Hamas Sözcüsü Zuhri TIMETURK’e konuştu

19 Oca

Diplomatik temaslar için Türkiye’ye gelen Hamas resmi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri ile son saldırılar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte Hamas’tan Türkiye’ye mesajlar

Bülent Şahin Erdeğer/ TIMETURK

Hamas’ın resmi Sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri Timeturk’e konuştu. Zuhri, son İsrail saldırısını, Gazze’de yaşanan insani durumu ve ateşkes için yürütülen diplomatik çabaları değerlendirdi. Zuhri, ayrıca İsrail saldırısıyla ilgili bilinmeyenleri de TİMETURK’e açıkladı.

HAMAS ATEŞKES’İ BOZDU MU?

-Öncelikle iki halk arasında dayanışmanın en gerekli ve yüksek olduğu bşir zaman dilimde İstanbul’a geldiniz. Tüm Filistin dostu Türkiyeliler adına hoşgeldiniz diyorum. Üstad Sizi Filistin halkının haklı taleplerini dillendiren bir sözcü olarak tanıyoruz. Bugün İsrail ve yandaş medyası, Gazze’deki savaşın sebebi olarak Hamas’ın ateşkesi bozması olduğunu iddia ediyorlar. Durum gerçekten böyle mi?

Ben de Türkiyeli kardeşlerimi en içten selamlarımla selamlıyorum, söz konusu süreci objektif biçimde takip eden herkes biliyor ki Gazze’de tüm dünyanın gözleminde Ortadoğu’nun en demokratik seçimi yapılmıştır. Bu seçimden Hamas’ın zaferle çıkması sebebiyle Gazze ablukaya alınmış ve temel insani haklardan mahrum bırakılmıştır. Ateş imzalanmasına rağmen İsrail hiçbir şarta uymamış, halkımızı açlığa ve ölüme mahkum etmiştir. Yapılan anlaşma gereği ateşkes süresince Hamas tarafından düşmana bir saldırı yapılmamıştır. Ancak İsrail’in ateşkes şartlarına uymaması sebebiyle Filistin direnişi ambargonun kalkması için füze seçeneğini kullanmıştır. Geçici ateşkesin anlaşma şartları gereki son bulması ile de Gazze’deki yavaş ölüm fiili ölüme dönüştürülmüştür. Şimdi soruyorum insaf ehli insanlara burada ateşkesi bozan kim? İnsanları ölüme mahkum eden kim?!

ATEŞKES GÖRÜŞMELERİNDE SON DURUM

-Barış görüşmeleri hakkında bize bilgi verebilir misiniz, şu an ne durumda Kahire ateşkes görüşmeleri?

Bizler 3 gün önce zaten tüm dünya tarafından bilinen şartlarımızı sunduk. Hamas Gazze’deki ablukanın son bulmasını ve sınır kapılarının açılmasını ve İşgal güçlerinin Gazze’den çekilmesini kırmızı çizgi olarak belirlemiştir. Bu şartlar dahilinde ateşkes yapılabilir. Mısır ise adeta İsrail’in elçiliği yapmakta.

-Peki, Türkiye’nin ateşkes planını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin önerileri ve planı Mısır’ın İsrail’in şartlarını dayatması gibi değil. Türkiye Hükümeti dengeli önerilerde bulunuyor. Önerileri değerlendiriyoruz.

GAZZE’YE YABANCI ASKER İŞGAL GÜCÜ OLUR

Türkiye ya da başka bir gücün Barış gücü olarak Gazze’ye konuşlandırılması konusunda Hamas’ın tavrı nedir?

Biz, Filistin halkının meşru hükümeti olarak Gazze içerisine yerleştirilmesi muhtemel her yabancı gücü işgal gücü olarak görüyoruz. Ancak Refah sınır kapısına her hangi bir  yabancı gözlemcinin gelmesine karşı değiliz.   

FİLİSTİN’DE KARDEŞ KAVGASI VAR MI?

İsrail ve yandaş medyası Filistin’de bir kardeş kavgası olduğunu iddia ediyor. Hamas’ın bu “kardeş kavgası”nın tarafı olarak Filistin halkını yıkıma uğrattığını söylüyor. Ne diyeceksiniz?

Hamas ve el-Fetih arasında bir çatışma yok. Fetih’ten bir çok kardeşimizle aramız iyi. Kavga’nın olduğu doğru. Ama bu kavga Filistin’in direniş projesiyle Amerika’nın teslimiyet projesi arasında yaşanıyor. Filistinlileri özerk bir devlet vaadiyle oyalayan ABD ve İsrail’in bu vaadlerini savunanlarla bunların bir yalan olduğunu anlatanlar arasında bir çatışma var. Hatırlayın lütfen, Bush 2008 sonuna kadar Filistin devleti kurulacak diyordu. Şimdi 2009’un başındayız… Arafat’ı kimlerin öldürdüğünü düşünün? Onu zehirleyenler bugün tüm Filistinlileri zehirlemeye çalışıyor…

DİRENİŞ İMANIN GEREĞİDİR

Direniş’ten ayrıldığınızı iddia eden kimi İslamcı gruplar da mevcut. Bu eleştirilere ne diyeceksiniz?

Bahsini ettiğiniz grup Filistin halkı içinde çok az bir sayıya sahiptirler. Hamas’a göre tüm Filistin kurtuluncaya kadar Direniş imanın gereğidir. Ve biz çizgide başta İslami Cihad olmak üzere tüm meşru direniş gruplarıyla ortak hareket ediyoruz. Şayet biz direnişten ayrılsaydık başımıza bunlar gelir miydi? Gazze ile Batı Şeria arasındaki farkı da mı göremiyorlar?

HAMAS SİVİLLERİ TEHLİKEYE ATIYOR MU?

Kimi çevreler “Hamas Sivil Filistinlileri tehlikeye atıyor” gibi bir iddiayı da dillendiriyorlar. Bu konuda bir diyeceğiniz var mı?

Hamas İslami bir halk hareketidir. Onu Halktan ayrı düşünmek başta hata etmektir. Gazze’nin hiçbir yerinde askeri bir bölge yoktur. Ayrıca Hamas’ı Filistin halkı desteklemekte ve direnişe omuz vermektedir. En ön saflarda Hamas‘ın komutanları çarpışmaktadır. Benim yeğenim Gazze’de son saldırılarda şehid düştü. Biz Filistinlileri tehlikeye atmıyoruz onları savunuyoruz onlarla birlikte ölüyor onlarla birlikte zaferler kazanıyoruz. Oysa Amerikan projesini kabul eden kimi Filistinli yöneticiler saraylarda yaşıyorlar ve bir çok Filistinliyi hapse atıyorlar… Yine şu da bilinsin ki, hiçbir Hamas lideri saraylarda yaşamamakta. Bilakis halkın arasında yaşamaktadırlar. Saraylarda yaşayanları Filistin halkına sorabilirsiniz…

HAİNLER İSRAİL’E BİLGİ VERİYOR

Ayrıca özellikle belirtmeliyim ki bu yöneticilerin adamları Gazze’de mücahidlerin yerlerini tespit edip düşman’a bildiriyorlar. Gazze’deki Furkan savaşı bittiğinde ilk yapacağımız şey bu hainleri adalet önüne çıkartmak olacak.

MADDİ VE MANEVİ DESTEĞİNİZ ÇOK ÖNEMLİ!

-Türkiye’den, Filistin yönetiminin ve halkının isteği nedir?

Öncelikle belirtmeliyim ki Filistin halkı yanı başında Türkiye halkını bulmuştur. Bundan dolayı müteşekkirdir. Bizler diyoruz ki, Eğer Gazze’nin sınırı Mısır’a değil de Türkiye’ye olsaydı böyle bir insani krizle karşılaşmazdık. Ben bir tarih öğretmeniyim. Bizler Gazze’deki okullarımızda Türkiye’nin bir parçası olduğumuzu, Osmanlılar’ın kahramanlıklarını anlatıyoruz. Bizler Türkiyeli kardeşlerimizden hem manevi hem de maddi destek istiyoruz. Dualarınız çok önemli. Ayrıca İsrail ve ABD mallarını boykot etmelisiniz. Boykot hem ekonomik darbedir hem de İslam ümmetinin bilincini ayakta tutar. Ayrıca Türkiye’deki eylemler bizim için çok önemli. Lütfen bu eylemleri daha da güçlendirerek devam ettirin.

Bakınız, 3 haftadır Ortadoğunun en güçlü ordularında birinin havadan karadan ve denizden bomnbardımanı altındayız. Bu saldırıya bağımsız bir devlet uğrasaydı şimdiye kadar haritadan silinirdi. Oysa Gazze ayakta ve düşman yoruldu morali bozuldu kara kara ateşkes yolları arıyor ki yenik gözükmesin! Bu dua ve maddi yardımlarınız vesilesiyle oldu. Göreceksiniz ki İsrailin askeri kayıpları Direnişin askeri kayıplarından daha fazla çıkacaktır.

HİZBULLAH VE İRAN

-Hizbullah’ın ve İran’ın desteğinde olduğunuz söyleniyor. Bu konuyu açıklar mısınız?

Hizbullah İsrail’e karşı onurlu mücadele veren kardeşlerimizden birisidir. Bu açıdan Lübnanlı kardeşlerimizle görüşüyoruz tabi. Ancak organik ya da örgütsel anlamda bir ilişkimiz yok. Hizbullah Lübnan içerisinde faaliyet gösteren Hamas ise Filistinde faaliyet gösteren bir örgüt.

İran’a gelince. İran’ın Filistinle ilişkisi diğer İslam ülkeleriyle aynı düzlemdedir. İranla da ne bir sınırımız ne de böylesi örgütsel ya da kurumsal bir bağımız yok. İran’a işaret edenler ABD’nin iki düşmanını sıkıştırmak için yaptığı oyuna gelenlerdir.

HAMAS SONUNA KADAR DİRENECEK!

Son olarak mesajınız nedir?

Biz Hamas olarak sadece halkımızın gasp edilen haklarını ki bunun başında yaşam hakkı gelir. Bu hakları savunuyoruz. Başta Türkiyeli kardeşlerimiz olmak üzere tüm Arap ve Müslümanları Hamas’a maddi ve manevi destek olmaya davet ediyoruz. Daha dün düşman, medya mensuplarının bulunduğu Kerame Apartmanını vurdu. Düşman, etle kemiği birbirinden ayıran vahşi silahlarını halkımız üzerinde deniyor. ABD, AB ve bazı Arap rejimleri ise bizden evimizde oturup ölmemizi ve buna da barış dememizi istiyorlar. Ama biz asla beyaz bayrak çekmeyeceğiz ve sonuna kadar direneceğiz. Sizler tarihe geçen Türkiyeli kardeşlerim Allah’a dayanmak ve ona güvenmek en iyi yoldur. Hepsini selamlıyorum…

Bir Yanıt to “Hamas Sözcüsü Zuhri TIMETURK’e konuştu”

  1. bülent 19:46 #

    filistin bunu bilsinki biz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: