HÜSNÜ ÖZYEĞİN

20 Oca

HEM’DE ORTODOKS KİLİSESİ KONTROLÜNDEKİ BİR KURULUŞA SATILIŞINDA DA ULUSALCI BÜYÜĞÜMÜZ VELİ KÜÇÜK’ÜN ETKİLİ OLDUĞU BU İŞİN ORGANİZASYONUNDA ÇALIŞTIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ. Finansbank kuruluşunda Hüsnü Özyeğin‘in sahibi olduğu banka idi. Yunanistan’a çok iyi bir fiyata satıldığı, Özyeğin‘in bu işten iyi para kazandığı ve servetini ulusalcıların isteği üzerine (sırf AK Parti hükümetini zor durumda bırakmak için) yurtdışı yatırımlara yönlendirdiği iddia ediliyor.

Hatta ulusalcılar kontrolündeki başka para babalarının da Hüsnü Özyeğin‘i takip edip paralarını yurt dışına çıkardıkları söylentiler arasında. Ama sonra ne olmuş derseniz onuda Radikal’deki küçüçük bir ekonomi yazısından öğreniyoruz. Efendim Küresel fonlara büyük faizlerle yatırılan paraların tamamı bu küresel kriz esnasında (Özellikle yüksek faizli Lehman&Brothers Tahvillerinde) batmış, yani uçmuş gitmiş. Şimdi ise istedikleri uçup giden paralarının yerine devletin kendi şirketlerine para yardımı yapması.

En çok üzüldüğüm olay da şu: Kartel’in şirketleri, bankaları yatırım yapıp büyüdüğü ve kâr ettikleri zaman onların parası oluyor. Ama bir kriz anı veya kendi aymazlıkları sonucu batacakları zaman da zarar devletin yani biz gariban milletin oluyor. Uzanlar dahil bütün kartel böyle bir mantığı 2001 krizi dahil hep uyguladı ve bizlere de afiyetle yedirdiler. Devletin kasasından 100lerce milyar dolar bu şekilde uçtu gitti. Şimdide hem İMF ile anlaşma hem de İMF’den gelen paraları istiyorlar. Ama AK Parti hükümeti bu tezgaha birazcık direndiği için onlar da şirketlerindeki işçileri işten çıkarıp ortalığa salmakla tehdit ediyorlar. Olayın bizler tarafından görülen içyüzü budur.
CEMAL ERTEKİN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: