Bir Ergenekon Klasiği, Albay Özden Cinayeti

4 Ara

“Umudumu kaybettiğim an Ergenekon soruşturması başladı. Eşim JİTEM’e girse zengindik ama şu an içerdeydi. Şehit olması, cezaevinde olmasından onurludur.”

Gerçek katillerini bulma umudumu kaybettiğim zaman Ergenekon soruşturması başladı. Eşim JİTEM’e girse zengin olurduk ama şu an içerde olurdu. Şehit olması, cezaevinde olmasından daha onurludur.

Albay Özden Cinayeti Yazı Dizisi

Mardin İl Jandarma Alay Komutanı iken faili meçhul bir cinayete kurban giden Albay Rıdvan Özden’in eşi Tomris Özden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tam 13 yıldır eşinin gerçek katillerinin bulunması için mücadele eden ve cinayeti ‘Susurluk ve devamı Ergenekon’un işlediğini öne süren Özden, Albay Rıdvan Özden’in gerçek katilleri bulma umudunu yitirdiği dönemde Ergenekon operasyonuyla yeniden umutlandığını söyledi. JİTEM’cilerle ilgili şok iddialarda bulundu.

TAM ÜMİDİ KESMİŞTİM Kİ!

ERGENEKON’DA Veli Küçük ismini duyunca Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’le görüştüğünü anlatan Tomris Özden ‘Eşimin gerçek katillerinin bulunması konusunda tam umudumu kestiğim dönemde Ergenekon operasyonu başladı. Veli Küçük, Ümit Oğuztan gibi isimleri duyunca panik oldum. Çünkü 10 yıl önce bu isimleri kitabımda yazmıştım. Eşimin de katillerinin aynı kişiler olduğu şüphesiyle adliyeye koştum. Savcı Zekeriya Öz, bana ‘Artık Rıdvan’ın dosyasını getirme zamanı geldi, düğmeye basalım’ dedi’ şeklinde konuştu.

JİTEM’E GİRSE ERGENEKONCUYDU

EŞİ Rıdvan Özden’in bazı çevrelerin çok istemesine rağmen JİTEM’e girmek istemediğini anlatan Tomris Özden ‘Tuncay Güney yanılıyor. Eşim JİTEM’de çalışmadı. Veli Küçük ve Arif Doğan’ın teklifini reddetti tepkileri çekti. JİTEM’in pis işlerini biliyordu. Kadınların kabul gününde bile bu konuşuluyordu. Eşim JİTEM’e girmiş olsaydı, bugün Ergenekoncu olurdu. Zengin olurduk, eşim hayatta olurdu belki ama diğerleriyle birlikte cezaevindeydi şimdi’ dedi.

ZENGİN OLURDUK AMA!

TOMRİS Özden ‘JİTEM’cilerin eşlerinin kolları, bilezikler doluydu. Kollarında pırlantalar, üzerlerinde kürkler vardı. Biz ise sıkıntı içindeydik. Eşim JİTEM’e girmiş olsaydı, zaaflarına yenik düşecekti. Çok zengin olurduk, yatlarımız, katlarımız olurdu, ama şu an içerdeydi. Eşimin şehit olması, cezaevinde olmasından daha şereflidir, onurludur’ diye konuştu.

Bitlis’in katiliyle eşiminkiler aynı

EŞİ Albay Rıdvan Özden ile resmi kayıtlara ‘uçak kazasında öldü’ şeklinde giren eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in arasının çok iyi olduğunu söyleyen Tomris Özden şöyle konuştu: Ankara’da 5 yıl birlikte çalıştıkları Eşref Paşa, Körfez Savaşı’nın başladığı yıllarda eşimi ABD’ye kurye subayı olarak gönderdi. Orada bomba atma kurslarına katıldı. Döndüğünde tayini Aydın’a çıktı. Eşref Paşa ile çok samimiydik. Hatta Eşref Paşa, eşi Şükran hanımı Kuşadası’na bizim yanımıza tatile göndermişti. Eşref Bitlis’in ölümüne çok üzülmüştü, olayın suikast olduğunu düşünüp ‘Sıra bende’ demişti. ‘Öldüren Cem Ersever’ diyordu. Ancak Ersever öldürülünce de, ‘Aç, sefil yaşadı, öldü’ diyerek üzülmüştü. Onun katiliyle aynı güçler eşimi öldürdü. Bu güçler birbirleriyle bölgesel iletişim halindeler. Mıntıkalar halinde her birinin ayrı bir gücü var. Genelde bölge olarak katliamda birleşirler. Son dönemlerde birbirlerinden kopmaya başlayınca çözüldüler.

Özden’in katiline villa verildi

ALBAY Özden’i Zeki kod adlı İ.Y.’nin öldürdüğünü anlatan Tomris Özden ‘İ.Y.’yi eşimin yardımcısı Binbaşı C.K. tetikçi olarak kullandı. C.K. uyuşturucu, haraç gibi işlere karışmıştı. Eşim bu kirli işleri öğrenince, sürekli yanında bulunan İ.Y. isimli tetikçiye eşimi öldürttü. Eşimin cenazesini almak için

Mardin’e gittiğimde İ.Y. bana eşlik etti. PKK itirafçıları Murat İpek ve Murat Demir, daha sonra bu kişinin kocamı öldüren kişi olduğunu söyledi. Eşimi öldüren kişi, meğer yanımdaymış. Kısa boylu, elmacık kemikleri çıkık, sapsarı bir adamdı. Emekli olan C.K.’ya şimdi Fenerbahçe’de bir villa verildiğini duydum’ diye konuştu.

Ölüm var kalım var şifrelerimi sen de bil

EŞİNİN yanından ayırmadığı kahverengi bir çantası olduğunu anlatan Tomris Özden ‘İçinde anıları, günlüğü, fihristi, notları ve kırmızı kaplı ajandası vardı. Emekli olduğunda notlarını kitap yapacaktı. Şifresini bir tek ben biliyordum. ‘Ölüm kalım var, bu şifreyi sen de bil’ demişti. Ölümünden 15 gün öncesine dek çanta evde duruyordu. Ancak, ‘Ben öldükten sonra hırsız gibi eve girerler, çantayı alırlar’ diyerek çantayı götürdü. ‘Ben ölürsem, başıma bir iş gelirse, çantayı al ve içindekileri evin altında yak, sen de fazla deşme’ demişti. O çanta, eşimin ölümünden sonra sır oldu’ dedi.

Komutan: Bir daha beni rahatsız etme!

EŞİNİN sır olan çantasıyla ilgili bilgileri Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’e anlattığını ifade eden Özden ‘Eşimin bazı evraklarını da ben gazeteci sıfatıyla Tuncay Güney’e vermiştim. Eşimin çantasını almak için dönemin OHAL komutanı Mehmet Çavdaroğlu’nun yanına gittim. Yakın dostumuzdu. ‘Beni Rıdvan’ın öldürüldüğü yere götür’ dedim. O ise bana hiç ilgi göstermedi. Daha sonra Çavdaroğlu Paşa’yı tekrar aradım, çantayı sordum. ‘Beni bir daha bu konuda rahatsız etme’ cevabını verdi’

Kayıtlarda ‘PKK şehit etti’ denilen Albay Özden’in eşi Tomris Özden: Rıdvan’a otopsi yapılmasını isteyince DYP’li Mehmet Gölhan ‘Haddini bil gözaltına alınırsın. Cenazeye bile gidemezsin’ dedi.

MARDİN İl Jandarma Alay Komutanı iken ‘PKK şehit etti’ denilen Albay Rıdvan Özden’in eşi Tomris Özden’in yaptığı çarpıcı açıklamalar devam ediyor. 12 yıldır eşinin gerçek katillerinin bulunması için mücadele eden Özden, eşine otopsi istediği için kendisini dönemin Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan’ın tehdit ettiğini iddia etti. Tomris Özden, eşiyle arasının açık olduğu iddialarına da sert cevap verdi.

TEK SUÇUM OTOPSİ İSTEMEK

EŞİ Albay Rıdvan Özden’in öldürülmesinin ardından otopsi yapılması için bugüne dek yetkili mercilere 8-9 kez başvurduğunu ve gerekli cevabı alamadığını anlatan Tomris Özden ‘Başvurularıma rağmen otopsi yapmadılar. Eşimin ölmünden sonra otopsi için mücadele ederken, ‘Otopsi yapılmazsa bildiğim tüm pislikleri anlatırım’ diye medyaya açıklama yaptım. Açıklamamın ardından dönemin DYP’li Savunma Bakanı Mehmet Gölhan beni arayarak tehdit etti’ dedi. Özden otopsi konusundaki ısrarı nedeniyle politikacılar ve askerlerden gelen tehditleri şöyle anlattı:

CENAZEYE BİLE GİDEMEZSİN

BEN medyaya konuşunca dönemin DYP’li Savunma Bakanı Mehmet Gölhan beni arayarak ‘Haddini bil gözaltına alınırsın. Hiç cenazeye bile gidemezsin’ diye tehdit savurdu. Jandarma Genel Komutanlığı’ndan komutanın adı ile ilintili bana mesajlar gelmeye başladı. ‘Haddini bil. Otur yerinde. Şehit paranı aldın ne oluyor. Hakkında tahkikat açacağız’ dediler.

EBU SÜFYAN’I KOVDUM

ALBAY Özden’i öldürmeye azmettiren kişi olarak gösterilen Ebu Süfyan kod isimli kişinin gerçek kimliğini hala bilmediğini anlatan Tomris Özden ‘Eşim ölmeden 10 gün önce beni aradı. ‘Burada kim var biliyor musun. Urfa’da sen bankacıyken bak bu evleneceğim kadın dediğim arkadaşım yanımda’ dedi. Bu kişinin adının Ebu Süfyan olduğunu bilmiyordum. Ölümünden sonra ise Ebu Süfyan, ‘Çok yakın arkadaştık’ diyerek ortaya çıktı, evimden çıkmaz oldu. Defterine kızım bakmış. İçerisinde üst düzey askerlerin isimleri ve telefon numaraları vardı korktuk. Ben de rahatsız olup kendisini kovdum. O adam bizim evimize birileri tarafından yollandı. O dönem Susurluk vardı. Susurluk, Ergenekon ardından PKK’ diye konuştu.

ÇİLLER’İN EMANETİ KATLİAMCI

TOMRİS Özden, eşi Kuşadası’nda görev yaparken, Bahçelievler Katliamı ve Kemal Türkler cinayeti zanlısı, Ünal Osman Ağanoğlu’nun jandarma korumasında saklandığını da öne sürüyor. Özden ‘Güzel Çamlı Köyü Jandarma Tabur Kampı’ndayken Bahçelievler sanığı Ünal alt katımızda yaşıyordu. Ünal’ın, Tansu Çiller’in emaneti olarak yollandığı anlatılıyordu. Çiller, ‘Milli Park’ın işletmesini ona verin’ demiş. Herkes ondan korkuyordu. ‘Muhammed’ adıyla tanınıyordu ve oraların efesiydi. Olaylardan sonra ‘Git buradan, yoksa öleceksin’ diyerek beni tehdit eden kişinin de o olduğunu düşünüyorum’ diyor.

Acı çekiyorum gördüklerim kabus!

TOMRİS Özden’in Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’e teslim ettiği eşi Albay Rıdvan Özden’e ait günlükte PKK sorunu ve sınır korumasıyla ilgili ilginç tespitler dikkat çekti. Albay Özden günlüğüne, 29 Haziran 1993 günü Irak’ın Suriye ile olan sınırını gezdiğini belirterek ‘Mevcut olan askeri birliklerin sadece kendi emniyetleri dışında, bölgeyi kontrol etmek, denetlemek gibi faaliyetlerde bulunmadıklarını hissettim’ diye not düşmüş.

GÜVENİLMEZ EV SAHİPLERİ

ÖZDEN’İN günlüğündeki bir başka dikkat çekici notta da ‘Yabancı bir toprakta güvenilmez ev sahiplerine teslim ediyorsunuz. (…) Yakın veya uzak emniyetimiz bizim dışımızda sağlanacak buyruldu. Törelerini, dillerini, amaçlarını bilmediğimiz bir topluluğun içinde, hem de yetersiz sayıda personelle nasıl bir emniyet önlemleri alınabilir? Yemeğimizi onlar temin edecek, uyurken onlar koruyacaklar. Bir tarafa gidecek olsak önceden bilgi vereceğiz. (…) Kendi kendimize yapabileceğimiz pek birşey yok’ diyor.

Yazı Dizisi: Özlem Yılmaz – Özkan Tamirak / Star Gazetesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: