöneticisi Fuller, tek cümlede müthiş özetledi.

“TÜRKİYE KÜRT SORUNUNU ÇÖZERSE BÖLGESEL GÜÇ OLUR”

ABD’nin istihbarat örgütü CİA eski üst düzey yöneticilerinden Graham Fuller, Bush yönetimi döneminde ABD ile Türkiye’nin, Orta Doğu’da ortak çıkarlara sahip olmadığını belirterek ABD’nin aynı politikayı sürdürmesi halinde, Türkiye’nin ABD’nin çıkarlarının dışındaki bir çizgiyi izleyebileceğini savundu. Türkiye’nin, “Kürt sorununu çözmeden bölgesel güç olamayacağı” öne süren Fuller, Türkiye’nin “kendi Kürt sorunun rehini haline geldiği”ni de iddia etti.

Amerikan istihbarat örgütlerini bir araya getiren ve geçtiğimiz günlerde küresel beklentiler raporu açıklayan Amerikan Ulusal İstihbarat Konseyi’nin başkan yardımcılığını da yapan Fuller, BBC ile yaptığı söyleşide Kürt sorunuyla ilgili öyle konuştu ki,

“MUTLU BİR DİYARBAKIR DIŞ SİYASETTE ÇOK ÖNEMLİ BİR ARAÇ OLUR”
Graham Fuller, BBC’nin “Kürt sorununu çözmeden Türkiye bir bölgesel güç olabilir mi?” sorusunun karşısında “Hayır. Bu kesinlikle mümkün değil” dedi. Fuller şöyle devam etti:

“Türkiye Kürt sorunu tarafından rehin alınmış durumda. Mutsuz bir Diyarbakır, Türkiye’yi bölgede güçsüz bir hale getirir ve Kürt sorununu manipüle etmek isteyen düşmanlarının yönelimlerine karşı daha savunmasız kılar. Bu Türkiye’nin Irak, İran ve Suriye ile ilişkilerinde elini bağlayan bir unsur olur. Ancak, mutlu bir Diyarbakır, Türkiye’nin dış siyasetinde kullanabileceği çok önemli bir araç olacaktır.”

Fuller, “Türkiye, kendi Kürt sorununu çözebilirse, bölgede daha güçlü olabilecek ve o zaman İran, Irak ve Suriye’nin kendi Kürt nüfuslarından korkması gerekecek. Çünkü o zaman Türkiye Kürt meselesi konusunda söz hakkını eline geçirecektir” değerlendirmesini yaptı.

Buna karşın Fuller, bu tür meselelerin bir gecede halledilmeyeceğini ancak Ancak, Türkiye doğru yönde ilerlemeye başladığını, Iraklı Kürtlerle diyalog kurmaları gerektiğini anladığını belirterek, “Eğer Türkiye Iraklı Kürtlerle diyalogunu artırabilirse, PKK sorununu çözebilir. Türk ordusu dahi, PKK üzerinde askeri baskının yanı sıra siyasi baskı yaratmanın önemini anlamış gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

“ABD, TÜRKİYE’NİN İZLEDİĞİ SİYASETİ UYGULASIN”
Türkiye’nin birbirine düşman olan ülkelerin hepsiyle dost bir ilişki yürütme siyasetinin sürdürülebilir bir siyasi olduğunu düşündüğünü ifade eden Fuller, “Bence Amerika Birleşik Devletleri’nin buna benzer bir siyaseti, kendisi için de uygulayabilir. Amerika, izlediği siyasetle kendisine düşman yaratıyor. Türkiye de bu tuzağa düştü daha önce” dedi.

Obama yönetimi altında, Amerika’nın Ortadoğu’daki siyaseti açısından önemli değişiklerin olacağı konusunda umutlu olduğunu ifade eden Fuller “Bence Türkiye için, kendisini, İran, Suriye, Rusya ve Filistin konularında çok zorlamayacağını tahmin ettiğim bir Obama yönetimiyle iyi ilişkiler geliştirmek daha kolay olacakö şeklinde konuştu. Fuller şöyle devam etti:
“Obama yönetiminin, Bush yönetimiyle kıyaslandığında, Türkiye’de demokratik kurumların önemine daha çok vurgu yapacağını düşünüyorum. Çünkü Bush yönetimi, ilkesel düzeyde bir siyaset izlemedi ve genel olarak Türkiye’de Amerika’nın bölge siyasetine destek sunan kesimleri desteklemeyi doğru buldu. Ancak, en genel düzeyde Amerikalılar Türkiye’nin iç siyasetine fazla müdahil olmamayı doğru buluyorlar.”

Kaynak: Anka

3 Yanıt to “Tek cümlede kürt sorunu neden çözülmez”

 1. Ne yazık ki insanların kafasında artık önyargılarda oluşmuş durumda.
  Ve artık herkez birbirine kuşku ile bakıyor.
  Sorunu kasıtlı çıkaranlar elimine edildikten sonra birde bu önyargıların kırılması gerekecek.
  Ama önemli olan ilk aşama, ikincisinin çözümü zaten ortak değerler sayesinde kendi başına çözülecektir.

 2. alp-perss 23:14 #

  ve bundan apo ve pkk nin haberi olmadığını sonradan anlaşıldığını,sakıkın üstlenmesi gerektiğini,aslında bugünkü kanlı ergenekonun bu emri verdiğini,bu çözümü bu vatana ihanet eden atatürkü ve tsk yı kullanan,dokunulamaz zannedilenlerce istenmediğini göstermez mi?

 3. alp-perss 23:10 #

  hayır,çözülür.vallahi çözülür.tek cümlede.
  derin devlet dedikleri ve her haltı yedikleri kanlı ergenekonu deşifre etme ve tamamen ortadan kaldırmadıkça ve yargılamadıkça ve fikren ve cismen ortadan kaldırmadıkça bu iş olmaz.bütün mesele çözümün yanlış yerlerde aranması.
  kürt aydın dedikleri biri ne diyordu:tam çözüme yaklaşıp meclis ve hükümetçe adımlar atılacağı sırada sene bilmem kaçta bir baskınla 33 erin şehadetiyle sonuçlanan eylemle tiksinti yaratıp ,olomlu gelişmeye taş komadılar mı?

  lan millet uyandı be,vallah uyandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: