Skandal film gösterimden kaldırıldı…

12 Nis

Bülent Şahin Erdeğer/ TIMETURK

Bugün İstanbul’da Peygamberimize karşı yapılan karikatür saldırısında yayınlanan çirkin karikatürü konu olarak işleyen bir film yayınlanacaktı. Afişinde Peygamberimizin çirkin bir şekilde karikatüre edilmiş bir resmin bulunduğu film, tepkiler nedeniyle gösterimden kaldırıldı.

Söz konusu film, adını Fransa’da yayınlanan popüler mizah dergisi Charlie Hebdo’da çıkan bir karikatürden alıyor. Karikatürde Resulullah Hz. Muhammed (s), başını ellerinin arasına almış ve filmin tanıtımında ifade edildiği üzere "köktendincileri" kastederek "Aptallar tarafından sevilmek ne zor iş!" diyor. Dergi, Müslümanların uluslararası tepkilerine cevaben yayımladığı bu karikatürün yanına Danimarkalıların ünlü on iki karikatürünü de iliştirdi. Ama sonra, Charlie Hebdo’nun yayın yönetmeni Philippe Val’e karşı,

Paris Büyük Camii, Dünya Müslümanlar Cemiyeti ve Fransa İslami Örgütler Birliği bir dava açtı. Film için yapılan tanıtıma göre film, bu davayı, aralarında gazetecilerin, avukatların, tanıkların, davacıların, politikacıların ve Müslüman önderlerin de bulunduğu tüm kilit isimleriyle birlikte inceliyor.

Danielle Leconte

SKANDAL FİLM GÖSTERİLSEYDİ PROTESTO EDİLECEKTİ

Hz. Peygamber’i ve Müslümanları tahkir ve tezyif eden "Aptallar Tarafından Sevilmek Zor İş" adlı bu filmi gösteren sinemayı ve bu festivalin sponsoru olan Akbank‘ı protesto çağrısında bulunan bazı sivil toplum kuruluşları, filmin gösterimden kaldırılmasıyla bugün düzenleyeceğini ilan ettiği eylemi iptal etti.

  
Filmin afişinde yeralan Hebdo’ya ait karikatür , Avrupa’da İslam hakaret etmek için bir argüman olarak kullanılıyor…

İHSAN KABİL: FİLMİN İSMİ BİLE İTİCİ

https://i0.wp.com/www.timeturk.com/images_1/news/43719.jpg

Sinema uzmanı İhsan Kabil, sitemize verdiği demeçte  filmi izlemediğini ancak filmin isminin bile çok itici olduğunu ifade etti. Kabil, Filmin ana temasının Resulullah’ın halk kesimine değil elit bir kitleye hitap ettiği iddiası olduğunu oysa bunun Hz. Peygamber’in misyonuna aykırı bir iddia olduğunu da belirtti. 

SKANDAL YAPIM GÖSTERİMDEN KALDIRILDI

Leconte Afişinin önünde…

İKSV: AYRINTILARDAN HABERDAR DEĞİLDİK

Duyarlı müslümanların İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Genel Müdür Görgün Taner’le yaptıkları görüşmeler sonucu skandal filmin yayından kaldırdı. Görgün Taner, Filmin afişinden haberdar olmadığını, İnançlara saygısızlığın düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti. Filmin içeriği kadar afişi de saygısızca. Filmin afişinde Resulullah’a hakaret içeren karikatüre yer veriliyor.

Daniel Leconte’nin yönetmenliğini yaptığı ve orijinal adı C’est Dur D’être Aimé Par Des Cons olan filmin gelen tepkiler üzerine gösterimden kaldırıldığı öğrenildi.

Skandal Filmin Afişi:

 

http://timeturk.com

Digg This
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: