Ey Kürtler! İsyan Edin Artık

3 Ara

Savaşın yarattığı suç ekonomisinden, silah ve uyuşturucu kaçakçılığından nemalanmayan ve samimi olarak PKK’ya inanmış Kürtlere sarsıcı bir çağrı…

Gülay Göktürk/Bugün

Kürtler ne zaman isyan edecek?

Hayır, devlete karşı isyandan bahsetmiyorum. Onu tarih boyunca defalarca yaptılar.

Ben PKK’ya isyandan söz ediyorum. Ergenekon Davası ilerledikçe ortaya dökülen ilişkiler, PKK içinde yönetici konumda yer almış kimi isimlerin ve bizzat Öcalan’ın açıklamaları, PKK’yla derin devlet arasındaki işbirliğini inkar edilemeyecek bir biçimde ortaya koyuyor.

Kafasını kuma gömmemiş herkes artık PKK’nın ve derin devletin “stratejik bir işbirliği” içinde olduklarını görüyor. Derin devletin, savaşın bitme ihtimali ortaya çıktığı her durumda bu ilişkiyi kullanarak terörü azdırdığını gün gün, olay olay öğreniyoruz.

Silahları belki de susturacak bir affın siyasetin gündemine geldiği anda, derin devlet PKK’yı provoke ederek tezkere almış evine dönen 33 askere karşı katliam düzenletiyor. Dört yıldızlı paşaların İmralı’ya gidip geldiklerini, bizzat Öcalan’ın ağzından öğreniyoruz.

Bu paşalardan biri, Öcalan’a PKK militanlarının hepsinin ülke dışına gönderilmesinden rahatsız olduklarını söylüyor; bir kısmını içerde tutmalarını istiyor! Çünkü onlar PKK’nın silahlı gücünü kendi yedek ordusu olarak görüyor.

Artık eminiz ki devlet içindeki kimi odaklar Öcalan’ı İmralı’da kontrol ediyor. Kürt sorununun siyasi çözümü için umutların belirdiği her noktada, bu yedek orduyu harekete geçirerek şiddet ortamının sürmesini sağlıyor. Evet, Kürtlerin en azından bir bölümünün “kurtuluş” için bel bağladıkları PKK, Kürt halkının en büyük düşmanı olan Derin Devlet’in maşası durumda. Ama Kürtler buna hâlâ isyan etmiyor.

İsyan etmek bir yana, “Yaşasın Başkan Apo, Yaşasın PKK” diye pankart açmaya devam ediyor. Kimdir bu derin devlet?

Güneydoğu’daki yüzlerce sözde faili meçhulün failidir. Sıkıyönetim ve olağanüstü hal dönemlerinde bölgeyi kasıp kavuran zulmün uygulayıcısıdır. Diyarbakır Cezaevi’ni cehenneme çeviren, köylülere pislik yedirendir. Derin devlet bütün Türkiye’yi zehirlemiş, bütün halka kötülük etmiş ama hiçbir yerde Güneydoğu’daki kadar vahşileşmemiş, kan dökmemiştir.

İşte bu örgüt, sizin “kurtarıcı” bellediğiniz örgütle al takke ver külah olmuşsa, kafa kafaya verip barışın önlenmesi için provokasyon tezgahlıyorsa, eroin kaçakçılığından gelen parayı paylaşıyorsa, sizin de artık ayağa kalkmanız ve uğradığınız bu ihanete isyan etmeniz gerekmez mi?

Ben buradan, PKK’nın derin devletle kirli ilişkilerinin içinde olmayan, savaşın yarattığı suç ekonomisinden, silah ve uyuşturucu kaçakçılığından nemalanmayan ve samimi olarak PKK’ya inanmış Kürtlere sesleniyorum: Uğradığınız ihanetin hesabını ne zaman soracaksınız?

Ne zaman PKK’nın derin devletle birlikte, çözümle aranızdaki baş engel olduğunu göreceksiniz? Bakın, DTP hâlâ ve inadına PKK’nın kuruluş yıldönümünü kutluyor. DTP konvoyu tüm duraklarda Öcalan sloganları ve posterleriyle, PKK bayraklarıyla karşılanıyor.

Sanki PKK’nın siyasi uzantısı olduğunu ve Öcalan’ın tek lider olduğunu deklare ediyor. Bir yandan da var gücüyle Anayasa Mahkemesi’ndeki davanın mahkûmiyetle sonuçlanması için çalışıyor. Hem de bu kararın yerel seçimlerinden önce çıkması için elinden geleni yapıyor. Böylece Kürtlerin, siyasi çözümden umudunu keseceği ve PKK’ya yöneleceği hesabını yapıyor. Siz DTP’nin bu oyununu ne zaman bozacaksınız?

Ne zaman bu kukla siyasi partilere sırtınızı çevirip gerçekten çözüm için çalışan bir siyasi sözcü yaratacaksınız? PKK, devlet içindeki çetelerle birlikte Türkiye’yi daha büyük yıkımlara ve iç savaşa sürüklemeye çalışıyor ve siz hâlâ ona kurtarıcı diye sarılıyorsunuz. İsyanlarla dolu tarihiniz size biraz bir şey öğrettiyse, şimdi isyanın zamanıdır. İhanete isyanın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: