BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Erdoğan’a komployu önledi

14 May

Erdoğan’ın telefonu çaldı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, hayati bir konuyla ilgili görüşmeleri gerektiğini söyledi.

Erdoğan’ın telefonu çaldı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, hayati bir konuyla ilgili görüşmeleri gerektiğini bildiriyordu. Derhal Yazıcıoğlu’nun yanına gitti. Muhsin Yazıcıoğlu, “Yapacağınız görüşmeye sakın gitme. Bu konuyla ilgili bir daha da benzer bir girişimde bulunma. Görüşme yerinde size suçüstü yapılacağı bilgisi geldi. En iyisi git cezanı çek” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafındaki çemberin gün geçtikçe daraldığı günlerde kendisini arayan Muhsin Yazıcıoğlu, ona bakın ne tavsiye etmiş ve nasıl bir komployu boşa çıkartmış

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun beş arkadaşıyla birlikte hayatını kaybettiği helikopter kazasının ardından, olayla ilgili yazılan bir kitap, yakın siyasi tarihimize ışık tutacak müthiş bir bilgiyi de içeriyor.

Muhsin Yazıcıoğlu’na yakınlığıyla bilinen gazeteci yazar Muhammet Kutlu tarafından hazırlanan “Yiğit Düşünce” adlı kitap, kaza öncesi ve sonrasıyla ilgili daha önce yazılmamış pek çok bilgiye yer verirken, merhum Yazıcıoğlu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kurulan müthiş komployu nasıl boşa çıkardığını, ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

Profil Yayınları’ndan çıkan “Yiğit Düşünce” adlı kitabın, Recep Tayyip Erdoğan’a kurulan komplonun nasıl boşa çıkarıldığına ilişkin bölümü, günlerce tartışılacak ve Türk siyaset tarihinde dönüm noktası olacak.

İşte Muhammet Kutlu’nun, tanık anlatımlarına dayanarak kitabına aktardığı o bilgiler:

Önce BBP kulislerinde duyduğum, ardından pek çok habercinin de bildiğini anladığım bu önemli bilgiyi merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile bazı görüşmelerimizde teyit etmeye çalıştım. Israrlı sorularım karşısında, Yazıcıoğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı karşıya olduğu büyük tuzağı haber alarak kendisini uyardığını anlattı. Ayrıca Yazıcıoğlu’nun yakın dava arkadaşları da defalarca bu konudan bahsettiler. Özetle, burada sizlere aktaracağım konu, tüm partililerce çok iyi bilinen bir gerçek.

Milli Görüş’ün Erbakan’dan sonraki lideri olacağı konuşulan, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te partisinin düzenlediği bir mitingde okuduğu bir şiir nedeniyle Diyarbakır DGM tarafından yargılanıp, Nisan 1998’de 10 ay hapis ve 716 milyon TL para cezasına çarptırılmıştı. Karar Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından da onanırsa, Erdoğan’ın siyaset hayatı bitecekti.

Bazı üst düzey askeri ve sivil erk sahipleri, bu davanın yakın takipçisi durumunda olduklarından, Erdoğan’ın işi oldukça zor görünüyordu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafındaki çember gün geçtikçe daralıyordu. Çevresindeki bazı arkadaşları, dışarıdan birilerinin etkisiyle, siyasi hayatını bitirecek olan bir kararın çıkmasını önlemek için, yüksek mahkemeden bazı kişilerle bir araya gelip görüşmesini önerdiler. Görüşmek isterse, gerekli girişimleri yapabileceklerdi. Görüşmede, masaya her türlü olasılığın ve teklifin konulması yararlı olacaktı. Başka bir deyişle, istedikleri kararın çıkması için, denileni yapacaklarını hissettireceklerdi.

Erdoğan, çevresindekilerin bu yöndeki önerisini kabul etti ve görüşme zemininin ayarlanması için yetki verdi. Süratle işe koyulan arkadaşları, kısa süre sonra randevuyu kopardıkları müjdesini vereceklerdi. Yükseklerdeki bazı isimler, Ankara’da bir mekânda bir araya gelmeyi kabul etmişlerdi.

Ancak görüşmeden bir ya da iki gün önce, Erdoğan’ın telefonu çaldı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, hayati bir konuyla ilgili görüşmeleri gerektiğini bildiriyordu. Derhal Yazıcıoğlu’nun yanına gitti. Muhsin Yazıcıoğlu, “Yapacağınız görüşmeye sakın gitme. Bu konuyla ilgili bir daha da benzer bir girişimde bulunma. Görüşme yerinde size suçüstü yapılacağı bilgisi geldi. En iyisi git cezanı çek” dedi.

Yazıcıoğlu’nun sözleriyle büyük şaşkınlık yaşayan Recep Tayyip Erdoğan, “Allah senden razı olsun” diyerek söyleneni yaptı.

Sonraki süreçte, Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 23 Eylül 1998 Çarşamba günü, İstanbul Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır DGM tarafından verilen 10 ay hapis ve 716 milyon TL para cezasını onadığını açıkladı. Bu kararla birlikte Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatı, bir süreliğine de olsa sona erdi.

Erdoğan’ın yükseklerden bazı isimlerle görüşeceği mekânda, istihbarat birimleri ortak operasyon için düğmeye basmışlardı. Her türlü görüntüleme ve kayıt tertibatı yerleştirilmişti. Masaya herhangi bir şey konulması halinde de suçüstü yapacaklar, Erdoğan’ın siyasi hayatını sonsuza dek bitireceklerdi.

Bu operasyon, BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’na bir şekilde sızdırılmıştı. Arkadaşlarıyla yaptığı değerlendirme sonucunda, muhafazakâr kesime büyük zararı dokunacak olan bu operasyondan, Recep Tayyip Erdoğan’ı haberdar etmek gerektiğine karar vermişti.

Müthiş bir operasyon için her şartı hazırlayan güçler ise büyük hüsrana uğramışlardı. O çevrelerin BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’na çok içerlediklerini tahmin etmek zor olmasa gerek. İşte bazılarının “Yazıcıoğlu, yüzde birlik bir partinin lideriydi. Niye suikast yapsınlar” gibi son derece sığ görüşlerine sadece bu olay bile yeterli cevabı verir sanırım. Yazıcıoğlu, sonuçları olumlu ya da olumsuz olsun, tek bir müdahalesiyle Türkiye’nin gelecek on yılına etki etmişti” (İHA)

Reklamlar

5 Yanıt to “BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Erdoğan’a komployu önledi”

 1. MEVLÜT 28 Aralık Cuma 2012 6:44 #

  mekanın cennet olsun KOCAREİS …..
  SEN ÜŞÜDÜN BİZ YANDIK…..
  sen gittin diye biz bu davayı bırakmadık ….
  inandık davan NAMUSUMUZDUR KOCAREİS….

 2. ALPEREN 1 Aralık Cumartesi 2012 14:32 #

  ALLAH MEKÂNIN CENNET ETSİN SADECE ERDOĞAN’I KURTARMADI ÇATLI’YI VE ARKADAŞLARINI DA ERBAKAN’IDA KURTARDI ALLAH MEKÂNINI CENNET RUHUNU ŞÂD ETSİN…..

 3. Yavuz 16 Şubat Çarşamba 2011 17:31 #

  Şefik asıl bu milletin başına bela olan sizlersiniz

 4. şerif üzek 11 Ekim Pazar 2009 13:58 #

  Mühsin Başkanını bunu yaptığına inanmıyorum Recep taayib söylemişse yanlış yapmmıştır çünkü kendisi TÜRK İSLAM ülkücüsu düşmanıdır RÜVET VEREN raşi alan mürtaşi dir tevesul etmek günah iken bunu başkan bilmiyormuydu onu kurtardı TÜRK mİLLETİNİNİN başına bela getirdi bu vatan satıcılarını nasıl oldu kayırdı doğru ise yanlış yapmıştır

 5. memo 29 Haziran Pazartesi 2009 21:50 #

  tabi yiğidimizi boşyere şehit etmediler….dalkavuklar…ajanlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: