JİTEM üyesi Abdülkadir Aygan, ölüm kuyularının adresini verdi

27 Ara

JİTEM’de çalıştığını bordrosuyla ispat eden Aygan, ölüm kuyularının adresini verdi.
PKK itirafçısı ve JİTEM üyesi Abdülkadir Aygan ‘ölüm kuyuları’yla ilgili kan donduran bilgiler verdi. Aygan, adres ve isim vererek 1990’larda öldürülenlerden bazılarının nerelere gömüldüğünü açıkladı.

star’IN gündeme getirdiği ve Ergenekon sanıkları tarafından faili meçhul cinayetlerde kullanıldığı iddia edilen ‘ölüm kuyuları’nı soruşturmak için harekete geçen savcılara, eski JİTEM’cilerden adrese teslim ‘nokta’ bilgiler geldi. Eski JİTEM’ci Abdülkadir Aygan, kimin, nerede ve nasıl öldürüldüğünü, sonra hangi kuyuya atıldığını ‘adres vererek’ star’a anlattı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Katarlı Köyü’nde üzeri betonla kapalı kuyunun açılması sırasında 2 ceset bulunması, 1993-1996 yılları arasında silahlı kişiler tarafından kaçırılan ya da ortadan kaybolan 17 kayıp yakınını ve bölge savcısını harekete geçirdi.

TUNCAY GÜNEY ANLATMIŞTI

Verdiği bilgilerle Ergenekon soruşturmasına yön vere Tuncay Güney de Silopi’deki BOTAŞ tesislerinde bulunan kuyulara çok sayıda insanın öldürülerek atıldığını iddia etmişti. Söz konusu iddiaların yaşandığı dönemde Kızıltepe Jandarma Komutanı olan JİTEM’ci emekli Albay Atilla Uğur’un Ergenekon soruşturmasından tutuklanması Ergenekon’un ölüm kuyuları mı var sorularını gündeme getirmişti. Bölge savcıları faili meçhul cinayetleri ve kuyuların Ergenekon terör örgütüyle bağlantılarını araştırırken, İsveç’te yaşayan ve eski JİTEM’ci olarak tanınan Abdülkadir Aygan’dan şok açıklamalar geldi.

KUYULARIN ADRESİ

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün ‘JİTEM yok’ açıklamasına tepki göstererek ‘Hayır JİTEM var, bu da benim JİTEM’den aldığım maaşın bordrosu’ diyen Aygan, Cem Ersever’in kirli ilişkilerini deşifre etmemesi için Küçük tarafından öldürüldüğünü savunuyor. Aygan, harita üzerinde, Ergenekon sanıklarının görev yaptığı dönemdeki işlenen faili meçhul cinayetleri ve ölüm kuyularını da şu şekilde tarif ediyor: Devegeçidi Köprüsü altında nakliyatçı bir şahıs infaz edildi. İnfazı, Kemal Emluk tabancayla gerçekleştirdi. Diğer fotoğrafta Silopi’nin Kortik Köyü’nden alınıp infaz edilen Hasan adlı şahsın cesedinin atıldığı yer görülüyor. Diyarbakır’dan Elazığ’a giderken, Hazar Gölü’nün işaretli noktasına ceset bir çuval içerisinde atılmıştı.

TBMM’nin de gündeminde

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Ergenekon’la ilgili önemli bilgi ve belgelerin ellerinde olduğunu Meclis kürsüsünden açıkladı. Sakık, Ergenekon’dan tutuklu Atilla Uğur’un görev yaptığı dönemde ortaya çıkan ceset kuyularının bulunduğunu söyledi. Sakık bazı vekillerin teşvikiyle sorunun parlamentoda tartışılmasını sağlayacaklarını belirterek ‘Eğer ön yargılarımızdan sıyrılırsak bütün sorunları aşarız’ dedi.

Kaynak: Star Gazetesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: