Muin Naim, 70 kişiyi bir eve doldurup kurşuna dizdiler

20 Oca

Türkiye Muin Naim’i saldırıların başladığı günlerde okuyanları gözyaşlarına boğan mektubuyla tanıdı. Ve Muin, ateşkesin ardından tüm yaşananları TIMETURK’e anlattı.

Ahmet Memiş / TIMETURK

Gazze’de ateşkes anlaşması yürürlüğe girdi ancak geride 1320 şehit, 5 bin 500 yaralı, yıkılmış camiler, okullar, binalar ve yürekleri dağlayan dramlar kaldı. Bir de teknolojik bakımdan kendilerinden kat kat üstün İsrail askerlerine karşı savaşan direnişçiler ve onlara destek veren Gazzelilerin kahramanlıkları…

Muin Naim ise Gazze’de tüm bu yaşananlara şahit olan bir Filistinli gazeteci. Aynı zamanda TIMETURK’un Gazze muhabiri. Türkiye onu Gazze saldırılarının başladığı ilk günlerde medyada yer alan ve okuyanları gözyaşlarına boğan Türk halkına hitaben yazdığı mektupla tanıdı. Gazze’de İsrail’in gerçekleştirdiği katliamları anlattığı ve yardım çağrısı yaptığı mektubu herkesin yüreğini dağladı.

Muin Naim, ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesinin ardından Gazze’deki son durumu ve orada yaşanılanları TIMETURK’e anlattı.

– Yapılan ateşkesin ardından Gazze’de şehit ve yaralı sayısı nasıl?

– Şu saat itibariyle şehitlerin sayısı bin 320’ye ulaştı. Bunların 470’i çocuk, 200’ü kadın ve 180’i yaşlı. Geri kalanların çoğu da sivil insanlardan oluşuyor. Yaralıların sayısı ise 5 bin 500’e ulaştı. Bunların yaklaşık 500’ü ağır.

“70 KİŞİYİ BİR EVE DOLDURUP KATLETTİLER”

– Saldırıların başladığı ilk günden itibaren yürek dağlayan katliam haberleri geldi…

– Evet. İsrail askerleri aynı bir aileden yani aynı soyadı taşıyan 70 kişiyi katlettiler. İsrail askerleri Samoni ailesinden 70 kişiyi bir daireye topladılar. Erkek ve kadınları ayırdılar. Daha sonra kadınları kurşuna dizdiler. Bununla da yetinmeyip şehit düşen kadınların üzerlerine bomba attılar. Erkekler kaçmaya çalışınca onlara da tanklarla ateş açtılar. Samoni ailesinden 70 kişi biranda şehit ettiler.

Bunun dışında başka aileleri de evlere toplayıp havadan uçaklarla bombaladılar. Şehit olanlar arasında Hadis Profesörü Dr. Nisar ve Filistin İçişleri Bakanı Şeyh Sait Siyam da bulunuyor. Bu kişileri aileleriyle birlikte katlettiler. 30 kişiyi de böyle şehit ettiler.

“HAMAS KENDİNİ SAVUNDU”

– Şu anda Gazze’de son durum nedir?

– İsrail tek taraflı ateşkes açıkladı. Ancak İsrail bu kararı ulalslararası kararlara uymadan aldı. Yani İsrail tüm dünyaya, “Biz kimseyle anlaşma yapmayız. İstediğimiz zaman Gazze’yi vururuz, istediğimiz zaman çekiliriz” mesajı verdi. Bazıları burada Hamas’ı suçladı, ateşkesi ihlal etti diye. Halbuki durum bunun tam tersi. Daha önceki 6 aylık ateşkes anlaşmasına İsrail uymadı. Anlaşmaya göre Gazze’ye uygulanan ambargo kaldırılacak ve sınır kapıları açılacaktı. Ancak bunların hiçbiri olmadı.

Burada Hamasın söylediği şey; “Biz topraklarımızı geri almak için direniyoruz. Gazze için taraflar 6 aylık bir ateşkes anlkaşması yapmıştı. Gazzeye olan ambargo kaldırılacak ve sınır kapıları açılacaktı. Hamas karara uydu ancak İsrail uymadı.

– Yani Hamas kendini savundu…

– Evet. İsrail, anlaşmaya uymadığı gibi çeşitli bahanelerle Gazze’ye saldırdı. Bu savaşa biz karar vermedik. İsrail saldırdı. Biz karşı koymak durumunda kaldık. 

– Peki ateşkes anlaşması sürer mi sizce?

– İsrail’in tek taraflı ateşkesinden sonra Hamas ve diğer örgütler de, ateşkes ilan etti. Ancak Filistinli tüm örgütler İsrail’e 1 hafta süre verdi. ‘Eğer İsrail Gazze’den çekilmezse çatışmaya yeniden başlarız’ dedi. Şu anda ise İsrail tankları tamamen Gazze’den çekildi.

– Hiç tank ve askeri araç kalmadı mı Gazze’de?

– Hayır kalmadı. Tüm tank ve askeri araçları Gazze sınırları dışına çıktı. Şu anda sadece hasarlı ve direnişçilerce vurulan tank ve askeri araçlar duruyor.

“FİLİSTİNLİLER TÜR HALKINA MİNNETTAR”

– Gazzeliler saldırıların ilk gününden itibaren Türkiye’ye nasıl bakıyor?

– İlk günden beri gazeliler Türkiye’den çok memnun. Türkiye halkı ve idarecilerinin tutumu ve desteği, Gazzelilere büyük moral verdi. Halk, arap ülkelerindeki idarecilerden çok Türk idarecilerine güveniyor artık. Türkiye’den gelen doktor ve yardım kuruluşlarındaki Türk bayraklı görevlileri görünce sarılıp öpüyorlar ve teşekkür ediyorlar. Filistin halkı, İsrail’in bu saldırısında Türkiy’nin Filistin’i hiç unutmadığını ve sahiplendiğini gördü.

– Saldırılar başladıktan sonra elektrik ve su sıkıntısı oılduğu yönünde haberler geliyordu. Şu anda durum nasıl Gazze’de?

– Savaş sırasında elektrik ve su sıkıntısı yaşanıyordu. Savaştan sonra bu sıkıntı aşılmaya başlandı. Son günlerde gıda yardımları da gelmeye başladı.

– İsrail yardım konvoylarına izin veriyor mu?

– İsrail çoğu konvoyu sınırlarda durduruyor. Konvoyları sınır kapılarında bekletiyor. Refah sınır kapısından geçişlere de sınırlı bir şekilde izin veriliyor.

“DOKTORLAR PERDELERDEN SARGI BEZİ YAPTI”

– İsrail hastaneleri de vurdu. Hastanelerin ve yaralıların durumları nasıl?

– İlk başlarda çok sıkıntılıydı. İlaç ve teçhizatlar yetersizdi. Doktorlar perdelerden sargı bezi yapıyordu. Türkiye ve Katar’dan gelen yardımnlarla bu sıkıntı hafifledi. Buraya ilk konvoyu ise Türkiye gönderdi. İlk konvoy İHH’nin yolladığı ilaç ve Tıbbi techizatlardı. Tıbbi ilaç şu an için yeterli ancak ileriki günler için yeterli değil. İsrail ateşkes ilan etti ancak heran yine saldırabilir. Bu durumda da ilaç sıkıntısı tekrar had safhaya ulaşabilir. 

– Size göre İsrail bu saldırılarla neyi hedefledi?

– İsrail bu saldırılarla 3 şeyi hedefledi. Birincisi, Hamas’ı güçsüz kılmak, ikincisi halkı Hamas’tan soğutmak ve üçüncüsü Hamas’ı yok edip Gazze’ye kendi istediği bir yönetimi getirmek. Ancak bunların hiçbiri olmadı. Tüm dünya artık Hamas’ın adını direnişin adı olarak görüyor.

Hamasın direniş sözcüsü, “Biz bu savaşta çok az güç kullandık. Kaybettiğimiz asker sayısı İsrailden daha azdır” dedi. İsrail, 1 milyon kilogram bomba yağdırdılar. Ancak Gazze’de 3 kilometrelik alana dahi giremediler. İsrail Gazze’de büyük bir hezimete uğradı.

– Gazzeliler Hamas’a nasıl bakıyor? Bakış açılarında bir değişiklik oldu mu?

– Hayır. Tam tersine Filistinlilerin desteği saldırıdan sonra azalacağına daha da arttı. Destek tüm dünyaya yayıldı. Halk topraklarımızı savunun diyor ve her türlü desteği veriyor.

“HALK BİRBİRİNE YARDIM EDİYOR”

– İsrail bir çok binayı bombaladı. Çok sayıda ev ve bina yıkıldı. Buralarda yaşayan halk şimdi ne yapıyor?

– Halk arasında büyük bir dayanışma vardı. Yıkılan evlerin sakinleri komşularına taşındı. Bir evde 20-30 kişi kalıyor. Herşeylerini birbirleriyle paylaşıyorlar. İnsanlar birbirlerine destek veriyor. Filistindeki insanların savaştan yılmadıklarınmı gösteriyor bu durum.

1 GENÇ 200 İSRAİL ASKERİNE KARŞI SAVAŞIYORDU

– Gazzelileriin direnişi hakkında neler söyleyeceksiniz?

– Saldırıların ilk gününden itibaren Gazzeliler müthiş bir direniş sergiledi. Bu bir halk savaşıydı. 1 genç 200 İsrail askerine karşı savaşıyordu. Öğretmenler, çiftçiler hiçbir silahları ve tecrübeleri olmamasına rağmen İsrail askerlerine karşı kahramanca savaştı.

İSRAİL KAYIPLARINI GİZLİYOR

– Direnişçiler İsrail’in çok fazla zayiat verdiğini söylüyor…

– İsrail bu çatışmalarda çok zayiat verdi. İsrail kayıplarını dahi açıklayamıyor. İsrail direnişçilerin öldürdüğü İsrailli askerleri açıklamak yerine, bunları ‘İsrail’de trafik kazasında öldü süsü’ vererek gizlemeye çalışıyor.

“ BU BİR SOYKIRIMDIR”

– Enkaz altından halen ölen insanların cesetleri çıkıyor. Ölü sayısı artabilir mi daha? 

– Evet enkazların altından hala cesetler çıkıyor. Ölü sayısı daha da artabilir. Tüm bunlar gösteriyor ki bu bir savaş değildİ. Bu bir saldırı ve katliamdır. Bir soykırımdır. 

– Türkiye sizi Türk halkına hitaben yazdığınız mektupla tanıdı. O mektubunuzda oldukça dramatik cümleler yer alıyordu. Şu andaki dugularınız nasıl?

– O günlerde bu saldırının Filistin ve Gazze’yi yok edeceğini, imha edeceğini düşündük.
Ben ölmedim ama bir çok tanıdığım şehit oldu. Ben de onlardan biri olabilirdim.

Bir Yanıt to “Muin Naim, 70 kişiyi bir eve doldurup kurşuna dizdiler”

  1. Hitlerden nefret ediyorum, ama içimden keşke o zaman hepsini katletseydide, şimdi bunları yapamazlardı düşüncesi geçiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: